مهم ترین موارد درباره ی اتوماسیون

امروزه اتوماسیون در اکثر فرایند های صنعتی و کارخانه ها به چشم می خورد.در واقع در جهت رسیدن به دو هدف اصلی، اتوماسیون صنعتی شکل گرفت: کاهش هزینه و تولید انبوه محصولات.

اتوماسیون به معنای فرایندی است که به طور خودکار توسط دستگاه انجام می شود و  نیاز به نیروی انسانی کاهش می‌یابد. در واقع در این فرایند نقش نیروی انسانی با دستگاه های هوشمند جابه جا شده است که با کنترل از راه دور و مانیتورینگ بخش های مختلف، احتمال وقوع خطای انسانی نیز به حداقل خواهد رسید.

و محصولی با کیفیت بالاتر تولید خواهد شد . در حال حاضر ارتقاء سطح کیفی محصولات تولیدی در صنایع مختلف و در کنار آن افزایش کمی تولید، هدف اصلی هر واحد صنعتی می باشداز جمله مزایای بی شمار اتوماسیون می توان به موارد زیر اشاره نمود:

افزایش تولید، کاهش هزینه های اپراتوری، نظارت و کنترل از راه دور، رفع مشکل کمبود نیروی متخصص، بالا بردن ضريب ايمني براي نيروي انساني، كاستن از فشارهاي روحي، جسمي . همچنین جایگزین کردن دستگاه ها و ماشین های صنعتی با نیروی انسانی، امنیت محیط کار را افزایش خواهد داد و جان کارگران در امان خواهد بود.

“اتوماسیون” از واژه automatic به معنای خودکار گرفته شده است و منظور از “صنعت” ، تمامی اجزایی است که در تولید، توزیع یا مصرف یک فراورده یا یک دسته از فراورده‌های مشابه فعالیت می‌کنند ؛ بنابراین اتوماسیون صنعتی را اینگونه تعریف می کنیم: استفاده از تکنولوژی و تجهیزات در جهت خودکار کردن اجزایی که برای تولید یک فراورده مشابه فعالیت می کنند.

اتوماسیون صنعتی و هر آنچه باید بدانید!

اتوماسیون صنعتی که در لغت به آن رباتیزه کردن گفته می شود و به معنای استفاده از ربات ها و ابزارهای کنترلی دیگر است که به جای انسان برای هدایت ، و همچنین کنترل ماشین ها مورد استفاده قرار خواهند گرفت. به طور کل گفته می شود که در واقع به منظور بهره گیری از سامانه های کنترلی مختلف است.

که البته در بخش های مکانیکی و الکترونیکی نیز از آن ها به منظور پایش و کنترل خط های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. اینطور گفته می شود که هدف از اتوماسیون صنعتی این است که دخالت انسان بسیار کمتر شود و باعث پیشرفت های چشمگیری در این زمینه خواهیم بود.

اتوماسیون
اتوماسیون

اتوماسیون صنعتی

اتوماسیون در لغت به معنای کنترل خودکار و همچنین هدایت با دستگاه هایی است که امروزه در صنایع بسیار پراستفاده هستند. البته شاید تفاوت استفاده بیشتر از اتوماسیون-صنعتی در صنایع مختلف این باشد که برخی از این صنایع بیشتر از سایرین به این بخش ها نیاز دارند.

یکی از مهم ترین ارکان های تولید صنعتی امروزه اتوماسیون است که تا قبل از اینکه ایجاد شود از دستگاه های مختلفی جهت کنترل خطی استفاده می شده است که هریک به شکل مجزا عمل خواهند کرد و البته که در آن ها محدودیت ها و همچنین مشکلات بسیاری ایجاد خواهد شد.

گفته می شود که هدف از اتوماسیون این است که کارایی تجهیزات صنعتی و همچنین تولیدی افزایش پیدا کند و همچنین هماهنگی و تناسب بین دستگاه ها و ربات ها نیز در یک نظام در نتیجه استفاده از اتوماسیون-صنعتی قابل ذکر خواهندبود.

