پروتکل هوشمندسازی ساختمان

امروزه با توجه به تکنولوژی هایی که در زمینه های مختلف ایجاد شده اند، می توان اینطور گفت که هوشمندسازی ساختمان در واقع بدین معناست که شما با استفاده از ابزار آلاتی مانند اینترنت اشیا، سنسورهای مختلف و همچنین دیگر موارد می توانید کنترل کل بخش های خانه را در دست داشته باشید. در واقع هوشمندسازی ساختمان به شما اجازه می دهد که راحت تر زندگی کنید.

تصور کنید که بعد از یک روز سخت کاری به خانه باز خواهید گشت و می توانید غذای گرمی را بخورید که پیش از وارد شدن شما گرم شده است. اگر تاریخی از محصولات شما در یخچال گذشته باشد به شما اطلاع داده می شود و بعضا اتفاقات دیگری هم در این زمینه خواهد افتاد که با پیشرفت تکنولوژی روز به روز هم بیشتر می شود. در این بخش با ما و مزایای هوشمندسازی ساختمان و همچنین پروتکل های آن همراه شوید. امروزه با توجه به امکاناتی که توسط خانه هوشمند به علاقه مندان ارائه می شود، عده بسیاری در تلاش هستند تا خانه خود را با استفاده از این امکانات مجهز کنند تا بتوانند زندگی راحت تری داشته باشند.

هوشمندسازی ساختمان و اتصالات

زمانی که صحبت از هوشمندسازی ساختمان به میان می آید ما معمولا اتصالات را مورد بررسی قرار می دهیم. میتوان گفت که زمانی که گوشی های معمولی جای خود را به گوشی های هوشمند دادند، جهشی بسیار بزرگ در زمینه هوشمندسازی انجام گرفت که ارتباطات را به طور کل تحت تاثیر قرار داد. در اینجا شما به جای اینکه تنها با تماس و پیام قادر به انجام کارهای خود باشید میتوانید به صورت هوشمند به اینترنت متصل شوید، ایمیل ارسال کنید و یا از پیام رسان های مختلف در زمینه ارسال پیام استفاده کنید. شما گاهی حتی می توانید فایل های مورد نظر خود را دانلود کنید و ارتباطات خود را در این زمینه به صورت موثر انجام دهید.

وقتی که لغت هوشمندسازی ساختمان را میشونید نیز وضعیت همین است. خانه های هوشمند با خانه های معمولی تفاوت های بسیاری دارند. معمولا در خانه های هوشمند تمامی وسایل به صورت اینترنتی به یکدیگر متصل هستند و شما میتوانید تنها با یک دستگاه مرکزی آن ها را کنترل کنید.

دقت داشته باشید که در این خانه ها معمولا کنترل آب و هوا، چراغ ها و همچنین قفل ها توسط کنترل های هوشمند انجام می شود. هوشمندسازی ساختمان امروزه امری است که توسط بسیاری از افرادی که ساخت و ساز انجام می دهند مورد بررسی قرار می گیرد چرا که با توجه به اینکه تکنولوژی روز به روز در حال گسترش است خانه ها هم باید در این سیر تغییری نقشی داشته باشند.

هوشمندسازی ساختمان و روش های آن

همانطور که گفتیم در هوشمندسازی ساختمان صحبت از اتصالات گوناگون است که از روش های مختلفی انجام می شوند. در این نوع خانه ها معمولا سیستم های مختلفی وجود دارد که به صورت اختصاصی برای ایجاد اتصالات مورد استفاده قرار می گیرند و در نتیجه آن ها هوشمندسازی ساختمان انجام خواهد گرفت.

کاری که شما میکنید این است که از طریق بسترهای اینترنتی مانند وای فای و حتی اینترنت های خانگی این وسایل را کنترل می کنید. همچنین برخی از این ابزار از طریق بلوتوث هم قابل کنترل هستند. دقت داشته باشید که شما در این شرایط حتی می توانید بدون استفاده از اینترنت اینگونه ابزار را کنترل کنید. میتوان گفت که این سیستم ها مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند اما بهترین گزینه برای شما این است که پیش از انتخاب روش هوشمندسازی ساختمان خود به نیازهای خود دقت کنید و ببینید که چه چیزی را میخواهید هوشمند کنید.

مزایای هوشمندسازی ساختمان

به طور کل میتوان گفت که هوشمندسازی ساختمان دارای مزایای بسیاری است. در یک کلام میتوان گفت که راحت بودن در زندگی از مهم ترین مزایای هوشمندسازی ساختمان به شمار می آید. زمانی که شما در یک خانه هوشمند زندگی میکنید میتوانید راحت تر باشید. دیگر نیازی نیست که برای روشن و خاموش کردن لامپ ها به خود زحمت دهید و حتی میتوانید سیستم تهویه را نیز راحت تر تنظیم کنید. به غیر از این، میتوانید مایکروویو را برای گرم کردن غذا روشن و خاموش کنید!

