telemetry & scada

از صفر تا صد تله‌متری و اسکادا!

تله متری و اسکادا نامی است که به طور حتم بارها و بارها آن را شنیده اید.تله متری در واقع فرآیند ارتباطات خودکار و همچنین پیشرفته است. توسط تله متری اندازه گیری هایی در نقاط دورافتاده صورت خواهد گرفت که غیر قابل دسترسی هستند.

گفته می شود که اطلاعات و همچنین داده ها جهت پردازش از این بخش به واحد کنترل ارسال خواهند شد. کلمه تله متری کلمه ای یونانی است.این واژه به معنای کنترل از را دور است و مترون هم به معنای اندازه گیری است. این مکانیسم ها معمولا اطلاعات زیادی را به شما خواهند داد.

البته این سیستم انتقال داده به طور حتم با انواع دیگر متفاوت هستند. شما باید خطوط حامل را نیز در این بخش دخیل بدانید. بسیاری از افرادی که از سیستم ها تله متری مدرن استفاده می کنند در واقع آن ها را جهت دریافت داده های نوری تنظیم خواهند کرد.

telemetry & scada

telemetry & scada

کاربردهای تله متری و اسکادا

تله متری و اسکادا در واقع در ارتباط تنگاتنگ با اسکادا قرار دارد. سامانه هایی که برای سرپرستی و گردآوری داده ها وجود دارد به اسکادا معروف است. این سامانه در واقع یک سامانه بزرگ است که تله متری را در بر خواهد داشت. در یک سیستم اسکادا اتفاق خواهد افتاد که البته شما میتوانید قابلیت ترسیم نمودار و همچنین تحلیل اطلاعات را نیز در آن ها داشته باشید.

سیستم های تله متری و اسکادا در واقع برای مانیتور کردن و یا کنترل فرآیندهای شیمیایی و حمل و نقل هم موثر است.همانطور که گفتیم تله متری در واقع فرآیند اندازه گیری پارامتر هاست. تله متری در واقع در جمع آوری اطلاعات از یک یا چندین دستگاه هم موثر خواهد بود و شما میتوانید انتقال اطلاعات و داده ها را نیز انجام دهید. البته آنچه که باید بدانید این است که داده ها برای اسکادا ارسال خواهند شد.

به تله متری دورسنجی هم گفته می شود چرا که شما میتوانید توسط آن مکان های دور را نیز کنترل کنید. فرض را بر این بگیرید که برای انتقال داده های خود از سیستم ها ارتباطی یس سیم استفاده می کند. البته شما قادر خواهید بود که از تلفن یا شبکه های رایانه ای و کابل نوری هم استفاده کنید.

تله متری و اسکادا ها در واقع یک سری دستگاه های فیزیکی هستند. این وسیله ها برای اندازه گیری از راه دور نیز مورد استفاده هستند. آنچه که در تله متری ایجاد خواهد شد در واقع یک حسگر است که به شما کمک خواهد کرد یک صفحه را نمایش، ضبط و یا کنترل کنید. آنالوگ و همچنین دیجیتالی بودن هم یکی دیگر از ویژگی های تله متری است.

سیستم های اسکادا هم همچنین به طور کاملا سنتی از ترکیبی از اتصالات رادیویی ایجاد خواهد شد و اپرچه در اغلب سیستم های بزرگ مانند راه آهن و همچنین نیروگاه ها مورد استفاده قرار می گیرند. گفته می شود که در تله متری ها معمولا ار تجهیزات بسیاری استفاده می شود.

سنسورها، ابزارهای مکانیکی، مانیتورها و همچنین مودم های رادیویی از جمله بخش هایی هستند که به شما کمک خواهند کرد یک تله متری را به صورت کامل ایجاد کنند.

telemetry & scada
telemetry & scada

تله متری و ارتباط الکتریک

در تله متری و اسکادا یکی از مهم ترین بخش هایی که باید با آن آشنا شوید ارتباط الکتریک است. کسب و کارهایی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند در واقع برای ایجاد امور مختلف نیازمند ارتباط هستند. بهتر است که شما هم به عنوان صاحب کسب و کار ارتباط خود را الکتریک کنید.