کاربرد اتوماسیون صنعتی چیست؟

اتوماسیون صنعتی اما کاربردهای بسیاری دارد که از جمله آنها می توان به تبادل اطلاعات بین قسمت های مختلف تولید و برقرار کردن ارتباط اشاره کرد. دقت داشته باشید که قسمت های مختلفی در اتوماسیون-صنعتی به هم متصل هستند.

پو در واقع یک استراتژی در این زمینه ایجاد خواهند کرد که برای یک واسطه کنترلی در کارخانه و بخش های مختلف مورد استفاده خواهند بود.

امروزه از اتوماسیون صنعتی در بخش های مختلفی استفاده می شود که از جمله آن ها میتوان به صنایع و همچنین پروسه های مختلف صنعتی اشاره کرد که به وفور به چشم میخورد. کنترل این پروسه ها و همچنین سیستم های اندازه گیری به قدری پیچیده است که در صنایعی همچون نفت، گاز، پتروشیمی و همچنین صنایع غذایی میتوان آنها را مورد استفاده قرار داد.

دقت داشته باشید که به طور کل این صنایع دارای ویژگی های بسیاری هستند که از جمله آن ها میتوان به تکرارپذیری فعالیت ها و همچنین فرایندها اشاره کرد. اتوماسیون صنعتی باعث افزایش کیفیت محصولات تولیدی و همچنین افزایش سرعت تولید خواهد شد.

کنترل کیفیت به صورت دقیق تر و سریعتر را خواهد داشت. همچنین کاهش پسماندهای تولیدی هم با برهمکنش های بهتر و همچنین سیستم های بازرگانی با اتوماسیون صنعتی همراه خواهند بود. بالا بردن ضریب ایمنی برای نیروهای انسانی و همچنین کاستن از فشارهای روحی و جسمی هم مهم خواهد بود.

اتوماسیون
اتوماسیون

فرآیند اتوماسیون صنعتی چگونه است؟

فرایندهایی که در اتوماسیون مورد استفاده هستند شامل فرایندهای پیوسته و یا واگرا و یا فرآیندهای گسسته یا همگرا هستند. فرایندهایی که تولید متناسب را با نوع محصول به شما ارائه خواهند داد و البته که تولید، بسته بندی و همچنین توزیع هم در این میان مهم است.

البته مهم ترین بخش فرایندهای ساختی به طور کل تولید نامیده می شود. ربات هایی که جابه جا کننده هستند و همچنین برش های مختلفی از سنجش کیفیت را انجام خواهند داد در واقع روی محصول نهایی موثر خواهند بود. سیستم صنعتی اتوماسیون سازی حتی در سطوح مختلف مدیریتی هم نقش مهمی را ایجاد می کند.

و این کار به وسیله واسطه های ماشینی انجام داده می شود که در نهایت اتوماسیون صنعتی را به همراه خواهد داشت.گفته می شود که اتوماسیون-صنعتی حتی در سطوح مختلف مدیریتی هم نقش مهمی را ایجاد خواهد کرد. این کار به وسیله واسطه های ماشینی انجام خواهد شد چرا که علاوه بر کنترل سیستم، جمع آوری و همچنین هماهنگ سازی در سطوح مختلف مدیریتی به شدت ایجاد خواهد شد.

اجزای اتوماسیون صنعتی کدام است؟

اجزایی که از مهمترین بخش ها در اتوماسیون صنعتی به شمار می آیند، از سه قسمت اساسی تشکیل شده اند که از جمله آنها می توان به اندازه گیری ها، کنترل کننده ها و همچنین محرک ها را نامید. اندازه گیری ها در واقع چشم سیستم های کنترل کننده محسوب می شوند که شما می توانید با کمک مقادیر فرایند کنترل خود را از وضعیت موجود در فرایندها آگاه کنید.

و باز هم تنظیم موردنظر را ارسال کنید. سنسور ها که قطعه های فیزیکی هستند کارهایی نظیر حرکت، حرارت، نور و همچنین فشار و الکتریسیته را در بر خواهند داشت و در هنگام تحریک هم از خود عکس العمل نشان خواهند داد.ترانسدیوسرها قطعه هایی هستند که وظیفه آن ها تبدیل حالات انرژی به یکدیگر است.

