چرا رله حفاظتی اشنایدر بهترین گزینه در صنعت است؟

چرا رله حفاظتی اشنایدر بهترین گزینه در صنعت است؟

آیا تاکنون نام رله حفاظتی را شنیده اید؟ آیا می دانید که چگونه می توانید از این بخش در صنعت استفاده کنید؟ در این بخش ضمن معرفی رله ها، به شما خواهیم گفت که چرا رله حفاظتی اشنایدر بهترین گزینه در صنعت است پس با ما همراه شوید.

چرا رله حفاظتی اشنایدر بهترین گزینه در صنعت است؟

رله حفاظتی اشنایدر چیست؟

به طور کلی می توان این مبحث را اینگونه باز کرد که رله حفاظتی در واقع یک وسیله یا ابزار است که دستگاه برقی یا الکترونیکی شما را در برابر تغییر کمیت های الکتریکی مختلف حفاظت خواهد کرد. آنچه که باید بدانید این است که رله حفاظتی اشنایدر این کار را در برابر تغییرات فیزیکی هم انجام می دهد و همین هم میتواند موجب از کار افتادن دستگاه ها و تجهیزات معین شود. دستگاه معیوب در نهایت یا از شبکه خارج خواهد شد و یا با تعمیرات می تواند به کار خود ادامه دهد.

این رله ها در برخی از موارد نشان دهنده خطا در سیستم نیز هستند و همین هم باعث می شود که در بسیاری از موارد، با قطع کردن بریکرها و همچنین سایر کلیدهای اصلی در این زمینه فعالیت کنند. اکثر رله هایی که به آنها رله حفاظتی گفته می شود، باعث قطع کردن کلید ها خواهند شد. نکته ای که باید در خصوص رله حفاظتی اشنایدر بدانید این است که شما میتوانید آن را به صورت کنترل از راه دور هم مورد کاربرد قرار دهید و در برخی از موارد نیز برای ارسال اطلاعات به این دستگاه و یا سرور مرکزی از آن استفاده کنید.

انواع رله حفاظتی اشنایدر

همانطور که گفتیم رله حفاظتی اشنایدر در واقع نوعی کلید الکتریکی سریع است که شما در آن می توانید با هدایت یک مدار الکتریکی کار خود را انجام دهید. روش کنترل و همچنین باز و بسته کردن بخش های مختلف در این کلید به این صورت است که شما میتوانید به روش های مکانیکی، مغناطیسی، حرارتی و همچنین الکترواستاتیکی عمل کنید. رله هایی که در مکان های مختلف مورد استفاده هستند معمولا نیاز به کنترل به وسیله یک سیگنال کوچک را نخواهند داشت و یا کنترل در آن ها توسط چندین مدار انجام می شود.

چرا رله حفاظتی اشنایدر بهترین گزینه در صنعت است؟

می توان گفت که رله حفاظتی اشنایدر اما انواع مختلفی دارد که از جمله آنها می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

۱-رله لچ (Latching relay)

۲-رله رید (Reed relay)

۳- رله رطوبت جیوه (Mercury-wetted relay)

۴-رله جیوه (Mercury relay)

۵-رله پلاریزه (Polarized relay)

۶-رله ماشین ابزار (Machine tool relay)

۷-رله کواکسیال (Coaxial relay)

۸-رله تاخیر زمانی (Time delay relay)

۹-کنتاکتور (Contactor)

۱۰-رله حالت جامد (Solid-state relay)

۱۱-رله استاتیک (Static relay)

۱۲-رله کنتاکتور حالت جامد (Solid state contactor relay)

۱۳-رله بوخهلتس (Buchholz relay)

۱۴-رله تماسی هدایت سریع (Force-guided contacts relay)

۱۵-رله حفاظتی اضافه بار (Overload protection relay)

۱۶-رله خلا (Vacuum relays)

۱۷-رله ایمن (Safety relays)

۱۸-رله چند ولتاژ (Multi-voltage relays)

رله لچ

رله لچ در واقع یکی از انواع رله حفاظتی اشنایدر است که با نام های مختلفی شناخته می شود. از جمله این نام ها می توان به ایمپالس، نگهدارنده و یا مانده هم اشاره کرد. وضعیت کنتاکت های مختلف در این بخش بدون نیاز به نیروی اعمالی در این بخش شناخته می شوند. مزیت این رله ها البته این است که شما می توانید از آن ها با یک بوبین استفاده کنید که به صورت لحظه ای تحریک می شوند و سپس رله ها در همان وضعیت باقی خواهند ماند حتی اگر شما برق را به صورت کامل قطع کنید.

