معرفی خانه هوشمند و مزایای آن

معرفی خانه هوشمند و مزایای آن​

تعریف خانه هوشمند

خانه هوشمند

، خانه یا ساختمانی است که در آن وسایل و دستگاه ها می توانند به صورت خودکار از راه دور و با استفاده از تلفن همراه کنترل شوند.تجهیزات خانه هوشمند در مدل بی سیم از طریق اینترنت یا شبکه داخلی و در مدل با سیم به وسیله کابل‌های استاندارد به یکدیگر متصل می‌شوند و به کاربر این امکان را می دهند تا از راه دور عملکردهایی مانند دسترسی امنیتی به خانه، دما، روشنایی و … را نظارت، مدیریت و کنترل کند.

بخش‌های مختلف خانه هوشمند

سنسورها و کلیدها

۱٫     سنسورها و کلیدها 

در واقع حسگرها نقطه آغازین اجرای فرآیند هستند زیرا آنها اطلاعات را جمع آوری کرده و این اطلاعات را در مدل بی‌سیم به اطلاع سرور مرکزی رسانده و در مدل باسیم (مانند سیستم KNX اشنایدر) بر روی باس به عنوان یک پیام اطلاعاتی قرار دهند. درواقع حسگرها وضعیت‌های مختلف منزل را گزارش می‌نمایند. هم چنین امکان اجرای سناریوها را فراهم می کنند. مثلا سرد شدن هوا و کاهش دما از حدی مشخص، سیستم گرمایشی به طور خودکار روشن شود و دمای محیط را به دلخواه ما تنظیم کند. همچنین کاربران می توانند از طریق کلیدها، کنترل سیستم های هوشمند را به دست گیرند.

 

 

 

۲-پروتکل ارتباطی

برای ارتباط بخش های مختلف خانه هوشمند باهمدیگر و با کنترل کننده مرکزی نیاز به راه ارتباطی مشخصی می باشد. در واقع پروتکل ارتباطی، مسیر جابجایی اطلاعات را طوری مشخص می کند تا تمامی بخش های سیستم خانه هوشمند بتوانند به طور استاندارد با همدیگر در ارتباط باشند. این روش و پروتکل ارتباطی بسته به نیاز مشتری و نوع برند محصول هوشمند مشخص می گردد. دو نوع پروتکل ارتباطی وجود دارد. پروتکل های بی سیم و پروتکل های با سیم. که هرکدام دارای مزایا و معایبی هستند که بسته به نیاز و انتخاب مشتری استفاده می‌شوند. به عنوان مثال در محصولات برند اشنایدر از پروتکل KNX استفاده شده است. بستر ارتباطی این پروتکل، سیم است و تبادل داده و ارتباطات با استفاده از BUS انجام می‌شود. همچنین KNX، دارای سرعت و امنیت شبکه ای بالا و منحصر بفرد است. اطلاعات بیشتر را در مقاله پروتکل KNX مطالعه کنید.

پروتکل ارتباطی knx
پروتکل ارتباطی zigbee

مقالات پیشنهادی : آَشنایی با پروتکل Zigbee و آشنایی با پروتکل KNX

عملگرها

۳-عملگرها

اطلاعات ارسال شده از سنسورها را دریافت کرده و فرمان های صادر شده را تبدیل به عمل و اجرا می کنند. این اطلاعات می تواند شامل تنظیم شدت نور روشنایی، کنترل سیستم سرمایشی و گرمایشی، کنترل وضعیت پرده، تهویه هوا و …. باشد. انتخاب عملگرها بر اساس نوع برنامه مورد نیاز انجام می شود و شامل یک اتصال دهنده به سیستم BUS و یک ماژول همراه با برنامه متناظر است. برنامه به همراه طراحی پروژه و نرم افزار مخصوص، به وسیله یک جزء سیستم به نام Interface که به خطوط BUS متصل است، بر روی دستگاه ها بارگذاری می شود. مسیر زوج سیم BUS نصبی، در موازات خطوط تغذیه برق ۲۳۰ ولت قرار می گیرد و همه دستگاه ها و سیستم های خانه را به یکدیگر متصل می کند و تمام سیگنال های کنترلی را منتقل می کند.

