مجموعه شرکت های فناوران انرژی سبز و توسعه صنعت فضا پویان (زیر مجموعه مرکز رشد و فناوری اطلاعات دانشگاه علم وصنعت ) با هدف بهینه سازی و مدیریت مصرف انرژی در ساختمان، فعالیت خود را از سال ۹۳ آغاز کرده است و با کادری متخصص و با سابقه، پس از طی مراحل توسعه و تحقیق در سال ۹۶ اولین سبد محصول تجاری خود را با برند AVES در زمینه اتوماسیون خانگی( خانه هوشمند وایرلس ) با پروتکل زیگبی روانه بازار کرده است.

ایجاد یک خانه باهوش که از افراد داخل آن مراقبت می کند و بهینه سازی مصرف و آسایش را برای آن ها به ارمغان می آورد.

ماموریت خانه هوشمند AVES:

خانه هوشمند AVES زندگی مردم را در سراسر جهان با ایجاد یک فضای راحت، دوستانه و امن خانه را غنی می کند. با جاه طلبی و خلاقیت کارکنان ما، ما راه حل های هوشمند و مکمل را ارائه می دهیم که مشتریان ما را تحسین می کنند.

 • فعالیت در زمینه خانه هوشمند Smart Home و اینترنت اشیا IOT
 • ایجاد یک سیستم یکپارچه جهت کنترل و مانیتورینگ خانه و ارائه راه حل های اتوماسیون جهت ارتباط با سایر سیستم های کنترلی ساختمان شامل : درب پارکینگ، کنترل تردد ، مدیریت پارکینگ ، سیستم امنیتی ، اعلام حریق و دوربین مداربسته برای ساختمان های مسکونی ، اداری و تجاری
 • داشتن ۳ توزیع کننده اصلی و ۳۰ نماینده فروش ۱۰۰ عاملیت فروش در ایران و خاورمیانه و کشورهای همسایه
 • دارای یک مرکز تحقیق و توسعه در مرکز رشد و فناوری اطلاعات دانشگاه علم وصنعت و ارتقا کادر آن
 • مدیریت و کنترل مصرف انرژی در ساختمان
 • آسان و به روز کردن کلاس استفاده از قطعات برقی و الکترونیکی در ساختمان
خانه هوشمند AVES

خانه هوشمند AVES

در ساختمان های تجاری، اداری، مسکونی تأسیساتی که بایستی سرویس های مختلف را به طور روزمره در اختیار مصرف کنندگان قرار دهند مفصل و نسبتاً پیچیده می باشند. در نتیجه اولاً ساختمان به عنوان یک مصرف کننده بزرگ انرژی مطرح می شود و ثانیاً نگهداری و راهبری مجموعه به عنوان یک مسأله مهم تلقی می گردد؛ زیرا:

 • امروزه بهای انرژی به سرعت، روند عمودی را طی می نماید.
 • ارزش نیروی کار و به خصوص نیروهای متخصص روز به روز افزایش می یابد.
 • قیمت تمام شده تأسیسات بسیار زیاد بوده و هزینه تعمیرات و قطعات یدکی دو چندان شده است.
 • استاندارد های مربوط به ساختمان های مرتفع، سرویس بی وقفه و با کیفیت مناسب را ديكته می کنند.

از این رو سیستم بایستی به گونه ای طراحی شود که ضمن حفظ کیفیت مطلوب و بی وقفه سرویس ها ، مصرف سوخت و انرژی را بهینه سازد؛ همچنین استهلاک تاسیسات کاهش یافته و عمر مفید آن ها طولانی گردد.

مزایای سیستم کنترل و نظارت ساختمان به اهداف زیر خلاصه می شود:

 • صرفه‌جویی مصرف انرژی بین ۱۵ تا ۵۰ درصد و متناسب با آن بازگشت سرمایه‌گذاری انجام شده
 • کاهش نیروی انسانی
 • افزایش عمر مفید تجهیزات و کاهش نرخ خرابی و تعمیراتی آن ها
 • هزینه‌های نگهداری و راهبری را به نصف کاهش می‌دهد
 • افزایش اطمینان خاطر مدیران نسبت به شرایط محیطی کارکنان و دستگاه‌های حساس
 • برقراری اتوماسیون قابل انعطاف و یکپارچه برای تمام عملکرد‌های ساختمان
 • بهبود شرایط راحتی در محیط کار در نتیجه افزایش بازده کاری پرسنل
 • امکان گرفتن گزارشات آماری از تمامی تجهیزات به منظور بهینه‌سازی مصرف و عملکرد آنها

