محصولات medium voltage اشنایدر الکتریک

ادوات تابلویی فشار متوسط (MV) اشنایدرالکتریک

آیا تاکنون با ادوات تابلویی آشنا شده اید؟ آیا میدانید که ادوات تابلویی در واقع از جنبه فشار برق مورد بررسی قرار می گیرند و بعضا ممکن است که انواع متفاوتی هم در این زمینه داشته باشند؟ در این بخش می خواهیم شما را با انواع ادوات تابلویی فشار متوسط آشنا کنیم پس با ما همراه شوید.

ادوات تابلویی فشار متوسط چیست؟

گفته می شود که ادوات تابلویی فشار متوسط در واقع در محدوده ولتاژی بین ۱ تا ۳۶ کیلو وات هستند و اصولا دارای محفظه های بسیاری نیز هستند که معمولا از جنس فلز اند. آنچه که باید بدانید این است که این محفظه فلزی شامل اسکلت یا چارچوبی خواهد شد که در واقع به عنوان نگهدارنده به شمار می آید و وظیفه دسترسی از جلو و همچنین وصل کنندگی برای بخش های مختلف را برعهده خواهند داشت. در بین تمامی این ها میتوان به دژنکتور اشاره کرد که سیکسیونر ها و همچنین کنتاکتورها را نیز در بر دارند و همچنین تجهیزاتی هم برای اندازه گیری و نمایش در آن ها تعبیه می شوند. در این بین رله حفاظتی نیز در این بخش جای خواهد گرفت.

محصولات medium voltage اشنایدر الکتریک
محصولات medium voltage اشنایدر الکتریک
ادوات تابلویی فشار متوسط در چه جاهایی کاربرد دارد؟

گفته می شود که ادوات تابلویی در واقع در مکان های بسیاری کاربرد دارند. گفته می شود که این تابلو برق ها در واقع به عنوان یکی از تابلوهای اصلی برای استفاده در پست ها و همچنین ناحیه های صنعتی بزرگ مورد استفاده قرار خواهند گرفت. همانطور که گفته شد ولتاژهای یک کیلوواتی تا ۳۶ کیلو وات وارد این تابلوها خواهند شد و به سکسیونر ها و دژنکتورها متصل خواهند شد. اگر بخواهیم از ادوات تابلویی فشار متوسط استفاده کنیم در واقع باید خواست آن باشد که به صورت عادی قطع و وصل آن ها ممکن است که با ایجاد جرقه های شدید همراه باشد که به آنها آرک گفته می شود که در نهایت هم باعث از بین رفتن تجهیزات تابلو خواهند شد. برای اینکه این اتفاق نیفتد اما کارهای بسیاری میتوان انجام داد که از جمله آن ها استفاده از دژنکتور هایی است که دارای محفظه هایی برای گرفتن جرقه ها هستند. در این محفظه ها معمولا از روغن و گاز SF6 استفاده می شود که همین هم باعث می شود حین استفاده از ادوات تابلویی فشار متوسط با مشکلی رو به رو نشوید.

دقت داشته باشید که پس از قطع کردن جریان برق توسط دژنکتور ها باید اتصالاتی که مربوط به سکسیونرها هستند را نیز قطع کنید و همچنین اطمینان حاصل کنید که قطعی صورت گرفته باشد.

همچنین گفته می شود که برای استفاده از ادوات تابلویی فشار متوسط همچنین باید ابتدا سکسیونر ها را مصتل کنید و سپس از دژنکتورهای استفاده کنید. دقت داشته باشید که دژنکتورها در واقع هنگام وصل می بایست بسیار سریع به تیغه ها متصل شود. به همین منظور هم گفته می شود که فنرهای بسیار قوی در این زمینه وجود دارد که شما میتوانید با استفاده از آن ها توسط یک موتور کوچک و همچنین به کمک زنجیر موتور شارژ خواهد شد و در نهایت میتوانید با زدن کلید با سرعت بسیار زیادی آن ها را متصل کنید. همچنین گفته می شود که اگر سرعت وصل در ادوات تابلویی فشار متوسط کم باشد ممکن است که با آرک های شدید رو به رو شوید