 

 

چرا خانه‌ی هوشمند؟

 1. آسایش و راحتی را برای شما به ارمغان می آورد.
 2. با کنترل تمامی بخش‌ها، امنیت منزل شما را افزایش می دهد.
 3. با مانیتورینگ تجهیزات، مدیریتی هوشمند بر مصرف انرژی ارایه می دهد.
 4. کنترل تجیزات با گوشی موبایل، تبلت و اینترنت
 5. کنترل تجهیزات با استفاده از سناریوهای دلخواه
چرا خانه‌ی هوشمند؟
چگونه خانه هوشمند Schneider (اشنایدر) منزلم را هوشمند می‌کند؟

چگونه خانه هوشمند Schneider (اشنایدر) منزلم را هوشمند می‌کند؟

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

سیستم روشنایی هوشمند علاوه بر قابلیت کنترل از راه دور و سفارشی، می توانند حضور فرد در اتاق را تشخیص داده و در صورت نیاز نور را تنظیم کند. لامپ های هوشمند همچنین می توانند خود را بر اساس در دسترس بودن در روز تنظیم کنند. برای مطالعه جزییات بیشتر  به مقاله سیستم های روشنایی هوشمند مراجعه نمایید.

این واحد هوشمند در از سه بخش دریافت کننده، پردازشگر و نمایش دهنده تشکیل شده است. که در واقع ولتاژ تولیدی بر اساس میزان شدت نور، توسط پردازشگر، پردازش شده و در خروجی میزان شدت نور با واحد لوکس(lux) نمایش داده می‌شود. به عنوان مثال از لوکس متر هوشمند برند اشنایدر در می‌توان در گلخانه ها برای نورسنجی استفاده کرد.

ترموستات‌ هوشمند برند اشنایدر، به کاربران این امکان را می دهد تا در منزل و یا از راه دور دما و رطوبت خانه‌ی خود را برنامه ریزی ، نظارت و کنترل کنند. این دستگاه‌ تنظیم رطوبت و دمای هوشمند همچنین رفتارهای صاحبان خانه را می آموزند و به طور خودکار تنظیمات را تغییر می دهند تا حداکثر راحتی و کارایی را برای ساکنان فراهم کنند. همچنین آن‌ها می توانند مصرف انرژی را گزارش کرده و به کاربران یادآوری کنند که فیلترها را تغییر دهند.

ترموستات‌ هوشمند برند اشنایدر، به کاربران این امکان را می دهد تا در منزل و یا از راه دور دما و رطوبت خانه‌ی خود را برنامه ریزی ، نظارت و کنترل کنند. این دستگاه‌ تنظیم رطوبت و دمای هوشمند همچنین رفتارهای صاحبان خانه را می آموزند و به طور خودکار تنظیمات را تغییر می دهند تا حداکثر راحتی و کارایی را برای ساکنان فراهم کنند. همچنین آن‌ها می توانند مصرف انرژی را گزارش کرده و به کاربران یادآوری کنند که فیلترها را تغییر دهند.

با استفاده از قفل هوشمند درب منزل و بازکننده‌های درب، کاربران می توانند به بازدیدکنندگان اجازه دسترسی یا عدم دسترسی را بدهند. همچنین هیچگاه عزیزانتان پشت درب نخواهند ماند. شما میتوانید از کیلومترها دورتر از منزل مسکونی خود قادر به کنترل درب ورودی ساختمان باشید و هرزمان که میخواهید درب را با موبایل خود باز یا بسته نمایید.

شما میتوانید از داخل منزل و یا اپلیکیشن های موبایل خود پرده های منزل را در هر زمان که مایل هستید باز یا بسته کنید.حتی با تعریف سناریو می توانید در زمان های مشخص شبانه روز فرمان های باز یا بسته شدن را برایشان تعریف کنید.

