سافت ‌استارتر و درایوهای اشنایدر الکتریک

سافت ‌استارتر و درایوهای اشنایدر الکتریک دو نمونه از ماشین‌های راه انداز هستند که به علت ویژگی‌هایی که از آن بهره مند می‌باشند، توانسته‌اند انجام بسیاری از کارهای را ممکن سازند و در کنار عملکردهای ویژه‌ای که به خود اختصاص داده‌اند، دارای مزیت‌های بسیاری هستند که در ادامه به بررسی هر کدام از آن‌ها خواهیم پرداخت.

 • سافت استارتر چیست؟

سافت استارتر که به نام نرم راه انداز نیز شناخته شده است، در الکتروموتور اصلی ترین کارکرد را دارد. وظیفه این ماشین به راه انداختن الکتروموتورهای مختلف می‌باشد که در به انجام رساندن این عمل خیلی آرام و تدریجی عمل می‌کند. وجود سافت استارتر در این الکتروموتورها بسیاری ضروری است. زیرا اگر یک موتور الکتریکی به طور مستقیم به یک منبع و یا شبکه برق وصل شود مشکلات مختلفی را با خود به همراه دارد. به عنوان مثال در صورت این اتصال مستقیم میزان جریان بالایی نیاز است تا راه اندازی گردد. همچنین عمر مفید قطعات و تجهیزاتی همچون موتور، اتصالات موجود و کوپلینگ‌های مکانیکی کاهش پیدا خواهند کرد که این امر به هیچ عنوان از صرفه اقتصادی برخوردار نیست.

اگر یک اتصال مستقیم صورت بگیرد شاهد اعمال فشار زیادی به شبکه برق خواهید بود و از لحاظ مکانیکی به هیچ عنوان تاثیر خوبی بر روی اجزای دوار ندارد. سافت استارتر نقش خود را در این بخش خواهد گذاشت به طوری که شروع به محدود کردن مقدار جریانی که توسط موتور مصرف می‌شود، می‌کند. همچنین مقدار ولتاژ نیز کنترل می‌شود. اگر ولتاژ کنترل شود نتیحه نهایی آن داشتن مانیتورینگ کامل بر روی مقدار جریان است. با وجود نرم راه انداز و عملکردهایی که از خود بر جای می‌گذارد، هیچ گونه افزایش جریانی نخواهید دید.  یک بخش اصلی را در سافت استارتر می‌توانید مشاهده نمایید که بر اساس عملکردی که دارد، دارای دو کاربرد متفاوت می‌باشد.  ترانزیستور این بخش اصلی را تشکیل می‌دهد که وظیفه آن برش و تغییر ولتاژ است.

سافت ‌استارتر و درایوهای اشنایدر الکتریک
سافت ‌استارتر و درایوهای اشنایدر الکتریک
 • سافت استارتر چه مزایایی را با خود به همراه دارد؟

سافت استارتر از مزایای زیاد و متفاوتی بهره مند است؛ به همین دلیل تبدیل به یک ابزار کاربردی شده است. از مزایای سافت استارتر می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • هنگام استفاده از این ابزار در سیستم‌های مختلف شاهد افزایش راندمان آن‌ها خواهید بود.
 • قابلیت شتاب گیری و شتاب دهی نرم را به یک موتور دارد که به نوع خود یک مزیت برتر به حساب می‎آید.
 • عمل استارت و استوپ را بدون ضربه برای سیستم انجام می‌دهد.
 • در هنگام راه اندازی یک دستگاه یک جریان هجومی و گشتاور لحظه‌ای به وجود می‌آید که با سافت استاتر موارد ذکرشده حذف خواهند شد.
 • به دلیل اینکه با وجود نرم راه انداز در موتورها، جریان کاهش پیدا می‌کند؛ در نتیجه سایز کابل ها و جریان های کلیدهای اتصال به شبکه نیز کاهش می‌یابند.
 • یکی از برترین مزیت‌های سافت استارتر، افزایش طول عمر موتور است. علت این امر آن است که پیک‌های جریان و گشتاور حذف می‌شوند که تمامی آن‌ها باعث کمتر شدن تنش الکتریکی بر روی شبکه برق و تنش مکانیکی بر روی اجزای دوار خواهند شد.
 • تمامی کارهای انجام شده توسط سافت استارتر باعث کاهش هزینه ها می‌شوند. این هزینه ها شامل نگهداری و تعمیر می‌باشند.
 • کاربرد سافت استارتر چیست؟

یک سافت استارتر کاربردهای زیادی در موتورهای مختلفی به منظور راه اندازی کردن آن‌ها دارد. از این نرم راه انداز می‌توان در موتورهایی همچون پمپ ها، فن ها، میکسرها و مخلوط کن ها، کانوایرها، کمپرسورها، اگزوسترها، پودر کننده ها، سنگ شکن ها، آسیاب های چکشی و پله های متحرک استفاده نمود.