تجهیزات مربوط به تادوات تابلویی فشار متوسط کدام اند؟

گفته می شود ک در ایران بیشتر از مدل های اشنایدر الکتریک استفاده خواهد شد که وظیفه ی اصلی آن ها هم این است که فیدرها و همچنین موتورها را برای جلوگیری از برهم خوردگی بالانس های مربوط به ولتاژ کنترل کنند. در صورت بروز هرگونه خطایی در این زمینه برای برطرف کردن آن ها راه حل های بسیاری وجود دارد که بهتر است از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید. همچنین بخش های دیگری که در تجهیزات مربوط به ادوات تابلویی وجود دارد شامل evolis، micom، sepam خواهد شد که هریک از آنها کارایی های مختص به خود را دارند.

گفته می شود که ادوات تابلویی فشار متوسط در ایران نیز از همان مدل اشنایدر الکتریک هستند که وظیفه ی اصلی آن ها همانطور که از نام آن ها پیداست این است که مدیریت فیدر هاست و همچنین موتورها را نیز مدیریت می کنند تا از برهم خوردن بالانس های ولتاژ جلوگیری شود. دقت داشته باشید که اضافه جریان ها نیز ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در شبکه شوند و در صورتی هم که خطایی از سی تا ها و یا همان ترانسفورمر ها ایجاد شود ممکن است که دژنکتورها به صورت کامل قطع شوند.

در مرحله بعد بعد میتوان به سراغ سکسیونرها رفت که در ادوات تابلویی فشار متوسط جز مهم ترین بخش ها به شمار می آیند که البته آن ها هم مانند دژنکتورها وظیفه قطع و وصل کردن برق را برعهده خواهند داشت و همچنین می توانند فرمان پذیر نیز عمل کنند. در نهایت هم به ترانسفورمر ها جریان خواهیم رسید که کار آن ها با سیم پیچی های اولیه و ثانویه ایجاد خواهد شد که در داخل آن ها به صورت دایره های کوچک وجود دارند و البته هادی نیز هستند. دقت داشته باشید که تابلو برق های ام وی هم با همین نسبت ضریب تبدیلی ایجاد خواهند شد که میتوانند جریان هایی که بسیار بالا هستند را به جریان های کوچکی که دستگاه های کوچک قادر به اندازه گیری آن ها هستند تبدیل کنند

محصولات medium voltage اشنایدر الکتریک
محصولات medium voltage اشنایدر الکتریک
ادوات تابلویی فشار متوسط

در نهایت هم ترانسفورمرها ایجاد خواهند شد که همان سی تی هستند و به شما اجازه خواهند داد که با سیم پیچ ها اولیه و ثانویه ولتاژ را تغییر دهید و آن ها را بالا و پایین کنید. شاید بتوان گفت که یکی از مهم ترین بخش ها در ادوات تابلویی هم رله ها هستند که به محض دیدن آرک فرمان قطع جریان را صادر خواهند کرد. همانطور که گفته شد، رله های بسیاری هم وجود دارد که با مدارهای فرمان تحت نظر قرار خواهند گرفت. پست ها هم با ترانسفورماتورهایی که دارند عملیات تبدیل ولتاژ را انجام خواهند داد. رله ومپ، رله حفاظتی، رله مایکوم، رله سپم نیز تماما از بخش های دیگر ادوات تابلویی فشار متوسط به شمار می آیند که به شما کمک خواهند کرد بتوانید تمامی بخش های یک تابلو را به صورت منسجم کنار هم نگه دارید.

سلول ها در ادوات تابلویی فشار متوسط

گفته می شود که به طور کل ادوات تابلویی فشار متوسط دارای یک سری سلول هایی هستند که در آن ها شش ساختار به صورت حتمی وجود دارد و آن ها هم شامل موارد زیر هستند.

 • سلول دژنکتور یا کلید قدرت
 • سلول شامل سکسیونر قابل قطع زیر بار دارای ارت سوئیچ
 • سلول شامل سکسیونر قابل قطع زیر بار فیوز دار به همراه ارت سوئیچ
 • سلول اندازه گیری
 • سلول رایزر
 • سلول باس کوپلر

اگر بخواهیم شما را با سلول دژنکتور و یا کلید قدرت آشنا کنیم باید بگویم که این بخش از ادوات تابلویی فشار قوی دارای یک سری سکسیونرهایی است که غیرقابل قطع هستند و در بالادست به همراه شینه بندی های وارت سوئیچ و همچنین تجهیزات اندازه گیری و ترانسهای حفاظتی قرار خواهند گرفت. این سلول ها دارای شکل های مختلفی هستند که از جمله آنها می توان به شکل های منسجم اشاره کرد.