سنسورهای پارامتری مورد اندازه گیری در واقع تحویل داده خواهند شد و در نهایت سیگنال ها قابل درک می شوند. ترانسمیتر هم وسیله ای است که یک خروجی خواهد داشت که آنها را به سیگنال های استاندارد قابل انتقال است و معروف ترین آن ها هم شامل بخش های مختلفی خواهند شد.

اتوماسیون
اتوماسیون

پی ال سی چیست؟

شاید یکی از مهم ترین بخش ها در اتوماسیون این است که پی ال سی چیست؟  کنترل کننده های برنامه پذیری پی ال سی نام دارد که در واقع از خانواده کامپیوترهاست. این کنترل کننده ها عمدتا در بخش های صنعتی مختلف مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

ورودی سیگنال های متنوع دیجیتال یا آنالوگ هم از طریق فیلد قبول خواهند شد و سپس آن ها را برای سی پی یوهای مختلف هم همین است که آن ها را به سیستم های باینری تبدیل می کند و مطابق برنامه هایی که در آن ها ذخیره شده است دستورات را اجرا و همچنین خروجی آن ها را نیز مورد بررسی قرار می دهند.

مینی پی ال سی هم در این بین ساده ترین نوع آن هاست که در واقع برای کاهش حجم مدار فرمان، کاهش مصرف انرژی و همچنین کاهش خرابی های مکانیکی مورد استفاده قرار خواهد داد. پس از اینکه ترانزیستورها اختراع شده اند و با پیشرفت سریع علم الکترونیک وکامپیوتر هم قابلیت ایجاد هم خواهد داشت.

رله هوشمند مدولار زلیو لاجیک، نمایشگر HMI، ماژول ارتباطی، رله اینترفیس هم از جمله بخش های دیگر در یک اتوماسیون به شمار می آیند.

اگر بخواهیم شما را با رله اینترفیس آشنا کنیم باید بگوییم که این بخش در واقع رله جامد نیز نام دارد و پایداری تجهیزات اتوماسیون را به دنبال خواهد داشت که البته ماژول ارتباطی و ماژول الکترونیکی نیز در این بخش حائز اهمیت هستند.

رله اینترفیس در واقع رله رابط نیز نام دارد که وظیفه های بسیاری را انجام خواهد داد. آنچه که باید بدانید این است که در واقع هدف شما از این کار چیست؟ از اینکه بخواهید اتوماسیون صنعتی را راه اندازی کنید و دیگر بخش ها را در آن دخیل کنید؟

دقت داشته باشید که گفته می شود برای توزیع انرژی و همچنین اتوماسیون ساختمانی به همراه مهندسی دقیق باید تبادل بین سیگنال ها و همچنین لوازم جانبی ایجاد شود و سیستم های کنترل کننده مرکزی نیز باید در یک سطح بالاتر قرار بگیرند. به طور کل میتوان گفت که رله اینترفیس در واقع در اتصال سطوح مختلف سیگنال به شما کمک خواهد کرد.

ورودی و خروجی را با عایق الکترونیکی در پی خواهد داشت و عدم حساسیت با تداخل بالا نیز در این بین باعث می شوند که شما بتوانید از آن ها استفاده کنید.

اتوماسیون
اتوماسیون

نمایشگر HMI در اتوماسیون صنعتی چیست؟

نمایشگر های مختلفی تحت عنوان نمایشگر HMI  در اتوماسیون-صنعتی مورد استفاده هستند که البته کاربرد های متفاوتی دارند. آنچه که باید بدانید این است که این نمایشگرها در واقع رابطه بین انسان و ماشین هستند و از آن ها برای مانیتور کردن استفاده می کنند و پارامترهای مختلفی را نیز تحت بررسی خواهند داشت.

این مانیتور در واقع همان ال سی دی هایی است که به شما اجازه پردازش در بخش های مختلف را خواهد داد و شما میتوانید آن ها را تقسیم بندی کنید و در بیش از دو حالت لمسی و غیرلمسی قرار دهید.  در واقع اینطور گفته می شود که هر یک از این نمایشگر ها به دو نوع قابل لمس و غیرقابل لمس تبدیل خواهند شد که البته نوع نوشتاری آن که غیرقابل لمسی است ارزان تر است.