عملکرد این نرم راه انداز بدین گونه است که یک موتور را به صورت خیلی نرم و سافت راه اندازی می‌کند.  همچنین با وجود سافت استارتر می‌توان موتوری که به یک نوار نقاله متصل باشد را متوقف کند. این موتور نوار اجسام شکستنی را حمل می‌کند. پس باید توقف این مورد بسیار آرام و آهسته انجام گیرد. به همین دلیل استفاده از سافت استارتر گزینه بسیار مناسبی است.

البته این نکته نیز باید ذکر شود که در صورت راه اندازی موتور با سافت استارتر امکان کنترل کردن آن وجود ندارد. همچنین پس از راه اندازی سرعت نیز قابل تغییر نیست. پس در هنگام استفاده از نرم راه انداز باید یک اینورتر نیز تهیه کنیم. این مورد هزینه‌های بالاتری را در پی دارد که از عیب‌های اصلی یک سافت استارتر است.

 • سافت استارتر چه انواعی دارد؟

سافت استارتر دارای انواع مختلفی می‌باشد که هر کدام از آن‌ها ویژگی های مختلفی را به خود اختصاص داده‌اند و به خاطر تفاوت در این ویژگی‌ها، می‌توان کاربردهای مختلفی را از آن‌ها مشاهده نمود. یک سافت استارتر دارای نام تجاری Altistart است و با همین نام تجاری انواع گوناگون آن نامگذاری می‌شوند. مدل‌های مختلف نرم راه انداز موارد زیر می‌باشند:

 • Altistart 01N1

Altistart 01 نوعی نرم راه انداز آنالوگ است که مخصوص گشتاورهای پایین می‌باشد. از این سافت استارتر برای راه اندازی موتورهای آسنکرون استفاده می‌شود. این راه انداز دارای نقاط قوت مختلفی است. به عنوان مثال می‌توان راندمان و کارایی نهایی یک موتور را به وسیله آن افزایش داد. همچنین طول عمر مفید یک موتور را افزایش می‌دهد. با استفاده از این راه انداز می‌‌توان گشتاور و پیک جریان را محدود کرد که نتیجه آن عدم راه اندازی دستگاه با گشتاور بالاست. Altistart 01 را می‌توان در موتور تک فاز و سه فاز به کار برد که نتیجه آن محدود کردن گشتاور راه اندازی است. از این سافت استارتر می‌توان در پمپ و فن، کمپرسورها، نوار نقاله، برس‌های کارواش و… استفاده نمود.

 • Altistart 01N2

این سافت استارتر به منظور محدود نمودن گشتاور استفاده می‌شود. کاربرد اصلی آن را در موتورهای آسنکرون می‌تون مشاهده کرد که وظیفه راه اندازی و یا توقف نرم را دارند. با استفاده از این نرم راه انداز می‌توان کارایی موتور را افزایش داد و از آسیب‌های شوک مکانیکی جلوگیری کرد. راه انداز نرم اشنایدر ATS 01N2 دارای موتور سه فاز است.

از کاربردهای این اشنایدر می‌توان به مواردی همچون جابه جایی مواد، کمپرسور، فن، درب‌های اتوماتیک و گیت، جرثقیل‌های کوچک و پله‌های برقی اشاره کرد.

 • Altistart 22

به منظور صرفه جویی در هزینه‌ها و بهینه سازی مصرف می‌توان از یک راه انداز نرم دیجیتال استفاده کرد. Altistart 22 مخصوص ماشین‌های استاندارد سنگین است که دارای ۳ تعداد فاز است. با استفاده از این سافت استارتر می‌توان از تجهیزات نصب شده محافظت کرد. همچنین در صورت استفاده از این دیجیتال می‌توان فضای مورد نیاز برای تاسیسات را کاهش داد. از این نرم اشنایدر می‌توان در مواردی همچون پمپ‌های گریز از مرکز، پمپ‌های پیستونی، فن، توربین، کمپرسورهای سردخانه‌ای و… استفاده نمود.