از دیگر مزایای هوشمندسازی ساختمان میتوان به زمانبندی اشاره کرد. شما میتوانید تقریبا برای هر کاری که انجام میدهید زمان بندی کنید. شما میتوانید در یک ساعت خاص، کارهای خود را برای انجام زمان بندی کنید. نکته جالب این است که برخی از ابزار و وسایلی که به صورت هوشمند در خانه شما کار می کنند قابلیت یادگیری دارند و بسیاری از کارهایی که برای شما انجام می دهند را خواهند آموخت. در نتیجه شما میتوانید با فعالیت بسیار کمتر، خیلی از کارهای خود را به صورت خودکار انجام دهید. در واقع هوشمندسازی ساختمان به شما اجازه می دهد تا بدون نیاز به اینکه زمان و انرژی زیادی را مصرف کنید کارهای خود را انجام دهید.

علاوه بر موردی که ذکر شد و جس راحتی که به شما اجازه می دهد تا بتوانید بهره وری از انرژی را نیز افزایش دهید. برای مثال میتوان به هوشمندسازی شرکت Nest  اشاره کرد. نکته مهم این است که شما علاوه بر اینکه میتوانید از هوشمندسازی ساختمان استفاده کنید، میتوانید شرکت و ساختمان خود را نیز هوشمند کنید. ترموستات هایی که در این بخش  از آنها استفاده می کنید از شما یاد خواهند گرفت که خانه تا چه حد باید گرم یا سرد باشد و همچنین دما را نیز میتوانند به صورت کلی و خودکار تنظیم کنند. بنابراین اگر شما هم نگران صرفه جویی در مصرف انرژی هستید باید بدانید که زمانی که در خانه و یا شرکت خود حضور نداشته باشید میتوانید ترموستات را به حالت راه دور تنظیم کنید و با این تنظیم، دمای خانه شما به صورت خودکار تنظیم می شود و بدین صورت مبلغ قبض های شما نیز کاهش خواهند یافت. سیستم های خودکار که در هوشمندسازی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند معمولا متفاوت هستند اما ما در اینجا میخواهیم شما را با توصیه هایی برای افزایش بهره وری در استفاده از لوازم خانگی آشنا کنیم.

محصولات مورد استفاده در هوشمندسازی ساختمان

هم اکنون ابزار بسیار زیاد و مختلفی برای هوشمندسازی ساختمان وجود دارد که با گذر زمان میتوان گفت که به تعداد آن ها نیز افزوده خواهد شد. هم اکنون هم تعداد بسیار زیادی از ابزاری که برای هوشمندسازی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند در حال به روزرسانی هستند. لامپ های هوشمند به انواع خاصی در این زمینه تقسیم بندی می شوند که برخی از آن ها سال هاست که در این زمینه وجود دارند و برخی دیگر مانند Holi Smart Mood Lamp تازه شروع به کار کرده اند اما با این حال توانسته اند جای خود را تا حدودی در این بازار تثبیت کنند.

لامپ هوشمند

به طور کل میتوان گفت که زمانی که صحبت از هوشمندسازی ساختمان به میان می آید عده بسیاری تنها تصور لامپ هوشمند را در سر دارند.  در واقع شاید بتوان گفت که هوشمندسازی ساختمان با همین لامپ های هوشمند آغاز شد. این نوع لامپ ها به نوعی در برابر حرکات شما از خود عکس العمل نشان می دهند  و شما بدون استفاده از کلید میتوانید آنها را خاموش و روشن کنید.

یکی دیگر از وسایلی که بسیار در هوشمندسازی ساختمان مورد استفاده بوده است تلویزیون ها هستند. اینگونه تلویزیون های هوشمند معمولا میتوانند به اینترنت متصل شوند و شما میتوانید به راحتی توسط آن ها با استفاده از برنامه های مختلف فیلم نگاه کنید و یا بازی انجام دهید و یا در شبکه های اجتماعی مفهومی را به اشتراک بگذارید.

البته می توان گفت که در زمینه هوشمندسازی ساختمان وسایل دیگری هم وجود دارند که از آن ها استفاده های بسیاری می شود و هوشمندسازی آن ها در واقع باعث کاهش میزان مصرف انرژی خواهد شد. از جمله این وسایل می توان به یخچال فریزرها، اجاق گازها، تشخیص دهنده های دود و احتمالا نام آشنا ترین آنها یعنی ترموستات ها. قفل های هوشمند هستند که در واقع از طریق اپلیکیشن های مختلف و تلفن های هوشمند کنترل می شوند. برای مثال میتوان گفت دری که روی آن ها یک قفل هوشمند نصب شده است را میتوان توسط کنترل های هوشمند باز و بسته کرد. استفاده ی همزمان از وسایل هوشمند به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید به آسانی خانه خود را مورد کنترل قرار دهید و علاوه بر اینکه بیشتری مقدار مصرف انرژی را داشته باشید در عین حال میتوانید از لذت خانه هوشمند خود نیز بهره مند شوید و به آسانی و در کمال راحتی زندگی کنید!