چرا رله حفاظتی اشنایدر بهترین گزینه در صنعت است؟

رله حفاظتی اشنایدر؛ رله رید

رله رید اندکی متفاوت تر از سایر انواع رله حفاظتی اشنایدر است. این رله در واقع یک کلید باریک است که داخل سلونوئید قرار دارد. این سوئیچ دارای مجموعه گسترده ای از کنتاکت هاست که داخل یک شیشه وکیوم شده اند و یا از گازی پر شده اند که مواد مغناطیسی دارند. شما میتوانید توسط این رله حفاظتی اشنایدر در واقع در برابر خوردگی های مختلف از دستگاه خود محافظت کنید. همچنین کنتاکت هایی که در این بخش وجود دارند دارای یک سری مواد مغناطیسی هستند که آنها را تحت تاثیر قرار می دهند و یا با یک آهنربای خارجی محصور شده اند.

رله حفاظتی اشنایدر؛ رله جیوه

یکی دیگر از مهم ترین رله های حفاظتی که باید با آن آشنا شوید رله جیوه است که در آن از عنصر جیوه به عنوان سوئیچینگ استفاده می شود. این رله در موارد بسیاری کاربرد دارد که از جمله آنها می توان به فرسایش های کنتاکتی اشاره کرد که ممکن است حتی مشکلات بسیاری را ایجاد کنند. با توجه به اینکه استفاده از مقادیر زیاد جیوه می تواند باعث بروز مشکلاتی در محیط زیست شود، استفاده از این نوع رله با کیفیت بالایی که دارد اما رایج نمی باشد.

رله پلاریزه

رله پلاریزه زمانی به کار خواهد آمد که شما بخواهید حساسیت بین قطب های آهنربای دائمی را امتحان کنید. این رله های پلاریزه در واقع در اواسط قرن بیستم به بازار ارائه شدند که از آن ها در نتیجه برای تشخیص پالس های ضعیف و همچنین اصلاح اغتشاشات تلگرافی استفاده می شود.

چرا رله حفاظتی اشنایدر بهترین گزینه در صنعت است؟

رله ماشین ابزار

این نوع رله هم در واقع یک رله استاندارد است که شما می توانید از آن برای کنترل صنعتی ماشین آلات، ماشین آلات انتقال و همچنین سایر کنترل های ترکیبی استفاده کنید. این نوع رله ها معمولا با تعداد زیادی کنتاکت شناخته خواهند شد و به راحتی از حالت نرمال باز به حالت نرمال بسته در می آیند. کویل هایی که در این بخش مورد استفاده هستند نیز به راحتی قابل تعویض هستند و تعداد بسیاری از این رله ها را می توان داخل یک تابلو کنترلی استفاده کرد.

رله کواکسیال

در جایی که فرستنده ها و گیرنده های مختلف، در رادیو مرادی را به اشتراک می گذارند، معمولا از رله حفاظتی اشنایدر کواکسیال استفاده می شود. این رله در واقع به عنوان یک رله فرستنده به گیرنده مورد استفاده قرار می گیرند و آنتن را از گیرنده به فرستنده سوئیچ می کند.

رله های تاخیر زمانی

این نوع رله ها هم معمولا برای یک تاخیر خواسته در عملکرد کنتاکت ها مورد استفاده قرار خواهد گرفت و تنظیم می شود. معمولا یک تاخیر بسیار کوتاه در حدود کسری از ثانیه در این بخش ایجاد خواهد شد که در یک دیسک مسیبینی سیم پیچ و تیغه متحرک ایجاد خواهد شد. جریان های جاری در دیسک ها و میدان مغناطیسی به شما کمک می کنند که بتوانید میدان مغناطیسی را برای مدت زمان کوتاهی حفظ کنید.

کنتاکتور در رله حفاظتی اشنایدر

یک کنتاکتور معمولا یک رله سنگین با رنج های جریانی بسیار بالاتر است که از آن در سوئیچینگ موتورهای الکتریکی مختلف استفاده می شود و بارهای روشنایی متفاوتی را نیز شامل می شود. نرخ جریان معمولا در این دستگاه ها از ۱۰ آمپر تا چند ۱۰۰ آمپر است.

رله حالت جامد در رله حفاظتی اشنایدر

رله حالت جامد که جز بهترین رله حفاظتی اشنایدر هم به شمار می آید متشکل از اجزا الکترونیکی بسیاری است که حالت جامد دارند و عملکردی شبیه به یک رله الکترومکانیکی را ایجاد خواهند کرد اما هیچ اجزای متحرکی در آن ها وجود ندراد و قابلیت اطمینان در دراز مدت را نیز نخواهند داشت.

یک رله جامد در حالت های مختلف با استفاده از یک تریستور مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین تجهیزات بسیار دیگری هم دارد که توسط سیگنال های کنترل مورد بررسی قرار می گیرند. شما می توانید برای کلیدزنی های بارهای تحت کنترل هم از آن ها استفاده کنید و یا به جای آن ها از سلونوئید بهره مند شوید و کار قطع و وصل را انجام دهید.

چرا رله حفاظتی اشنایدر بهترین گزینه در صنعت است؟

رله استاتیک

رله استاتیک هم در واقع شامل یک سری مدار الکترونیکی می شود که دارا ویژگی های بسیاری است که توسط قطعات متحرک در یک رله الکترومغناطیسی از آنها استفاده می شود.