سلول شامل سکسیونر قابل قطع زیر بار دارای ارت سوئیچ

ادوات تابلویی فشار متوسط

سکسیونرهایی که قابل قطع نیستند در واقع برروی دژنکتورها قرار خواهند گرفت و در هنگام تعمیرات زمانی که سلول ها بی برق شوند ممکن است که هیچ گاه یک سکسیونر متصل نشود و به همین دلیل هم یک اینترلاک مکانیکی بین آن ها ایجاد خواهد شد.

بخش دوم در ادوات تابلویی فشار متوسط این سلول ها هستند که شامل سکسیونرهایی می شوند که قابل قطع هستند و به صورت معمول در قسمت فیدر ورودی و همچنین فیدر خروجی قرار خواهند گرفت. دقت داشته باشید که زمین کردن سلول ها از جمله کارهایی است که به شما اجازه خواهد داد قبل از وصل کردن کلید زمین نشانگر ولتاژ را کنترل کنید. انواع تجهیزات جانبی هم در این زمینه قابل مشاهده خواهند بود.

سلول شامل سکسیونر قابل قطع زیر بار فیوز دار به همراه ارت سوئیچ و سلول های اندازه گیری

بخش بعدی که باید با آن آشنا شوید سکسیونرهایی هستند که فیوز دارند و بجای کلید دژنکتور از آنها استفاده خواهد شد. بخش دیگری که در ادوات تابلویی به آن برخواهد خورد سلول اندازه گیری است که به منظور اندازه گیری توان مصرفی فیدر مورد استفاده قرار خواهد گرفت. دقت داشته باشید که این تابلوها در واقع از تعدادی ترانسفورماتور استفاده خواهند کرد که جریان و همچنین ولتاژ را در تابلو برق مورد بررسی قرار می دهد.

سلول های اندازه گیری هم ممکن است که در دو نوع مورد استفاده باشند که شما میتوانید با توجه به نیاز خود آن ها را انتخاب کنید. سلول رایزر نیز جهت کامل کردن چیدمان سلول به کار می رود و شامل یک شینه افقی و یا عمودی خواهد شد. اگر شما بخواهید از شینه عمودی استفاده کنید باید برای ارتباط و اتصال آنها را مورد استفاده قرار دهید. دقت داشته باشید که اتصال باسبارهای قسمت پایین تابلو واقع در بالای تابلو هم نیازمند ادوات بسیاری است که باید با آن ها آشنا باشید.

کلید حفاظت نشتی جریان (محافظ جان) (RCCB)

 به منظور حفاظت از جان افراد در مقابل خطر برق گرفتگی و جلوگیری از خطرات جریان نشتی، از کلیدهای حفاظت نشتی جریان  (محافظ جان) استفاده می شود. کلید محافظ جان اشنایدر نوعی کلید است که با مقایسه جریان سیم‌های رفت و برگشت، در صورتی که اختلافی بین جریان رفت و برگشت وجود داشته باشد مدار را قطع می‌کند. در حالت عادی مدارهای الکتریکی، جریان رفت با جریان برگشت برابر است، اما اگر به هر دلیلی جریان بین سیم فاز و نول (در مدارهای تکفاز) اختلاف داشته باشد کلید محافظ جان عمل خواهد کرد. وجود این اختلاف ممکن است بر اثر اتصال بدنه یکی از دستگاه‌های الکتریکی باشد که در آن جریان الکتریکی به جای برگشتن از راه سیم نول از راه زمین به منبع برمی‌گردد که اصطلاحاً می‌گویند جریان نشت پیدا کرده است. این کلیدها که براساس حساسیت خود به دو نوع خانگی (تک فاز) و صنعتی (سه فاز) تقسیم می شوند، علاوه بر حفاظت افراد در مقابل تماس مستقیم و یا غیر مستقیم برق، با جلوگیری از نشتی جریان در حفاظت دستگاه ها و تجهیزات صنعتی نیز موثر خواهند بود. محافظ جان اشنایدر الکتریک به دو دسته کلی زیر تقسیم می شود:

