درباره خانه هوشمند AVES

مجموعه شرکت های فناوران انرژی سبز و توسعه صنعت فضا پویان (زیر مجموعه مرکز رشد و فناوری اطلاعات دانشگاه علم وصنعت ) با هدف بهینه سازی و مدیریت مصرف انرژی در ساختمان فعالیت خود را از سال ۹۳ اغاز کرده است و با کادری متخصص و با سابفه پس از طی مراحل توسعه و تحقیق در سال ۹۶ اولین سبد محصول تجاری خود را با برند AVES در زمینه اتوماسیون خانگی( خانه هوشمند وایرلس ) با پروتکل زیگبی روانه بازار کرده است.

ماموریت خانه هوشمند AVES:

خانه هوشمند AVES زندگی مردم را در سراسر جهان با ایجاد یک فضای راحت، دوستانه و امن خانه را غنی می کند. با جاه طلبی و خلاقیت کارکنان ما، ما راه حل های هوشمند و مکمل را ارائه می دهیم که مشتریان ما را تحسین می کنند.

 • فعالیت در زمینه خانه هوشمند Smart Home و اینترنت اشیا IOT
 • ایجاد یک سیستم یکپارچه جهت کنترل و مانیتورینگ خانه و ارائه راه حل های اتوماسیون جهت ارتباط با سایر سیستم های کنترلی ساختمان شامل : درب پارکینگ، کنترل
 • تردد ، مدیریت پارکینگ ، سیستم امنیتی ، اعلام حریق و دوربین مداربسته برای ساختمان های مسکونی ، اداری و تجاری
 • داشتن ۳ توزیع کننده اصلی و ۳۰ نماینده فروش ۱۰۰ عاملیت فروش در ایران و خاورمیانه و کشورهای همسایه
 • دارای یک مرکز تحقیق و توسعه در مرکز رشد وفناوری اطلاعات دانشگاه علم وصنعت و ارتقا کادر ان
 • مدیریت و کنترل مصرف انرژی در ساختمان
 • آسان و به روز کردن کلاس استفاده از قطعات برقی و الکترونیکی در ساختمان

اهداف خانه هوشمند AVES

ایجاد یک خانه باهوش که از افراد داخل ان مراقبت میکند و بهینه سازی مصرف و اسایش را برای انها به ارمغان می اورد.

خانه هوشمند AVES

در ساختمانی های تجاری ، اداری ، مسکونی تأسیساتی که بایستی سرویس های مختلف را به طور روزمره در اختیار مصرف کنندگان قرار دهند مفصل و نسبتاً پیچیده می باشند. در نتیجه اولاً ساختمان به عنوان یک مصرف کننده بزرگ انرژی مطرح می شود و ثانیاً نگهداری و راهبری مجموعه به عنوان یک مسأله مهم تلقی می گردد .زیرا:

 • امروزه بهای انرژی به سرعت روند عمودی را طی می نماید.
 • ارزش نیروی کار و بخصوص نیروهای متخصص روز به روز افزایش می یابد.
 • قیمت تمام شده تأسیسات بسیار زیاد بوده و هزینه تعمیرات و قطعات یدکی دو چندان شده است.
 • استاندارد های مربوط به ساختمان های مرتفع ، سرویس بی وقفه و با کیفیت مناسب را ديكته می کنند.

از این رو سیستم بایستی بگونه ای طراحی شود که ضمن حفظ کیفیت مطلوب و بی وقفه سرویس ها ، مصرف سوخت و انرژی بهینه شود ، و استهلاک تاسیسات کاهش یافته و عمر مفید آن ها طولانی گردد.

مزایای سیستم کنترل و نظارت ساختمان در نیل به اهداف زیر خلاصه می شود:

 • صرفه‌جویی مصرف انرژی بین ۱۵ تا ۵۰ در صد و متناسب با آن بازگشت سرمایه‌گذاری انجام شده
 • کاهش نیروی انسانی
 • افزایش عمر مفید تجهیزات و کاهش نرخ خرابی و تعمیراتی آن ها
 • هزینه‌های نگه‌داری و راهبری را به نصف کاهش می‌دهد
 • افزایش اطمینان خاطر مدیران نسبت به شرایط محیطی کارکنان و دستگاه‌های حساس
 • برقراری اتوماسیون قابل انعطاف و یکپارچه برای تمام عملکرد‌های ساختمان
 • بهبود شرایط راحتی در محیط کار در نتیجه افزایش بازده کاری پرسنل
 • امکان گرفتن گزارشات آماری از تمامی تجهیزات به منظور بهینه‌سازی مصرف و عملکرد آنها