رله کنتاکتور حالت جامد

این رله ها در حالت جامد یک نوع سنگین و کاربردی دارند که البته دارای هیت و سینک هم هستند. از آن مواردی به شمار می آیند که دارای قطع و وصل های مکرر و بسیاری می باشند و مانند بخاری های الکتریکی، موتورهای الکتریکی و دیگر بخش ها را مورد کاربرد قرار می دهند.

رله هدایت سریع کنتاکت

این رله در واقع از نوع رله حفاظتی اشنایدر به صورت متصل است که به صورت مکانیکی هم به هم متصل شده اند. بنابراین زمانی که سیم پیچ رله های مختلف تحریک یا قطع تحریک می شوند، تمامی کنتاکت هایی که به هم متصل هستند در واقع با هم شروع به حرکت خواهند کرد. اگر در یک مجموعه از رله های مختلف استفاده شود شما نمی توانید از کنتاکت های مختلف در این زمینه استفاده کنید.

رله حفاظتی اضافه بار

این رله هم در واقع با موتورهای الکتریکی کار می کند که نیازمند حفاظت در برابر اضافه جریان هستند تا از آسیب های بارگذاری بیش از حد در این زمینه جلوگیری کنند و یا برای محافظت از آن ها در کابل ها یا سیم پیچی های مختلف استفاده کنند.

رله خلا

این رله خلا در واقع یک رله حساس با داشتن کنتاکت هایی که در شیشه های محافظتی وکیوم شده مورد استفاده قرار می گیرد. شما میتوانید توسط رله حفاظتی اشنایدر در واقع ولتاژ های فرکانس های رادیویی مختلف را تا ۲۰ هزار ولت هم شناسایی کنید و بدون اینکه از آرک بین های کنتاکت هم استفاده کنید. هرچقدر که فاصله کنتاکت های زمانی کمتر باشد بهتر کار خواهند کرد که باید تا چند صد اینچ باشد.

مزایای استفاده از رله حفاظتی اشنایدر

امروزه این نکته قابل توجه است که چرا شما باید از رله استفاده کنید و چرا رله حفاظتی اشنایدر؟ اشنایدر در واقع از جمله مارک هایی است که امروزه به عنوان یکی از بهترین ها شناخته شده است. شما میتوانید از این رله همچنین به عنوان یک کلید استفاده کنید که در دل آن ویژگی های جالبی نهفته است.

چرا رله حفاظتی اشنایدر بهترین گزینه در صنعت است؟

در واقع رله ها همان کلیدهای الکتریکی هستند که در سر راه سیم فاز قرار خواهد گرفت. اینکه شما میتوانید توسط رله حفاظتی اشنایدر کار خود را به آسانی انجام دهید به شما کمک خواهد کرد که از آسیب هایی که در این زمینه وجود دارد نیز جلوگیری کنید. شما همچنین می توانید به وسیله ابزار برقی خود این کار را انجام دهید.

اگر بخواهید با وصل شدن ولتاژهای مختلف در این زمینه فعالیت کنید باید به پایه های فرمان هم توجه کنید. دقت داشته باشید که استفاده از رله حفاظتی اشنایدر به همین آسانی هم نخواهد بود و بهتر است که شما نکاتی که باید را در این زمینه بدانید و به آن ها دقت کنید. آنچه که باید توجه خود را بیش از سایرین به آن معطوف کنید این است که اگر بخواهید از رله حفاظتی اشنایدر استفاده کنید باید چه کارهایی انجام دهید؟

رله ها علاوه بر اینکه برای شما کار ایزوله سازی را انجام می دهند، مدارهای توان بالا را نیز کنترل خواهند کرد. ایزوله سازی یکی از مهم ترین جنبه های استفاده از رله است که به شما این امکان را میدهد که قیمت معیوب مدار را جدا کنید و از آنها بهره مند شوید و یا بتوانید آن ها را تعمیر کنید. با یک رله حفاظتی اشنایدر چند ولت، شما قادر خواهید بود که یک مدار چند صد ولتی را کنترل کنید و این مسلما یکی از گزینه های مناسب در این زمینه برای کنترل مدار به شمار می آید. یکی از نکاتی که باید بدانید این است که آیا رله حفاظتی اشنایدر برای شما دارای صرفه اقتصادی هست یا خیر؟

نکته ای که باید در این زمینه بدانید این است که سالانه سیستم های بسیاری به دلیل مشکلات کوچکی که در بخش های مختلف آن ها ایجاد می شود از کار می افتند. در این حال باید بدانید که بهترین کاری که میتوانید برای پایداری سیستم خود انجام دهید این است که از یک رله استفاده کنید. این رله ها معمولا دارای انواع مختلفی هستند که به شما این امکان را می دهند که کار خود را آُان کنید. حتی در صورت قطعی برق که ممکن است بخش های مختلف کار شما را دچار آسیب کنند نیز استفاده از رله حفاظتی اشنایدر به شما کمک خواهد کرد که بتوانید این مشکلات را نیز با موفقیت پشت سر بگذارید و کار خود را به آسانی پیش ببرید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *