محصولات low voltage اشنایدر الکتریک

ادوات تابلویی فشار ضعیف (LV) اشنایدر الکتریک

شاید در تمامی مشاغل و همچنین صنایع شما با مواردی مانند ادوات تابلویی فشار ضعیف و … آشنا شده باشید. شاید نخستین مفهومی که در این زمینه باید با آن آشنا شوید ادوات تابلویی باشد. آیا میدانید که این مفهوم به چه معناست و به شما چه کمکی در صنایع مختلف خواهد کرد؟ اگر میخواهید با این مفاهیم به صورت کامل آشنا شوید تا انتهای این مطلب با ما همراه شوید.

ادوات تابلویی چیست؟

گفته می شود که تابلو در واقع عبارت است از فضایی که تجهیزاتی مانند تجهیزات برقی در آن نصب می شوند. در این حال می توان گفت که تابلوها در واقع دو نوع دارند که انواع مختلفی از آن ها در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. گفته می شود که در تمامی ادوات تابلویی از برق هایی مانند Low voltage  و High voltage  استفاده خواهد شد. کلید مدار شکن و همچنین کلید های کمپکت نیز بخش هایی از ادوات تابلویی به شمار می آید. تابلوهای مختلف معمولا به شکل محفظه هایی تمام بسته مورد استفاده قرار می گیرند که فلزی هستند و تمامی تجهیزات الکتریکی اعم از کلید هایی که گفته شد در آن ها مورد استفاده قرار می گیرد.  در انواع دیگری از ادوات تابلویی میتوان به موارد دیگری مانند محفظه های جدا از هم اشاره کرد که همین انواع مختلف در واقع در بخش های جداگانه ای مورد استفاده قرار می گیرند. کلید اتوماتیک، کلید مدار شکن، کلید قطع جریان، ایزی‌پکت، کلید کمپکت، کلید هوایی، کلید کشویی بخش های مختلفی از ادوات تابلویی هستند.

محصولات low voltage اشنایدر الکتریک

ادوات تابلویی

با ماژول ارتباطی در ادوات تابلویی آشنا شوید!

گفته می شود که بخش های مختلفی در ادوات تابلویی وجود دارد که میتوانید با آن ها آشنا شوید و به طور حتم آشنایی با آن ها به شما کمک شایانی در پیش بردن کارهایتان خواهد داشت. در این بخش اما میخواهیم شما را را با ماژول ارتباطی آشنا کنیم.

ماژول ارتباطی در واقع بخشی از ادوات تابلویی است که به شما اجازه خواهد داد که هرآنچه که باید را از یک تابلو مورد استفاده قرار دهید و همچنین بتوانید بخش های مختلف را با هم ارتباط دهید. گفته می شود که ادوات تابلویی را با توجه به تعداد ماژول ارتباطی میتوانید بسنجید و در واقع هرچقدر که این ماژول ها پیچیده تر باشند سیستم ارتباطی شما نیز پیچیده تر خواهد شد. این کنترل کننده ها به صورت منطقی روی ادوات تابلویی برنامه ریزی خواهند شد و اینگونه کار می کنند که سنجش ورودی های مختلف را در بر دارند و بسته به ماهیت تولید و همچنین صنعت به شما کمک خواهند کرد که خروجی مورد نظر خود را ایجاد کنید.

ماژول ارتباطی پیش از آن که یک بخش جدا در ادوات تابلویی باشد در واقع مربوط به یک بلوک دیاگرام است که شامل پنج بخش مختلف خواهد شد. رک یا شاسی نخستین بخش در یک ماژول است. ماژول های منبع تغذیه، واحدهای پردازنده مرکزی و همچنین ماژول ورودی و خروجی را نیز میتوان به همراه ماژول واسط ارتباطی به عنوان یکی از بهترین ها در این زمینه دانست.

انواع ادوات تابلویی از نظر ساختار

گفته می شود که ادوات تابلویی را همچنین میتوان از نظر ساختار مورد بررسی قرار داد. این تابلوها معمولا به صورت های مختلف تولید می شوند که شامل بخش های بسیاری نیز خواهند شد. یکی از انواع این تابلو ها در واقع تابلوهای متال اینکلوز هستند که در آن ها محفظه ها از یکدیگر جدا نشده اند.

محصولات low voltage اشنایدر الکتریک

ادوات تابلویی

تابلو برق و همچنین کنتاکتور نیز از بخش های دیگر ادوات تابلویی به شمار می آیند. البته آنچه که باید بدانید این است که تمامی ادوات تابلویی و البته بیشتر آن ها با برق کار می کنند که همین هم باعث می شود که انواع مختلفی داشته باشند. این انواع مختلف با انواع فشارهای برق کار می کنند که البته فشار برق ضعیف و قوی بسته به نوع تابلو خواهد داشت.

کلید حرارتی و فیوز مینیاتوری در ادوات تابلویی چیست؟

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که کلید حرارتی چیست و چع کاربردی در ادوات تابلویی دارد. کلید حرارتی یا در اصطلاح تخصصی محافظ موتور به کلید های ام پی سی بی هم معروف هستند. گفته می شود که عملکرد کلیدهای حرارتی تقریبا شبیه به کلیدهای بی متال است و کار آن ها نیز این است که در برابر اختلالات جریان مانند کلیدهای بی متال عمل کنند اما در واقع بخش هایی وجود دارد که باعث می شود کلید های حرارتی از کلیدهای بی متال بهتر باشند و ضریب امنیتی آن ها نیز تا حد بالایی بیشتر است.

فیوز مینیاتوری یا کلید مینیاتوری که البته نام های دیگری هم دارد یکی از مهم ترین بخش ها در تجهیزات الکتریکی خانگی و صنعتی است که ادوات تابلویی شما را در برابر اتصالات کوتاه و اضافه بار محافظت خواهد کرد. به عبارت ساده می توان گفت که فیوز در واقع یک وسیله حفاظتی به شمار می آید که به شما کمک خواهد کرد در مواقعی که جریان بیشتری دارد از ادوات تابلویی شما حفاظت شود. در این بین می توان بوبین را نیز نام برد که به عنوان یکی از مهم ترین بخش های ادوات تابلویی شناخته شده است. بوبین یا پیچه یا سولنوئید عبارت است از یک سیم طویل که به منظورهای مختلف به صورت مارپیچی ایجاد شده است. بوبین البته کارکردهای مختلفی دارد اما میتوان به طور کل گفت که مغناطیس و همچنین الکتریسیته از هم جدا نیستند. اگر از یک سیم جریان الکتریسیته عبور کند در اطراف سیم یک حجریانی به وجود خواهد آمد که بوبین آن را کنترل خواهد کرد.

محصولات low voltage اشنایدر الکتریک

ادوات تابلویی

 • کلید اتوماتیک هوایی ACB

کلید هوایی یکی از انواع کلیدهای اتوماتیک فشار ضعیف است که در آمپرهای بالا استفاده می شود. این کلید از ۶۳۰ تا ۶۳۰۰ آمپر طراحی و ساخته می شود از مدار در برابر اضافه بار، اتصال کوتاه آنی و تاخیری و اتصال به زمین محافظت می کند. این نوع کلید در دو سری NT و NW تولید می شود. موارد کاربرد این کلید در ورودی تابلوها است که معمولاً جریان بالایی دارند و برقراری حالت سلکتیو بین کلیدهای ورودی و کلیدهای خروجی را فراهم می کند.

به دلیل وجود سیستم اطفای جرقه توسط هوای آزاد، به این نوع کلیدها، کلید اتوماتیک هوایی گفته می‌شود. عمر مفید کلید هوایی تقریباً دو برابر کلید اتوماتیک یا کمپکت است.

قدرت قطع این کلید نسبت به کلید اتوماتیک بیشتر است. در این نوع از کلیدهای فشار قوی همانند دیگر انواع این کلیدها برای خاموش کردن جرقۀ ناشی از قطع جریان از محفظه‌ جرقه‌گیر بزرگ جهت خاموش کردن جرقه استفاده می شود.

محفظه جرقه گیر از جنس سیلیس و یا آزبِست بوده و به صورت مشبک و لایه لایه طراحی و ساخته می شود. کاربرد جرقه‌گیر برای تقسیم جرقه به جرقه‌ های کوچکتر و در نتیجه خاموشی زودتر جرقه ها است. کلیدهای هوایی اشنایدر دارای دو نوع کنتاکت است: کنتاکت اصلی که در شرایط وصل کلید، وظیفۀ عبور جریان را بر عهده دارد و دیگری کنتاکت های جرقه زن که در لحظۀ قطع و وصل کلید وظیفۀ هدایت جرقه به سمت جرقه گیر را دارد.