دقت داشته باشید که کارهای زیاد و همچنین خسته کننده ای در این بخش وجود دارد که لازمه یک ارتباط بهتر با مشتریان است. متاسفانه در برخی از امور بهتر است که شما این ارتباط را به دست فراموشی بسپارید. کارهایی که در این زمینه انجام می شود متاسفانه در برخی از موارد با ارتباط با مشتری به دست فراموشی سپرده می شود.

اتوماتیک سازی زمانی بیشتر حائز اهمیت خواهد شد که تمامی بخش های مختلف غرق در این کار شوند و البته نیاز باشد که تمامی آن ها را نیز الکتریک کنید.

دستگاه تله متری و ارتباط از راه دور

دستگاه های تله متری و اسکادا در واقع ارتباط از را دور را برای شما ایجاد می کنند. تله متری همچنین به فرایند اندازه گیری پارامترها هم گفته می شود. این اندازه گیری از یک یا چند ایستگاه مرکزی ایجاد خواهد شد که غیر قابل دسترس است و همچنین انتقال اطلاعات را برعهده دارد.

کلمه تله متری همانطور که گفته شد یک کلمه یونانی است. این کلمه ترکیبی از واژه تله به معنای دور و متری به معنای اندازه گیری است. اگرچه شما واژه تله متری را بیشتر برای ارتباط از راه دور شنیده اید اما باز هم میتوان گفت که ارتباط از راه دور هم نیازمند دستگاه هایی است که شما بتوانید توسط آن ها کار خود را انجام دهید.

بهترین کاری که در این زمینه می توانید آن را برای ارتباط از راه دور ایجاد کنید این است که از سیستم هایتله متری و اسکادا استفاده کنید. سیستم های تله متری در واقع برای مانیتورینگ مورد استفاده قرار می گیرند. امروزه با توجه به عملکردهای فیلدی در این زمینه می توان گفت که این کار یکی از آسان ترین کارهایی است که میتوان برای ارتباط از راه دور از آن استفاده کرد.

از اندازه گیری های ساده در این زمینه بگیرید تا یکپارچه سازی ساختارهایی که به صورت پراکنده ایجاد شده اند، تمامی این ها را میتوانید با تکنولوژی های جدید مورد استفاده قرار دهید و تمامی آن ها به مراتب ظهور خواهند کرد.

telemetry & scada

telemetry & scada

البته این سیستم ها به صورت مداوم در حال تغییر می باشند و همین هم باعث می شود تا تکنولوژی های جدید و دانش هایی که در این زمینه ایجاد شده اند به صورت روزمره در حال تغییر باشند. هم اکنون می توان گفت که مانیتورینگ و ارتباط از راه دور برای خطوط انتقال گاز، نفت و همچنین آب در تصفیه خانه های مختلف وجود دارد و شرکت های مختلفی در این زمینه از این صنایع بهره مند شده اند.

با توجه به اینکه هدف شرکت های مختلف برای استفاده از تله متری و دیگر امکانات ایجاد شده است در واقع میتوان گفت که هدف های مختلفی را نیز میتواند در بر داشته باشد. هم اکنون در زمینه تله متری و همچنین سیستم های اسکادا و دیسپچینگ میتوان گفت که بخش های مختلفی وجود دارد که در این بین شرکت های مختلف هم با داشتن کادرهای مختلف آن ها را انجام می دهند.

از جمله این شرکت ها میتوان به صنایع اشنایدر الکتریک اشاره کرد که کارهای مربوط به تله متری را انجام می دهد.امیدواریم که از مقاله ی تله متری و اسکادا راضی بوده باشید.

کارهای تله متری شامل چیست؟

کارهایی که در تله متری موردنظر قرار گرفته اند شامل بخش های مختلفی هستند که از جمله آنها می توان به طراحی و پیاده سازی نرم افزارهای مختلف اشاره کرد. در این بین سخت افزارهایی که در بخش های مختلف ایستگاه های پایش و همچنین کنترل های محلی مورد استفاده است نیز در واقع بخش هایی هستند که به شما اجازه استفاده از تله متری را خواهند داد.