و شما میتوانید به آسانی از آن استفاده کنید. معمولا کاربردهای بسیار دیگری هم برای نمایشگر HMI وجود دارد که شما میتوانید از آن ها استفاده کنید که از جمله آنها می توان به توانایی برای مانیتورینگ و همچنین کنترل و ثبت اطلاعات اشاره کرد که در این صورت شما باید سنسور های مربوطه را در بخش های مشخص شده قرار دهید و دقت داشته باشید که ماژول های مختلف در بخش های مختلف شناخته شده هستند.

اتوماسیون یکی از مهم ترین بخش ها و چیزهایی که باید با آن آشنا باشید همین رله ها هستند که به شما این امکان را می دهند که تاسیسات خود را در هر موقعیتی کنترل کنید و هم اینکه بتوانید آن ها را مشاهده کنید. تفاوتی ندارد که شما کجا هستید در واقع با استفاده از مودم میتوانید تاسیسات خود را حتی از راه دور کنترل کنید.

البته آنچه که باید بدانید این است که در محل و همچنین با استفاده از شبکه اترنت که یک شبکه منفرد برای نفوذ جهانی است بتوانید سیستم اتوماسیون را کنترل کنید. شما همچنین می توانید این کار را به صورت بی سیم و بدون اینترنت انجام دهید که در این حال باید بلوتوث فعال داشته باشید و حداکثر تا سه متر هم میتوانید با این نرم افزار کار کنید.

مزایای اتوماسیون صنعتی چیست؟

تاکنون از تجهیزات مختلف در اتوماسیون-صنعتی برای شما صحبت کردیم اما در نهایت باید بدانید که در آن میتوان این نکته را به یاد داشت که از رایانه ها به جای متصدیان و همچنین اپراتورها استفاده می شود . اتوماسیون در واقع گامی بیشتر از مکانیزه کردن است.

و همین هم باعث می شود که مکانیزه کردن با اینکه کارها را راحت تر می کند اما بازهم جای خود را به اتوماسیون صنعتی بدهد.

اتوماسیون
اتوماسیون

امروزه اما گفته می شود که کاربرد اتوماسیون-صنعتی و همچنین ابزار دقیق در صنایع مختلف و پروسه های مختلف را میتوان به وفور دید. اینکه شما بتوانید تنها با چندین کلیک و بدون حضور فیزیکی چیزی را کنترل کنید یکی از مهم ترین خواسته های بشر از روزگاران گذشته تا به کنون بوده است.

البته اینطور گفته می شود که کنترل پروسه هایی مانند سیستم های اندازه گیری در صنایع مختلفی مانند نفت و گاز باعث شده اند که ابزارآلات بسیاری من جمله این اتوماسیون ایجاد شوند که در واقع در موارد بسیاری مورد استفاده قرار گرفته اند.

اتوماسیون صنعتی

در نهایت می توان گفت که از جمله فواید آن به تکرارپذیری فعالیت ها اشاره کرد که در این بین افزایش کیفیت محصولات تولیدی و همچنین افزایش سرعت تولید هم حائز اهمیت است. کنترل کیفیت سریعتر و همچنین دقیق تر نیز از جمله خوبی های اتوماسیون است.

امروزه استفاده از ابزار آلات مختلف در این زمینه به شما کمک خواهد کرد که بتوانید کار خود را به خوبی انجام دهید. کاهش پسماندهای تولید هم از جمله مواردی است که از خصوصی ترین و مهم ترین فواید اتوماسیون صنعتی است. آنچه که باید به آن دقت کنید این است که شما میتوانید این کار را حتی الامکان بدون حضور متخصص انجام دهید.

اشنایدر الکتریک که از جمله مارک های معتبر در این زمینه به شمار می آید، به شما امکان اتوماسیون سازی بدون حضور و با حضور متخصص را خواهد داد پس اگر شما هم به دنبال دانستن آن  هستید میتوانید همین حالا با ما ارتباط برقرار کنید!

اتوماسیون
اتوماسیون

PLC :

در سیستم‌های اتوماسیون وظیفه اصلی کنترل بر عهده PLC است که با گرفتن اطلاعات از طریق ترمینال های ورودی، وضعیت ماشین را حس کرده و نسبت به آن پاسخ مناسبی برای ماشین فراهم می‌کند.