سری NT

کوچکترین کلید اتوماتیک هوایی در دنیا با رنج جریانی ۶۳۰ تا ۱۶۰۰ آمپر و با سه رنج قدرت قطع H1:42kA و H2:50kA و L1:150kA

سری NW

در دو سایز یکی از ۸۰۰ تا ۴۰۰۰ آمپر و دیگری از ۴۰۰۰ تا ۶۳۰۰ آمپر. همچنین اندازه ۸۰۰ تا ۴۰۰۰ آمپر در ۵ رنج قدرت قطع عرضه می شوند.

.  N1:42k، H1:65kA، H2:100kA ،H3:150kA ، L1:150kA .

همچنین سایز ۴۰۰۰ تا ۶۳۰۰ آمپر نیز در دو رنج قدرت قطع H1:100kA ،  H2:150kA

 • کلید اتوماتیک کامپکت MCCB

کلید اتوماتیک کمپکت اشنایدر الکتریک از جمله کلید های فشار ضعیف مورد استفاده در تابلو های برق می باشد که برای قطع و وصل جریان، اضافه بار و اتصال کوتاه استفاده می شود.

خصوصیات کلی کلید های کمپکت سری NSX

 1. رنج جریان ۱۶ الی ۶۳۰ آمپر
 2. حداکثر ولتاژ قابل تحمل ۶۹۰ ولت
 3. حداکث ظرفیت قطع در اتصال کوتاه از ۲۵ الی ۲۰۰ کیلو آمپر در ولتاژ ۴۱۵ ولت
 4. یک، دو، سه و چهار پل
 5. عایق بسیار قوی
 6. دارای دو سایز مختلف در رنج جریانی ۱۶ تا ۶۳۰ آمپر
 7. دارا بودن بالاترین ظریب اطمینان در حفاظت مغناطیسی
 8. اندازه گیری فاکتور های مختلف الکتریکی
 9. دارای دو مدل کمپکت فیکس و کمپکت قابل تنظیم (Adjust able)

خصوصیات کلی کلید های کمپکت سری NS

 1. رنج جریان۸۰۰ الی ۱۶۰۰ آمپر
 2. سه و چهار پل
 3. عایق بسیار قوی
 4. دارای سایز های مختلف در رنج جریانی ۸۰۰ تا ۱۶۰۰ آمپر
 5. دارا بودن بالاترین ظریب اطمینان در حفاظت مغناطیسی
 6. اندازه گیری فاکتور های مختلف الکتریکی
 7. دارای دو مدل کمپکت فیکس و کمپکت قابل تنظیم (Adjust able)
 • کلید مینیاتوری (MCB)

کلید مینیاتوری اشنایدر، از جمله کلید های فشار ضعیف است که از مدار الکتریکی در برابر جریان غیرمجاز محافظت می کند. عملکرد حفاظتی آن به این صورت است که اگر جریانی بیش از جریان نامی مدار از آن عبور کند، برای بالا بردن ایمنی و جلوگیری از اتصالی، جریان برق را قطع می کند. یکی از ابزار اصلی حفاظتی در تمامی تابلوهای برق و سیم کشی های صنعتی و ساختمانی کلید مینیاتوری است که براساس جریان نامی مدار انتخاب می شود. دو جریان مطرح در کلید مینیاتوری جربان لحظه ای و جریان نامی است.

کلید مینیاتوری اشنایدر در دو نوع B و C با کاربرد روشنایی و موتوری و در رنج جریان ۲ تا ۶۳ آمپر به صورت تک پل، دوپل، سه پل و چهار پل عرضه می شود.

تیپ B: این کلیدها مخصوص روشنایی هستند و به سرعت در مقابل جریان اضافه واکنش نشان می دهند.

تیپ C: این کلیدها برای راه اندازی موتورهایی که توان کم دارد و جریان راه اندازی بالایی ندارند استفاده می شود.

میتوان اینطور گفت که ادوات تابلویی مختلف در واقع انواع مختلفی هم دارند و هر یک از آنها برای یکی از انواع تابلوها ایجاد شده اند. در این بین ادوات تابلویی فشار ضعیف (LV) اشنایدر الکتریک با کیفیت عالی به شما کمک خواهند کرد که هر آنچه که باید را در این زمینه بدانید و بتوانید سیستم خود را به خوبی پشتیبانی کنید. شما قادر خواهید بود که همه این موارد را هم به صورت اینترنتی و هم به روش های دیگر خریداری کنید و همچنین میتوانید از افرادی که در این زمینه متخصص هستند نیز کمک بگیرید.