طراحی و همچنین انتخاب راه حل هایی که در مخابره اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرد نیز از جمله کارهای تله متری است. شما میتوانید این ارتباطات را به صورت وایرلس هم انجام دهید که در این صورت میتوان گفت ارتباط از راه دور به صورت قوی تر انجام خواهد شد.

این نوع ارتباطات در تله متری و اسکادا که در واقع به آن ها ارتباط از راه دور هم گفته می شود شامل مزایای بسیاری هستند که به شما اجازه خواهند داد پروتکل های مختلف را نیز مورد بررسی قرار دهید. شما همچنین میتوانید در تله متری پروتکل های مختلف هم مورد استفاده قرار گرفته اند که انتخاب بهترین نوع آن ها در تله متری مشخص خواهد شد.

شما همچنین می توانید اطلاعات مربوط به دیسپاچینگ که در واقع اطلاعاتی مربوط به پروتکل های استاندارد در این زمینه هستند را تغییر دهند. انجام طرح های مختلفی که به طرح های تله متری معروف هستند نیز در واقع باعث می شوند که شما بتوانید در بخش های مختلف اطلاعات را انتقال دهید. مهندسی های مجدد که در ایستگاه های مختلف هم مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

در واقع در ایستگاه هایی که پمپاژ های مختلفی را با بکارگیری سیستم های نوین انجام می دهند هم از جمله بخش های مختلفی در تله متری به شمار می آیند. ارائه راهکار هایی که در این زمینه از جمله خدمات مهندسی مجدد ایستگاه های پمپاژ مورد استفاده قرار گیرد به همراه سیستم های کنترل نوین در تله متری به شما در کنترل از راه دور کمک خواهد کرد.

همچنین ارائه راهکار و خدمات مهندسی در خصوص سیگنال هایی که وجود دارد نیز برای مخابرات خطوط حمل و نقل ریلی از جمله کارهای مهم است.

telemetry & scada

telemetry & scada
دوری سنج

در تله متری یکی از مباحث دیگری که مهم تلقی می شود در واقع دوری سنجی است. در این بخش استفاده از پارامترهای مختلفی که وجود دارد باعث می شود که شما بتوانید حتی در نقاط دورافتاده نیز میتوانید از آن ها استفاده کنید. البته گفته می شود که در نقاط دور افتاده و یا غیرقابل دسترس میتوان از تله متری استفاده کرد.

و به شما کمک خواهد کرد که با استفاده از تجهیزاتی که در این زمینه دارید تمامی آنچه که باید را رعایت کنید. شما همچنین می توانید از مکانیسم های انتقالی مانند تلفن یا شبکه های رایانه ای و کابل نوری استفاده کنید که در واقع باعث ارتباطات سیستمی با سایر بخش ها مانند خطوط برق خواهند شد.

تله متری در واقع یک دستگاه فیزیکی است که به شما کمک خواهد کرد که اغلب آنچه که باید را مورد بررسی قرار دهید. در واقع این وسیله برای کنترل از راه دور هر کمیتی مورد استفاده قرار می گیرد. دستگاه هایی که در این زمینه الکترونیکی نامیده می شوند نیز را میتوان تله متری نامید.

تفاوت هایی البته بین سیستم های تله متری و اسکادا وجود دارد که در بخش بعدی به آنها خواهیم پرداخت.

تفاوت های بین سیستم های تله متری و اسکادا چیست؟

گفته می شود که تفاوت های بسیاری بین سیستم های تله متری و اسکادا وجود دارد. در واقع میتوان اینطور گفت که سیستم های اسکادا به طور سنتی یک ترکیب از اتصالات رادیویی هستند که هم میتوانند بیسیم باشند و هم باشیم. اگرچه گفته می شود که تله متری در واقع یک سیستم جداست.