 • محافظت انسان در برابر تماس مستقیم با قطعات الکتریکی (۳۰ میلی آمپر)
 • محافظت قطعات الکتریکی در برابر خطر آتش سوزی (۳۰۰ میلی آمپر)
فشار ضعیف
محصولات medium voltage اشنایدر الکتریک
کلید دژنکتور

کلید دژنکتور  (MV Circuit Breakerنوعی کلید اتوماتیک فشار متوسط است که برای مدار با جریان و ولتاژ بسیار زیاد استفاده می شود و می تواند مدار تحت بار را قطع و وصل کند. علاوه بر این کلید دژنکتور از مدار در برابر جریان اتصال کوتاه محافظت می کند. یعنی برای هر کلید فشار متوسط باید در کنار جریان نامی و جریان تحمل اتصال کوتاه، جریان نامی قطع اتصال کوتاه نیز تعریف گردد.

کلید دژنکتور گازی(SF6)-

دژنکتور گازی ، کلید هایی که در آن از SF6 یا هگزا فلوئورید گوگرد برای اولین بار به عنوان ماده عایق در کلیدها در سال ۱۹۴۰ مورد استفاده قرار گرفت. این گاز پایدار، غیر قابل اشتعال، بدون رنگ، بدون بو، بدون مزه و غیر سمی است و به دلیل توانایی این گاز در بازیافت قدرت عایقی اش پس از ایجاد جرقه (۳ میکروثانیه برای این گاز نسبت به ۸ میکروثانیه برای هوا)، در صنعت برق به وفور استفاده شده و به عنوان کلیدهای SF6 اهمیت ویژه ای پیدا کرده اند.

دژنکتور گازی اشنایدر کاملاً بسته و با گاز عایق شده است و در مقابل کلیدهای دیگر با قدرت مشابه، بسیار کوچک تر و از کلیدهای هوایی نیز کم صداتر هستند، لذا در مکانهای با فضای کم، مانند پست های اول شهر به کار می روند.

قابلیت ویژۀ این کلیدها زمانی است که می توانند جریان را در فشار گاز کم قطع کنند،  لذا این کلیدها را می توان زیر بار در وضعیت غیر عادی فشار گاز قطع کرد. از دیگر مزایای این کلید عدم تغيير فشار گاز در طول مدت عمر کلید، پر کردن سریع و ساده ی گاز در آن، قابلیت قطع جریان اتصال کوتاه و جریان های سلفی و خازنی بدون ایجاد ولتاژ ضربه است.

دژنکتور های گازی اشنایدر در دو نوع، کلید SF6 دارای دو فشار (دو مخزنی) و کلید SF6 با استوانه ی دمندۀ دارای یک فشار (پوفر) ساخته می شوند. نوع اول، هزینه بر و ساختش سخت تر است و در دماهای پایین و فشارهای بالا مشكل گرم کردن برای تبدیل به مایع شدن را دارد. نوع دوم رایج تر و ساده تر بوده و توانایی قطع جریان ۲۰ تا ۸۰ کیلو آمپر را دارد.

کلید خلاء – دژنکتور خلاء (VCB)

کلید دژنکتور خلأ اشنایدر با اصول متفاوتی نسبت به سایر کلیدهای اشنایدر الکتریک طراحی شده که توسط فنر کار می کنند. چون هیچ گازی برای یونیزه شدن در موقع باز شدن کنتاکت ها وجود ندارد، لذا جرقه های شدید در این کلید ایجاد نمی شود. این کلیدها کاملاً آب بندی شده هستند و در نتیجه بی سروصدا بوده و هیچ گاه در معرض آلودگی هوا قرار نمی گیرند. اکنون کلیدهایی تولید می شوند که می توانند جریان اتصال کوتاه تا ۱۰۰ کیلو ولت آمپر را قطع کنند. از این کلیدها اغلب در سیستم های مترو یا به صورت کشویی در محیط های بسته بهره می برند.