انواع کلید در ادوات تابلویی فشار ضعیف

گفته می شود که در انواع مختلفی از ادوات تابلویی فشار ضعیف کلیدهای مختلفی هم وجود دارد که البته این بخش را در بالا توضیح داده ایم. معمولا تابلو برق هایی که ولتاژ هایی به شدت یک کیلووات را در بر میگیرند جز تابلو برق های فشار ضعیف شناخته می شوند. تابلو برق فشار ضعیف در واقع متشکل است از مدارشکن ها، کلیدها، ایزوله کننده های مختلف و همچنین فیوز ها. کلیدهای مینیاتوری که در بخش بالا با آن آشنا شده ایم و همچنین کلیدهای کامپکت نیز بخشی از این تجهیزات برای حفاظت از سیستم های فشار ضعیف هستند. استفاده های بسیاری از تابلو برق فشار ضعیف وجود دارد که میتوان آنها را به طور کل دسته بندی کرد. البته آن چه که باید بدانید این است که یکی از مهم ترین بخش ها ورودی است که آن را به طور کامل مورد بررسی قرار خواهیم داد.

ورودی در واقع برق داده شده را کنترل خواهد کرد. گفته می شود که تابلوهای مختلف باید در ورودی یک کلید اصلی داشته باشند و در نهایت تجهیزاتی که در تابلو برق ورودی هم هستند باید توانایی مقاومت در برابر جریان های غیر معمول را در یک دوره مشخص داشته باشند تا تجهیزات پایین دست آن ها بتوانند به درستی کار کنند. با این حال اما گفته می شود که توانایی قطع بیشتری خطای جریان تولید شده هم ممکن است که در سیستم ایجاد شود که در این حال باید اینترلاک های موجود را با تجهیزات مورد نظر تحت بررسی داشته باشند. در ادوات تابلویی فشار ضعیف تجهیزات بسیاری مورد بررسی قرار می گیرند که کلید هوایی فشار ضعیف تنها یکی از آنهاست که برای سادگی و یک عملکرد پر بازده در ادوات تابلویی مورد استفاده قرار می گیرد.

محصولات low voltage اشنایدر الکتریک

ادوات تابلویی

بخش ورودی در واقع یکی از بخش هایی است که برای توزیع این فشار برق ضعیف مورد استفاده قرار می گیرد. این بخش برق را از بیس اصلی دریافت می کند و در نهایت تجهیزاتی را که به عنوان تجهیزات اصلی در این زمینه شناخته شده اند را نیز ایجاد خواهند کرد. دقت داشته باشید که این تجهیزات در ادوات تابلویی باید بدون از دست دادن حفاظت و ایمنی دارای صرفه های اقتصادی باشند و نیاز به اینترلاک کمتری هم داشته باشند تا شما بتوانید کل سیستم را در ادوات تابلویی تحت پوشش قرار دهید.

فیدر در ادوات تابلویی

یکی دیگر از بخش هایی که باید در ادوات تابلویی به آن توجه کنید فیدرها هستند که استفاده های مختلفی دارند. فیدر همانطور که از نام آن پیداست در واقع تغذیه کننده است. تمامی فیدر ها در مرحله اول توسط فیوز خانه های مختلف مورد کنترل قرار می گیرند و به یک سیستم خنک کننده متصل خواهند شد. به علاوه گفته می شود که یکی از مهم ترین نکاتی که در زمینه فیدر باید بدانید این است که بار متصل شده به آن چگونه است. معمولا گفته میشود که انواع مختلفی از فیدر ها مورد بررسی قرار می گیرند تا در نهایت دیده شود که کدام یک از آنها برای کار مناسب هستند. این فیدرها مشابه با بارهای صنعتی تولید خواهند شد و به علاوه اینکه حفاظت جریان نشتی زمین را مورد کنترل دارند باعث می شوند تا از بروز هرگونه آسیب به افراد در این زمینه و برای استفاده از ادوات تابلویی جلوگیری شود. فیدر ها در ادوات تابلویی همانطور که گفته شد نقش تغذیه کننده را برعهده دارند. شاید برای شما این سوال پیش بیاید که نقش تغذیه کننده در واقع به چه معناست؟

محصولات low voltage اشنایدر الکتریک

ادوات تابلویی

معمولا ادوات تابلویی که دارای برق های فشار ضعیف و یا قوی هستند برای استفاده از بخش های مختلف نیاز به یک فیدر دارند. این فیدر در واقع در بخش های مختلف به شما کمک خواهد کرد که بتوانید کار خود را به صورت ایمن تر انجام دهید. گفته می شود که استفاده از فیدر در انواع ادوات تابلویی ضروری است چرا که کار برقراری امنیت را برعهده خواهد داشت.