معرفی سیستم هوشمد وایرلس

از آنجایی که سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۸ را می توان به عنوان زمان به بلوغ رسیدن شبکه های حسگر بی سیم (WSNs) دانست، امروزه شاهد استفاده ی روز افزون از شبکه های حسگر بی سیم در کاربردهای مختلف هستیم . شعار اصلی چنین شبکه هایی (Computing Every Where) یا (Ubiuitous Computing) است . طبق نظر محققان سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ را نیز می توان سال های Computing Every Where یا همان Ubiquitous Computing دانست؛ این بدان معناست که می توان بر اساس اطلاعات دریافتی از هر یک از بخش های محیط پیرامون، تصمیم گیری محلی انجام داد؛ بنابراین به زودی شاهد تغییرات بزرگی در سامانه هوشمند پایش خواهیم بود.

لازم به ذکر است که شبکه های حسگر بی سیم به عنوان یکی از ۲۰ فناوری برتر قرن ۲۱ نیز محسوب میشوند. در حال حاضر امکان استفاده از استانداردهای بی سیم مختلفی تحت شبکه های حسگر بی سیم وجود دارد ولی یکی از بهترین انتخاب ها استاندارد (IEEE 802.15.4) (Zigbee) میباشد که به دلیل وجود مزایای زیاد بسیار مورد توجه قرار گرفته است . در این جا سعی داریم شما را با مفهوم و کاربرد شبکه های حسگر بی سیم آشنا کرده و دیدگاه فنی ساختار چنین شبکه هایی را مورد بررسی قرار دهیم.

معرفی پروتکل زیگبی

زیگبی نوعی شبکه بی سیم است که در انستیتو مهندسان برق و الکترونیک با کد IEE.802.15.4  استاندارد سازی شده است. در فن آوری Zigbee طراحی به نحوی است که سیگنال های رادیویی دیجیتال با انرژی کم (Low Power)  در شبکه های شخصی (Pan) با وسعت و برد کم توزیع میشود و پهنای باند به دست امده نیز کم است. در قبال از دست دادن پهنای باند انتقالی و برد پوشش، قیمت مقرون به صرفه و مصرف بسیار کم انرژی به دست می آید .

زیگبی، شبکه ای بی سیم و مقرون به صرفه

شبکه بی سیم zigbee، نسبت به شبکه های بی سیم دیگر نظیر WiFi و Bluetooth ارزان تر است و درشبکه هایی کاربرد دارد که ارسال داده با نرخ و مصرف انرژی پایین مورد نیاز باشد؛ از طرفی زیگبی در مقایسه با وای فای و بلوتوث سرعت انتقال داده کمتری دارد. علت این تفاوت را می توان تفاوت در سبک طراحی این فناوری دانست که به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی بوده و برای ایجاد شبکه هایی مورد استفاده قرار می گیرد که به انتقال داده های کم، بهره وری انرژی و شبکه های ایمن نیازدارد. به مدد این نوع طراحی، استفاده از zigbee به نسبت دیگر انواع شبکه بی سیم هزینه کمتری دارد.

کنترل تمامی تجهیزات از طریق یک برد کوچک، تحت پشتیبانی زیگبی

در شبکه های خانه هوشمند معمولا تجهیزات بسیاری زیادی مورد کنترل و مدیریت قرار می گیرند. از این دست تجهیزات می توان به شیرهای آب، کنتور برق، درب ها، پنجره ها، پرده ها، یخچال، سیستم گرمایش/سرمایش، کنترل روشنایی خانه، کلید و پریزهای برق و … اشاره کرد. در این نوع کاربرد، استفاده از کابل کشی برای اتصال تمامی دستگاه هایی که از آن ها نام برده شد ممکن نیست و از طرفی استفاده از شبکه کابلی نسبت به شبکه بی سیم هزینه بیشتری در برخواهد داشت. به همین دلیل تجهیزات زیگبی یکی از محبوب ترین گزینه ها برای شبکه سازی تجهیزات خانه هوشمند می باشد.

همه تجهیزات نظیر پرده ها، درب ها، روشنایی، سرمایش و گرمایش از طریق یک برد الکترونیکی کوچک که از شبکه زیگبی پشتیبانی می کند و در درون آن ها جایگذاری شده است، به یک کنترلر مرکزی متصل شده و کنترل می شوند.