اتوماسیون

سنسور :

سنسورها یکی از پایه ای ترین و کلیدی ترین تجهیزات اتوماسیون صنعتی به شمار می روند. سنسور یا حسگر یک دستگاه ورودی است که خروجی( سیگنال) را با توجه به مقدار فیزیکی خاص (ورودی) فراهم می کند.

انکودر :

انکودر یک دستگاه حسگر است که بازخورد محیط را فراهم می کند و یکی از متداول ترین تجهیزات اتوماسیون به شمار می رود. انکودرها حرکت را به یک سیگنال الکتریکی تبدیل میکنند که این سیگنال الکتریکی می توانند توسط انواع سیستم های کنترل مانند یک شمارنده یا PLC خوانده شود. انکودر یک سیگنال بازخورد ارسال میکند که می تواند برای تعیین موقعیت، شمارش، جهت و یا سرعت استفاده شود.

اتوماسیون
اتوماسیون

ترموستات :

ترموستات یک عضو جداناپذیر از تجهیزات اتوماسیون صنعتی بشمار می رود و در اغلب سامانه ها برای حفظ دما در یک رنج مشخص استفاده می شود و به دو نوع آنالوگ و دیجیتال تقسیم بندی می شود. در واقع ترموستات وسیله ای است که دمای حس شده توسط ترموکوپل ها و سنسورهای RTD را نمایش می دهد، همچنین از ترموستات ها برای ثابت نگه داشتن دما در فرایند های صنعتی نیز استفاده می شود.

نمایشگر :

نمایشگرهای دیجیتال در ابعاد و اندازه های مختلف ساخته می شوند که می توانند بیش از ۶۰ مشخصه و سیگنال متفاوت را برای اهداف نظارتی گوناگون نمایش دهند.

اتوماسیون
اتوماسیون

رله :

رله را می توان به عنوان یک کلید و یا سوئیچ در تجهیزات اتوماسیون صنعتی معرفی نمود. رله، سوییچ یا کلیدهای برقی هستند که مدارها را بصورت الکترومکانیکی یا الکترونیکی باز و بسته می کنند.

تایمر :

تایمر یک دستگاه کنترل است که پس از دریافت یک سیگنال ورودی، یک سیگنال را در یک زمان از پیش تعیین شده تولید می کند.

اتوماسیون
اتوماسیون

منبع تغذیه :

تصور یک سیستم اتوماسیون صنعتی بدون منبع تغذیه امکان پذیر نیست. منبع تغذیه یک دستگاه الکتریکی است که برق را به صورت یک بار (load) الکتریکی عرضه می کند. عملکرد اساسی یک منبع تغذیه این است که جریان الکتریکی را از یک منبع به ولتاژ ، جریان و فرکانس صحیح تبدیل نماید.

استپ موتور :

از استپ موتور در اتوماسیون صنعتی برای کنترل دقیق موقعیت از طریق کنترل دیجیتال استفاده می شود که این دستگاه انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل میکند.

اتوماسیون
اتوماسیون

اینورتر:

اینورتر یا همان معکوس کننده یکی از تجهیزات اتوماسیون صنعتی به شمار می رود و وظیفه تبدیل ولتاژ مستقیم (DC) به ولتاژ متناوب (AC) را برعهده دارد.

امروزه در بین کشورهای صنعتی، رقابت فشرده و شدیدی در جهت ارائه راهکارهایی برای کنترل بهتر فرآیندهای تولید، وجود دارد که مدیران و مسئولان صنایع این کشور‌ها را بر آن داشته است تا تجهیزاتی را مورد استفاده قرار دهند که سرعت و دقت عمل بالایی داشته باشند.امیدواریم که از مقاله ی ما به عنوان اتوماسیون راضی بوده باشید.

اتوماسیون شامل طیف وسیعی از تجهیزات شامل PLC، HMI، اندازه گیرها، کنترل کننده ها (کنترلرها) و محرک ها می باشد.

تماس با ما

جهت استعلام قیمت و مشاوره رایگان با واحد فروش تماس حاصل فرمایید.

معرفی دوره knx
معرفی دوره knx
معرفی دوره آموزشی