 • Altistart 48

Altistart 48 یک سافت استارتر قوی است که در موتورهای آسنکرون کاربرد گسترده‌ای دارد. با استفاده از این نرم راه انداز می‌توان سرعت را کاهش داد و از تجهیزات محافظت نمود. کاربردهای این سافت استارتر  اشنایدر را می‌توان در مواردی همچون پمپ‌ها، دستگاه خرد کن، دستگاه له کن، کمپرسورها، ماشین‌های حمل مواد و نوار نقاله‌ها مشاهده نمود.

نکته: منظور از اشنایدر شرکت سازنده انواع سافت استارتر است که کار آن‌ها طراحی و تولید نرم راه انداز و درایوهای مختلف است. برخی از انواع سافت استاتر و اینورترها با همکاری شرکت تله مکانیک ساخته می‌شوند که در ادامه در مورد اینورترهای تله مکانیک مطالبی گفته خواهد شد.

 • درایو اشنایدر الکتریک چیست و چه مزایایی را دارد؟

درایو اشنایدر در بین دستگاه‌های الکتریکی قرار می‌گیرد که نقش اساسی را در الکترو موتورها ایفا می‌کند. کارکرد این درایو به گونه‌ای است که در ابتدا جریان مستقیم را به یک جریان متناوب تبدیل می‌کند که با این کار تغییراتی در فرکانس و ولتاژ خروجی ایجاد می‌شود.  با به انجام رسیدن تمامی این فرایندها توسط درایو اشنایدر  می توان دور موتور الکتریکی را کنترل نمود. از ویژگی‌های برتر درایو اشنایدر الکتریک و یا اینورتر می‌توان به کاهش مصرف برق اشاره نمود. از دیگر مزیت‌های آن می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • نقش محافظت کننده از الکترو موتورها را دارد.
 • باعث طول عمر بالای الکتروموتورها می‌شود.
 • یک درایو می‌تواند کاهش چشمگیری را در مصرف انرژی برجای بگذارد.

درایو موتورهای الکتریکی را روشن و خاموش می‌کند. این کار به صورت کنترل شده انجام می‌گیرد. فرایند ذکرشده به سرعت به انجام می‌رسد که نتیجه آن می‌تواند قابلیت فرمان پذیری هوشمند به الکتروموتورها باشد. در هنگام خاموش و روشن شدن موتور می‌توانید آن را به صورت نرم و تدریجی مشاهده کنید که توسط درایوها انجام می‌گیرند. با استفاده از این درایو تنش‌های مکانیکی به شدت کاهش می‌یابند. این تنش‌ها در کوپلینگ‌ها و اجزای دوار مشاهده می‌گردد.

 • عملکرد درایو اشنایدر الکتریک به چه صورت است؟

در عملکرد درایو اشنایدر الکتریک اولین چیزی که مد نظر می‌باشد، سرعت چرخش موتور است. این سرعت با تغییر فرکانس اعمالی قابلیت کنترل شدن را دارد. اگر بخواهیم این سرعت را کنترل کنیک در مرحله اول نیاز است که فرکانس موجود را تغییر دهیم. ولتاژی که به این موتورها اعمال شده است، به گونه‌ای است که شار میدان مغناطیسی به صورت بهینه است.  نحوه عملکرد اکثریت درایوها به همین صورت است. یعنی در ابتدا باید تغذیه AC ورودی دریافت شود و سپس با یکسوسازی‌هایی که بر روی آن انجام می‌شوند، آن را به DC تبدیل می‌کند. به منظور داشتن فرکانس‌های دلخواه باید توسط یک اینورتر برق، DC را به برق AC تبدیل کنیم. این عمل به صورت خروجی تحویل داده می‌شود.

سافت ‌استارتر و درایوهای اشنایدر الکتریک
سافت ‌استارتر و درایوهای اشنایدر الکتریک
 • انواع درایو اشنایدر

درایوها دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام بخشی از نیازهای موارد مختلف را تامین می‌کنند. درایو با نام تجازی آلتیوار شناخته شده است و انواع آن نیز بر حسب همین نام، نامگذاری می‌شوند. پر مصرف‌ترین و پرکاربردترین درایو ها را می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درایو ATV12

از نقش مهم یک درایو و یا اینورتر در برق صنعتی نمی‌توان گذشت. درایو ATV12 در بین درایوهای تک فازی قرار می‌گیرد که مورد استفاده در موتورهای آسنکرون است. این نوع اینورتر جزو سری Compact می‌باشد که دارای کاربردهای فراوانی است. از این کاربردها می‌توان موارد جابه جایی روی نوار نقاله کوچک، فن های ساده، پمپ های ساده و ماشین های بسته بندی نام برد. البته گفتن این نکته نیز ضرورت دارد که تولید این نوع درایو متوقف شده است.