معرفی سیستم هوشمد وایرلس

از انجایی که سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۸ را می توان به عنوان زمان به بلوغ رسیدن شبکه های حسگر بیسیم (WSNs)دانست،امروزه شاهد استفاده ی روز افزون از شبکه های حسگر بی سیم در کاربردهای مختلف هستیم . شعار اصلی چنین شبکه هایی (Computing Every Where) یا (Ubiuitous Computing) است . طبق نظر محققان سال های ۲۰۱۰تا ۲۰۱۵ را نیز می توان سال های Computing Every Where یا همان Ubiquitous Computing دانست ، این بدان معناست که میتوان بر اساس اطلاعات دریافتی ازهریک بخش های محیط پیرامون، تصمیم گیری محلی انجام داد .بنابراین به زودی شاهد تغییرات بزرگی در سامانه هوشمند پایش خواهیم بود . لازم به ذکر است که شبکه های حسگر بی سیم به عنوان یکی از ۲۰ فناوری برتر قرن ۲۱ نیز محسوب میشوند . در حال حاضر امکان استفاده از استانداردهای بی سیم مختلفی تحت شبکه های حسگر بی سیم وجود دارد ولی یکی از بهترین انتخاب ها استاندارد IEEE 802.15.4 (Zigbee) میباشد که به دلیل وجود مزایای زیاد بسیار مورد توجه قرار گرفته است . در این جا  سعی داریم شما را با مفهوم و کاربرد شبکه های حسگر بی سیم اشنا کرده و دیدگاه فنی ساختار چنین شبکه هایی را مورد بررسی قرار دهیم.

محصولات خانه هوشمند AVES

معرفی پروتکل زیگبی

زیگبی نوعی شبکه بی سیم است که در انستیتو مهندسان برق و الکترونیک با کد IEE.802.15.4  استاندارد سازی شده است .در فن اوری Zigbee    طراحی به نحوی است که سیگنال های رادیویی دیجیتال با انرژی کم (Low Power)  در شبکه های شخصی (Pan) با وسعت و برد کم توزیع میشود و پهنای باند به دست امده نیز کم است .در قبال از دست دادن پهنای باند انتقالی و برد پوشش ، قیمت مقرون به صرفه و مصرف بسیار کم انرژی به دست می آید .

شبکه  بی سیم zigbee  نسبت به شبکه های بی سیم دیگر نظیر WiFiوBluetooth ارزان تر است و درشبکه هایی کاربرد دارد که ارسال داده ی با نرخ و مصرف انرژی پایین مورد نیاز باشد . از طرفی زیگبی در مقایسه با وای فای و بلوتوث سرعت انتقال داده کمتری دارد. علت این تفاوت را میتوان در هدف از طراحی این فناوری دانست که به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی بوده و برای ایجاد شبکه هایی مورد استفاده قرار می گیرد که به انتقال داده های کم ، بهره وری انرژی و شبکه های ایمن نیازدارد. به مدد این نوع طراحی ، استفاده از zigbee به نسبت دیگر انواع شبکه بیسیم هزینه کمتری دارد .در شبکه های خانه هوشمند معمولا تجهیزات بسیاری زیادی مورد کنترل و مدیریت قرار میگیرند . از این دست تجهیزات میتوان به شیرهای اب ، کنتور برق ، دربها ، پنجرهها ، پرده ها ، یخچال ، سیستم گرمایش / سرمایش ، کنترل روشنایی خانه ، کلید و پریزهای برق و …اشاره کرد.منطقا در این نوع کاربرد استفاده از کابل کشی برای اتصال تمامی دستگاه هایی که از انها نام برد شد ممکن نیست و از طرفی احتمالا استفاده از شبکه کابلی نسبت به شبکه بی سیم هزینه بیشتری در برخواهد داشت .به همین دلیل تجهیزات زیگبی یکی از محبوب ترین راه حل ها برای شبکه سازی تجهیزات در راهکار خانه هوشمند است .همه تجهیزات نظیر پرده ها ، درب ها ، روشنایی ، سرمایش و گرمایش از طریق یک برد الکترونیکی کوچک که از شبکه زیگبی پشتیبانی میکندو دردرون انها جایگذاری شده است ، به یک کنترلر مرکزی متصل شده و کنترل میشوند.