برای هوشمندسازی ساختمان باید چه کنیم؟

شاید تصور کنید که هم اکنون با توجه به وضعیت اقتصادی هوشمندسازی ساختمان کار عاقلانه ای نخواهد بود و هزینه های بسیاری را در بر خواهد داشت اما شما همچنان هم میتوانید با توجه به بودجه خود خانه خود را هوشمند سازی کنید. برای اینکه یک خانه هوشمند داشته باشید نباید حتما هزاران دلار پول صرف کنید. شما خودتان هم میتوانید به آسانی این کار را انجام دهید. شما میتوانید با نصب کردن برخی از برنامه ها و اپلیکیشن ها خانه خود را هوشمند کنید.

به طور کل روند هوشمندسازی ساختمان کار سختی نیست و شما میتوانید به آسانی و خودتان هم برخی از این کارها را انجام دهید. بهترین راه برای اینکه بتوانید خانه خود را هوشمند کنید این است که از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید چرا که این افراد معمولا با توجه به هزینه مصرفی شما می توانند خانه شما را هوشمند سازی کنند.

همچنین میتوان گفت که هوشمندسازی ساختمان به شما این اجازه را می دهد که در عین راحت زندگی کردن، در هزینه های خود نیز صرفه جویی کنید. این امر ممکن است که امروزه بسیار به شما کمک کند چرا که میتوانید هزینه های خود را تا حد بسیار زیادی کاهش دهید. با توجه به اینکه ساخت خانه های هوشمند امروزه در حال افزایش است اگر شما هم میخواهید این کار را انجام دهید بهتر است عجله کنید تا از کاروان تکنولوژی عقب نمانید و زندگی راحت و آسانی داشته باشید! شما میتوانید هوشمندسازی ساختمان را با توجه به کارهای بسیاری انجام دهید. شما حتی می توانید این کار را با استفاده از اینترنت اشیا انجام دهید و علاوه بر یک زندگی راحت و هوشمند، امنیت خانواده خود را نیز مهیا کنید.

پروتکل های هوشمندسازی ساختمان کدامند؟

سیستم هایی که در خانه هوشمند مورد استفاده قرار می گیرند، معمولا در کاهش هزینه ها به صورت موثر عمل خواهند کرد. همچنین می توانند میزان استفاده از انرژی را نیز کاهش دهند. سیستم هایی که در این زمینه مورد استفاده هستند در واقع بر پایه های بهبود در کنترل عملکردهای زیرساختی مورد استفاده است. اگر بخواهیم از نظر عملکرد این کار را دسته بندی کنیم می توانیم بگوییم که به سه دسته تقسیم بندی و نمایش داده می شوند. پروسه های مدیریتی ساختمان در هوشمندسازی ساختمان به خوبی مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

در سطوح میانی که در واقع سطح مربوط به اتوماسیون است، شما می توانید  از جمله انواع مختلف کنترلی مانند کنترل اتوماتیک نظیر اجراهای حلقه ای بهره مند خواهد شد. آنچه که باید بدانید این است که امروزه استفاده از پروتکل های ارتباطی مختلف برای مدیریت ساختمان مورد استفاده قرار خواهد گرفت. در این میان گفته می شود که عده بسیاری از آن ها در این بخش رواج دارند. از جمله این پروتکل ها می توان به  KNX ،LONWORK ،Bacnet و Modbus اشاره کرد که از جمله مهمترین ها و شناخته ترین ها هستند.

این استانداردهایی که باز هستند، با توجه به نوع کاربرد و همچنین قابلیت عملکرد در هر سه سطح را خواهند داشت و باقی استانداردهایی که در این زمینه وجود دارند نیز قابل جابجایی از یک سطح به سطح دیگر هستند. پروتکل Bacnet که در بین آن ها از جمله مهمترین ها به شمار می آید به معنای  he Building Automation and Control Networking Protocol است که در واقع نشان دهنده اتوماسیون و کنترل تحت شبکه است. به طور اختصاصی می توان گفت که این بخش توسعه و گسترش داده شده است تا شما بتوانید از این اتوماسیون ها استفاده کنید. سیر تکاملی در این پروتکل به این صورت است که توسط کمیته های مختلف مهندسی ایجاد شده است و شما می توانید آن ها را به آسانی تهیه کنید. این پروتکل به صورت ثابت در کمیته دائمی استاندارد تعریف خواهد شد. همچنین آزمایشگاه هایی که در زمینه هوشمندسازی خانه فعالیت می کنند نیز از مهم ترین سازمان هایی هستند که در این زمینه فعالیت می کنند و نقش آن ها هم ایجاد هماهنگی و همخوانی بین تجهیزات مختلف در هوشمندسازی ساختمان است.

 

 

 

در صورت لزوم سوال،انتقاد یا پیشنهای داشتید با تماس بگیرید