آنچه که باید بدانید این است که دیاگرام هایی که از تابلوهای فشار ضعیف نشان داده می شوند معمولا متفاوت هستند. در این دیاگرام ها معمولا از سمتی که فشار برق ضعیف اعمال می شود یک ترانس ایجاد خواهد شد که این نقطه ورودی از طریق یک ایزوله کننده به همراه یک کلید کامپکت مورد استفاده قرار می گیرد که وظیفه تغذیه با ورودی را برعهده دارد. تابلوهایی که در آن ها از ادوات تابلویی فشار ضعیف استفاده می شود در واقع باید به روش های مختلفی کنترل شوند. تابلویی که ممکن است به وفور به آن برخورده باشید دارای کلیدهای کوپلر است که به صورت اینترلاک قرار گرفته اند. به این صورت گفته می شود که اگر باس کوپلر روشن باشد تنها یک کلید ورودی می تواند در نهایت روشن باشد. آرایشی که برای این نوع از ادوات تابلویی گفته شد در واقع به شما کمک خواهد کرد آنچه که میخواهید را بتوانید به صورت کاملا موثر مورد استفاده قرار دهید. البته دقت داشته باشید که همین آرایش است که باعث می شود استفاده از ادوات تابلویی فشار ضعیف در بخش های مختلف به شما کمک خواهد کرد.

محصولات low voltage اشنایدر الکتریک

ادوات تابلویی

دقت داشته باشید که در این بخش فیدر حرارت تنها توسط یک کلید فیوز که در تمامی انواع ادوات تابلویی مورد استفاده است محافظت خواهد شد که البته این اساسی ترین و همچنین ساده ترین روش برای استفاده در ادوات تابلویی فشار ضعیف است. آنچه که شما باید بدانید این است که استفاده از ادوات تابلویی فشار ضعیف اشنایدر در واقع به شما کمک خواهد کرد که بتوانید هر آنچه که باید را در این زمینه به صورت کاملا حرفه ای داشته باشید و دیگر مشکلی هم در زمینه استفاده از ادوات تابلویی برای شما ایجاد نخواهد شد. شما پیش از هرگونه استفاده بهتر است که به طور کامل با تمامی این بخش ها آشنا شوید و سپس اقدام به استفاده از آن ها کنید. دقت داشته باشید که همکاران ما در این زمینه می توانند به شما کمک کنند که انتخاب درستی را در زمینه ادوات تابلویی داشته باشید و آنچه که خریداری میکنید ادوات تابلویی فشار متوسط یا قوی نباشد.

ظرفیت قطع چیست؟

ظرفیت قطع چیست؟

ظرفیت قطع چیست؟ انواع مختلفی از کلیدهای اتوماتیک در بخش های مختلف قابل استفاده هستند که بیشتر آن ها کاربردهای متفاوتی هم دارند و در بخش های گوناگونی از شبکه هم مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع کلیدها در ابعاد، مکانیزم و همچنین موارد دی…
تفاوت بین تکنولوژی کلید sf6 و تکنولوژی کلید خلا در چیست؟

تفاوت بین تکنولوژی کلید sf6 و تکنولوژی کلید خلا در چیست؟

تفاوت بین تکنولوژی کلید sf6 و تکنولوژی کلید خلا در چیست؟ آیا تاکنون با کلید فشار متوسط آشنا بوده اید؟ آیا می دانید که این کلیدها به چه کار می آیند و تفاوت بین تکنولوژی کلید SF6 و تکنولوژی کلید خلا در چیست؟ در این بخش با ما همراه شوید تا ب…
چرا رله حفاظتی اشنایدر بهترین گزینه در صنعت است؟

چرا رله حفاظتی اشنایدر بهترین گزینه در صنعت است؟

چرا رله حفاظتی اشنایدر بهترین گزینه در صنعت است؟ آیا تاکنون نام رله حفاظتی را شنیده اید؟ آیا می دانید که چگونه می توانید از این بخش در صنعت استفاده کنید؟ در این بخش ضمن معرفی رله ها، به شما خواهیم گفت که چرا رله حفاظتی اشنایدر بهترین گزینه د…