با دوربین های هوشمند، هشدارهای خودکار از سیستم امنیتی شما بلافاصله به تلفن هوشمند شما ارسال می شود و ساکنان می توانند هنگام تعطیلات و مسافرت از راه دور خانه های خود را نظارت کنند.

چرا خانه هوشمند اشنایدر(Schneider) ؟

چرا خانه هوشمند اشنایدر(Schneider) ؟
 • راحتی هنگام ورود به منزل

خانه ای را متصور شوید که برای ورود به آن با دستگیره ي درب هوشمند روبرو می شوید که نیازی به کلید ندارد و شما با رمز دیجیتالی یا اثر انگشت خود میتوانید اجازه ورود به خانه را داشته باشید.

 

 • کسی پشت در نمی ماند

  هیچگاه عزیزانتان پشت درب نخواهند ماند. شما میتوانید از هزاران کیلومتر دورتر از منزل مسکونی خود قادر به کنترل درب ورودی ساختمان باشید و هرزمان که میخواهید درب را با موبایل خود باز یا بسته نمایید.

 • بدون استرس از خانه خارج شوید

محیط خانه خود را در هرزمان که میخواهید با دوربین دیجیتال از هرنقطه دنیا کنترل نمایید و امنیت خانه یا نظارت بر کودکان خردسال خود را در دست بگیرید.

 • لذت از زمان استراحت

اطلاعات دما، فشار، رطوبت، میزان اکسیژن و دی اکسید کربن را با یک سیستم واحد و بکارگیری سنسورهای حسی در داخل و خارج ساختمان و میتوان بصورت لحظه‌ای در اختیار داشت و در جهت رسیدن به شرایط ایده آل از آن‌ها استفاده کرد.

 • زمان خواب

به هنگام خواب، روشنایی اتاق خواب‌ها و یا نور مورد نیاز برای مطالعه را به میزان دلخواه از طریق موبایل، تبلت یا ریموت کنترل کنید.

 • سودآوری و به صرفه بودن برای مشتری

شاید نگران هزینه‌های هوشمندسازی باشید. می‌توانیم این اطمینان را به شما بدهیم که حتی اجرای سناریوهای بسیار ساده هم با خانه هوشمند اشنایدر مقرون به صرفه تر از سیستم‌های متداول است. با سیستم‌های معمول، هزینه عملیاتی با گذر زمان و با توجه به تغییر استفاده و یا گسترش کاربران، پیچیده و پرهزینه خواهد بود، در صورتی که استفاده از سیستم KNX به دلیل انعطاف‌پذیری و ساده بودن، بسیار سودمند خواهند بود.

جبران هزینه نصب در گذر زمان

آنچه در این مقاله خواندید:

۱٫     مروری بر تعریف خانه هوشمند

۲٫     مزایای خانه هوشمند

 

۳٫     چرا خانه هوشمند اشنایدر الکتریک

 

سوالات متداول

برای اینکه خانه هوشمند به خوبی کار کند بخش‌های مختلفی کنار هم قرار می گیرند و مجموعه ای هوشمند را ایجاد می کنند. مهمترین بخش‌های یک خانه هوشمند حسگرها، رابط کاربری، پروتکل ارتباطی، در مدل بی سیم سرور مرکزی و در مدل با سیم کابل‌ها هستند که به کاربر این امکان را می دهند تا از راه دور عملکردهایی مانند دسترسی امنیتی به خانه، دما، روشنایی و … را نظارت، مدیریت و کنترل کند.

اگر بگوییم مهم‌ترین نیاز زندگی در یک خانه‌ی راحت و مدرن، دستیابی به آسايش و آرامش بیشتر است اغراق نکرده‌ایم. سيستم هوشمند اشنایدر با داشتن تمامی استاندارهای لازم و قابلیت اطمینان بالا این آسايش و رفاه را برای ساکنین خود به ارمغان مي آورد.