 • درایو ATV31

یکی از پرکاربردترین درایوها در صنایع مختلف ATV31 است که ساخت دو شرکت تله مکانیک و اشنایدر است. طراحی این کار بدین صورت بوده است که به راحتی بتواند با انواع موتورهای آسنکرون القایی کارکرد بالایی داشته را داشته باشد. انواع مختلفی از این مدل درایو وجود دارد که تفاوت آن ها در مقدار ولتاژ ورودی است.

 • درایو ATV61

استفاده از این نوع درایو به منظور کنترل سرعت موتور است. از مزیت‌های این درایو  می‌توان به کاهش مصرف انرژی و همچنین افزایش طول عمر موتور اشاره کرد. درایو ATV61 محصول شرکت اشنایدر الکتریک است. تولیدات آن در محدوده توانی ۰٫۳۷ تا ۶۳۰ کیلو وات می‌باشد. به منظور کارکرد بهتر موتورهای آسنکرون القایی و موتورهای آسنکرون با روتور آهن ربایی دائمی این نوع درایو مناسب‌ترین گزینه است. این اینورتر اشنایدر می‌توان در موارد امنیتی و حفاظتی بهره برد.

 • درایو ATV71

بدون شک یکی از بهترین درایوهای اشنایدر، درایو ATV71 است. عملکرد آن به گونه‌ای است که باعث کاهش هارمونیک‌های جریانی می‌شود. در مواردی که نیاز به گشتاورهای بالا موجود است، از این نوع درایو استفاده می‌شود. مانند جرثقیل‌های سنگین. درایو ATV71 در دو نوع فاز تک و سه فاز توسط شرکت اشنایدر تولید می‌شود.  کاربرد این اینورتر را می‌توان در عملیات بالابری، جابه جایی مواد، ماشین آلات بسته بندی، ماشین آلات نساجی، تجهیزات پروسه‌ای و بالابرها مشاهده نمود.

 • درایو ATV12

از پرکاربردترین درایوها می توان به ATV12 اشاره کرد که جزو سری‌های اشنایدر است و مصارف گوناگونی را در صنعت‌های مختلف دارد. پمپ، تهویه مطبوع، سیستم‌های حرارتی و برج های خنک کننده از این درایو استفاده می‌کنند.  دلیل طراحی این اینورتر به کارگیری آن در موتورهای ۳ فازی آسنکرون است.

 • درایو ATV312

به منظور حرکت کردن ثابت موتورها می‌توان از این درایو استفاده کرد. ATV312 با توجه به عملکردی که دارد باعث کاهش اصطکاک موتور می‌شود. همچنین با وجود این نوع از اینورتر می‌توان هزینه‌ها و دور موتور را کاهش داد. درایو اشنایدر ATV312 جزوی سری Compact قرار می‌گیرد که کاربرد خود را در پمپ، کمپرسور و قن ساده نشان می‌دهد. همچنین مناسب ترین گزینه برای استفاده در جابه جایی مواد که با استفاده از جرثقیل‌های کوچک و بالابرها انجام می‌گیرند، است.  در مواردی همچون ماشین‌های خاص از جمله میکسر، خمیرگیر و ماشین نساجی می‌توان از این درایو کمپکت بهره برد.

جمع بندی

سافت استارتر و درایوهای اشنایدر الکتریک دارای کاربردها و ویژگی‌های مختلفی می‌باشند که امروزه در اکثر صنایع مختلف می‌توان موارد استفاده این دو مورد را مشاهده نمود. تهیه این دو ابزار الکتریکی و استفاده از آن‌ها در موارد مختلف می‌تواند یک انتخاب کاملا عاقلانه باشد که باعث صرفه جویی در موارد مختلفی می‌باشد. شاید در ابتدا برای خرید آن‌ها باید هزینه‌هایی را صرف نمود اما می‌توانید از عملکرد بسیاری خوبی که دارند اطمینان حاص کنید. سافت استارتر و درایو اشنایدر الکتریک به نوعی نقش یک بیمه کننده را برعهده دارند. این بدین معناست که می‌تواند الکترو موتورها را از فرسایش و فشارهای مختلف به دور کند.

معرفی دوره knx
معرفی دوره knx
معرفی دوره آموزشی
ظرفیت قطع
تکنولوژی کلید
رله حفاظتی اشنایدر
فیوز مینیاتوری
پروتکل هوشمندسازی ساختمان
دستگاه های اندازه گیری انرژی