اما آنچه که ما به شما میگوییم این است که تله متری در واقع یک زیرمجموعه از اسکادا به شمار می آید. تجهیزات مختلفی در این زمینه وجود دارد که از جمله آنها می توانیم به سنسورها، ابزار مکانیکی، مانیتورها و همچنین مودم های رادیویی اشاره کنیم.

خدماتی که اشنایدر الکتریک در زمینه تله متری به شما ارائه خواهد داد بسیار بیشتر از آنچه خواهد بود که تصور می کنید. این شرکت در واقع تمامی آنچه که باید را در زمینه احداث انواع تله متری و اسکادا ارائه خواهد داد. آنچه که باید بدانید این است که مشاوره، تامین و همچنین طراحی سیستم های تله متری و اسکادا مبناهای مختلفی دارند که از جمله آنها می توانیم به رادیومدم اشاره کنیم.

نرم افزارهای تله متری و اسکادا به شما در این زمینه کمک خواهند کرد که بتوانید کار خود را انجام دهید. شما همچنین می توانید راهکار های تخصصی را در این زمینه جمع آوری کنید که برای تخصصی حرفه ای در این زمینه ایجاد شده اند و همچنین کارهای مدیریت مصرف انرژی را نیز در بر دارند.

telemetry & scada
telemetry & scada

آنچه که باید بدانید این است که در واقع یکپارچه سازی بخش های مختلف و ارائه راه حل هایی که در زمینه پروژه های تله متری به شما کمک کنند از جمله کارهایی است که باید برای ایجاد یک تله متری از آنها استفاده کنید. شما میتوانید از مواردی که اشنایدر الکتریک در این زمینه ایجاد کرده است استفاده کنید تا بتوانید هر آنچه که برای ایجاد تله متری لازم است را مهیا کنید.

البته باید بدانید که مطالعه های بنیادی و همچنین امکان سنجی در این زمینه هم میتواند به شما کمک کند. شما همچنین با بازرسی و نوسازی سیستم های جدید در تله متری میتوانید کسب و کار خود را گسترده تر کنید.همراه ما در ادامه ی محتوای تله متری و اسکادا باشید.

برخی از دلایلی که استفاده از سیستم اسکادا را توجیه می کند عبارت است از:

  • افزایش بهره وری پرسنل
  •  بهبود ایمنی سیستم به دلیل دریافت اطلاعات بهتر و بهبود وضعیت کنترل فرایند
  • محافظت تجهیزات کارخانه
  • حفاظت محیط در مقابل معایب و خرابی سیستم
  • صرفه جویی در انرژی به دلیل بهینه سازی کارخانه
telemetry & scada
telemetry & scada

تفاوت های تله متری و اسکادا

سیستم های SCADA به طور سنتی از ترکیبی از اتصالات رادیویی (بی سیم) واتصال مستقیم (سیم) استفاده می کنند ، اگرچه SONET SDH نیز اغلب برای سیستم های بزرگی مانند راه آهن و نیروگاه ها استفاده می شود. عملکرد مدیریتی یا مانیتورینگ از راه دور یک سیستم SCADA اغلب به عنوان تله متری شناخته می شود.

بدین ترتیب معمولا تله متری زیر مجموعه ای از سیستم اسکادا را تشکیل می دهد.سایتک اسکادا یک نرم افزار فشرده و منعطف و قابل اعتماد اسکادا می باشد که توسط شرکت اشنایدر الکتریک عرضه شده است. سایتک اسکادا همچنان یکی از فناوری های رایج اسکادا بشمار می رود.

تأسیسات نیازمند به اسکادا (SCADA) :

شبکه تولید (نیروگاه ها) و توزیع برق (به شیوه های مرسوم یا هسته ای)، ساخت فولاد، صنایع شیمیایی، صنایع آب، تأسیسات و خطوط انتقال گاز و نفت، پالایشگاه ها، تجهیزات مخابراتی، مراکز اتمی، سامانه های حمل و نقل بین شهری، کارخانجات لبنیات

 

معرفی دوره knx
معرفی دوره knx
معرفی دوره آموزشی