عملکرد ادوات تابلویی فشار متوسط

میتوان گفت که کارکرد هریک از ادوات تابلویی فشار متوسط در نهایت باعث یک عملکرد مناسب خواهد شد که به شما کارایی های مناسب با آنچه که میخواهید را ارائه خواهد داد. دقت داشته باشید که تابلوهای فشار متوسط معمولا با ولتاژهایی که ذکر شد در بازار موجود هستند و شما میتوانید از ژنراتورها و همچنین ترانسفورماتورهایی استفاده کنید که ولتاژ ثانویه را نیز مورد بررسی قرار خواهند داد. یکی از مهم ترین بخش ها در ادوات تابلویی فشار متوسط همین کلیدهای مدار شکن هستند که به همراه ملزوماتی که باعث کنترل خواهند شد کار اندازه گیری و همچنین حفاظت را انجام می دهند. دقت داشته باشید که نقشه تک خطی هم خواهید دید که بسیاری از مواردی که در تجهیزات ادوات تابلویی فشار ضعیف ذکر شد در ادوات تابلویی فشار متوسط هم مورد بررسی خواهد بود که البته شما میتوانید از آن ها برای انواع کارها استفاده کنید. تابلوهای فشار متوسط معمولا دارای کی سری تهویه های مناسب هستند. اگر شما بخواهید در زمینه هایی مانند کلاس بندی های محیطی ادوات تابلویی فشار متوسط را مورد بررسی قرار دهید باید بدانید که آنچه که در مورد ادوات تابلویی فشار ضعیف گفته شد هم در همین مورد استعمال می شود. البته جنس بدنه و سایر متعلقات در این زمینه متفاوت است.

محصولات medium voltage اشنایدر الکتریک
محصولات medium voltage اشنایدر الکتریک

البته یکی از مهم ترین بخش ها در ادوات تابلویی فشار متوسط همانطور که میدانید ورودی ها و همچنین اتصال بین دو شینه است که باید برای استفاده از آن ها از کلید های سی بی استفاده شود. کلید های بسیار دیگری هم در این زمینه مورد استفاده هستند که میتوان از جمله آن ها به موارد زیر اشاره کرد:

 1. کلیدهای مینیاتوری MCB
 2. کلیدهای حفاظت نشتی جریان (حفاظت جان) RCCB
 3. کلیدهای MCCB
 4. کلیدهای هوایی ACB
 5. کلیدهای خلاء VCB
 6. کلیدهای SF6

یکی از عمده ترین وظایفی که میتوان آن را در ادوات تابلویی نام برد این است که از فیوزهایی استفاده می شود که معمولا اتصالات کوتاه دارند. دقت داشته باشید که این فیوزها به تنهایی مورد استفاده قرار نخواهند گرفت و به طور حتم از جنبه ساختاری و همچنین حفاظتی به بخش های مختلفی تقسیم بندی خواهند شد. اینطور گفته می شود که فیوزها دارای اثرات مختلفی در زمینه های مربوط به سطوح ولتاژ هستند و همچنین آنچه که باید بدانید این است که با اینکه این فیوزها بخش مهمی در ادوات تابلویی فشار متوسط هستند اما در فشار ضعیف هم مورد استفاده قرار می گیرند.

دوات تابلویی فشار متوسط

در نهایت هم میتوان گفت ک یکی از مهم ترین بخش هایی که در زمینه استفاده از ادوات تابلویی فشار متوسط مورد بررسی قرار خواهد گرفت استفاده شما از آنهاست که به شما کمک می کند بتوانید کار خود را آسان تر انجام دهید و تمامی آنچه که در این زمینه به آن نیاز دارید را برآورده کنید. دقت داشته باشید که البته باید اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشید تا بتوانید ادوات تابلویی فشار متوسط خوبی را انتخاب کنید پس پیش از هرچیز تمامی اطلاعات خود را در این زمینه جمع آوری و دسته بندی کنید.

محصولات medium voltage اشنایدر الکتریک
محصولات medium voltage اشنایدر الکتریک
محصولات medium voltage اشنایدر الکتریک
محصولات medium voltage اشنایدر الکتریک

تماس با ما

جهت ارتباط با واحد فروش در خصوص استعلام قیمت و مشاوره رایگان 

معرفی دوره knx
معرفی دوره knx
معرفی دوره آموزشی