سیستم اعلام حریق هوشمند

هشدارها میتوانند به صورت اتوماتیک توسط دتکتورهای دودی و دتکتورهای حرارتی فعال شوند و یا با کمک شستی اعلام حریق ، در نقاط مخصوص فعال سازی اعلام حریق به صورت دستی انجام شود .به مجموعه دستگاه هایی که وظیفه آشکار سازی حریق جهت انجام اقدامات لازم پیش از وقوع حریق های بزرگتر می گویند.

که تقسیم بندی سیستم های های اعلام حریق بر دو نوع متعارف (conventional) و آدرس پذیر(addressable) می باشد همچنین سیستم اعلام حریق میتواند در حین وقوع حریق کارهایی نظیر قطع برق و گاز ساختمان، باز کردن درب های برقی جهت خروج،بستن فن ها مکنده هوا و دریچه های هوا،خاموش نگه داشتن آسانسور… را انجام دهد.

امروزه از سیستمهای اعلام حریق به طور گسترده در ساختمان ها و اماکن مسکونی و اداری و صنعتی استفاده می شود، تا در مواقع بروز آتش سوزی به موقع به ساکنین ساختمان اطلاع داده شود. با این کار خسارت های جانی و مالی جلوگیری می شود.

با توجه به پیشرفت تکنولوژی در سال های اخیر، این سیستم ها از نظر ساخت و عملکرد قطعات، بسیار متحول شده‌اند.شرکت Teledata  در سال ۱۹۷۷ به عنوان پاسخ تقاضای روز افزون بازار دستگاه های الکترونیکی ایمنی در کشور ایتالیا تاسیس شد.

و دارای تاییدیه های EN54-2 و EN54-4 با طراحی بسیار زیبا و قابلیت استفاده با کاربرد های متفاوت مانند آدرس پذیر آنالوگ و و تشخیص اتصال کوتاه در ماژولهای آدرس پذیر میباشد.این شرکت به لطف پویایی خود در سالهای متمادی روی کلیه کاربردهای سیستمهای امنیتی ،به ویژه طراحی ، توسعه و تولید سیستم های الکترونیکی تخصصی در بازار امنیت و اتوماسیون صنعتی کار کرده و گسترش چشمگیری داشته است.

آشکار ساز های سیستم های اعلام حریق متعارف بصورت شاخه ای در مدار و در قالب زون بهم متصل میشوند و وظیفه ی اشکار سازی دود و حریق و اعلام از طریق اژیر و فلاشر را بر عهده دارند، از معایب سیستم های حریق متعارف عدم نشان دادن محل دقیق دود و حریق، در صورت وجود مشکل در یک اشکار ساز به علت پیوسته بودن مدار مابقی دستگاه ها در مدار از کار می افتند .

مناسب نبودن برای ساختمان های بزرگ بعلت هزینه ی زیاد سیم کشی ها می‌باشد،از مزای این سیستم میتوان به ارزان بودن دستگاه ها اشاره کرد که برای ساختمان های کوچک مناسب می‌باشد.مدار در سیستم اعلام حریق آدرس پذیر بصورت حلقه می باشد که کلیه آشکارسازها و دستگاه های مربوط به حریق بر روی این حلقه قرار می‌گیرند و مجموعه ای از یک لوپ (loop) را تشکیل میدهند.

این سیستم شامل یک کنترل پنل مرکزی دتکتور های دود و حرارت و… و ماژول ها و شصتی ها و آژیرها میباشد،همانطور که از اسم این سیستم مشخص میباشد هر دستگاه یا آشکارساز یک آدرس مختص به خود را دارد بگونه ای که دود یا حریق با ذکر محل دقیق بر روی پنل مربوطه مشخص می‌شود و فرایند اقدامات سریع را فراهم میکند.

از مزایای این سیستم می توان عنوان کرد که شما می توانید این پانل را بدون استفاده از هر کتابچه راهنما برنامه ریزی کنید که  با سه سطح  دسترسی که سهولت استفاده از هر نوع عملیات (installation, maintenance and End User visualization) را تسهیل می کند.

مشخص کردن محل دقیق حادثه به صورت “رویدادهای تاریخی”  و امکان استفاده تا ۲۵۰ المان می باشد در یک لوپ(در سیستم های متعارف حداکثر ۲۵ المان قابل استفاده در هر زون میباشد) قابلیت تعریف سناریو جهت کنترل اگزوز فنها و درب های خروج و آسانسورها و … به هنگام بروز مشکل در ساختمان، هزینه ی پایین تاسیسات و کابل کشی در ساختمان های بزرگ نسبت به سیستم های متعارف،نام برد.

همچنین این اجازه داده شده است  تا از دستگاه های بی سیم قابل هدایت و دستگاه سیمی در همان سیستم استفاده کنید.همراه ما در ادامه ی محتوای اعلام حریق باشید.

اعلام حریق

تاچ پنل teledata تکنولوژی بالا و کاربری آسان

نقشه تشخیص :

این پنل وضعیت کلی سیستم را نشان داده ، دارای نقشه تشخیص که اطلاعات کاملی را ارائه میدهد، وضعیت تمام قطعات متصل حتی به صورت بی سیم ترسیم نموده  و میزان گرد و خاک یا عدم کارآیی دتکتورها را نمایش میدهد

اعلام حریق

اعلام حریق

اطلاعات و بیان دقیق جزئیات:

با لمس کلید مورد نظر ، میزان دقیق گرد و خاک بر روی دتکتورها جهت تسهیل در برنامه ریزی دوره ها ی سرویس مشخص گردیده تا دتکتورها همواره قادر به تشخیص دود باشند.

منوی برنامه ریزی :

این پنل بسیار مورد پسند می باشد، بدون هیچگونه اتلاف وقت و تنها با استفاده از سوئیچ DIP-SWITCH یا برنامه ریزی سنتی به صورت اتوماتیک آدرس پذیر می شود.

اعلام حریق
اعلام حریق

قابلیت برنامه ریز اتوماتیک :

کنترل پنل کل اطلاعات را دریافت نموده و به صورت اتوماتیک تمام قطعات را برنامه ریزی کرده و تمام کارهای انجام شده را بر روی نمایشگر نشان میدهد

مصرف کننده:

برای اولین بار در صنعت ایمنی، حتی خود مصرف کننده به تنهایی میتواند با مرکز کنترل سیستم اعلام حریق کارکند.او می تواند به آسانی بدون هیچ رمزی به منوی مرکز کنترل دسترسی داشته و تمام اتفاقاتی که در سیستم حریق روی میدهد را مشاهده نماید

اعلام حریق

اعلام حریق

ورود :

با ورود کاربر یا مصرف کننده ، تکنسین فنی یا برنامه نویس به تمام بخشهای منوی آن دسترسی سریع خواهند داشت و به گونه ای طراحی شده که هیچگونه اشتباهی تاثیری بر آن نداشته باشد.

منوی کاربری :

TELEDATA  رویای هر تکنسین فنی می باشد، در کنترل پنل های سنتی با منوهای بی پایان که اطلاعات اندکی را دراختیارتان قرار می دهد و اغلب ممکن است به زبان شما نباشد سروکار دارید. اما در این مدل می توانید منو را به هر زبان دلخواه تنظیم نمایید.

اعلام حریق

اعلام حریق

طراحی منحصر به فرد :

یک طراحی منحصر به فرد ایتالیایی با صفحه نمایش قابل برنامه ریزی که تمامی اطلاعاتی را که نیاز دارید تنها با یک لمس نمایشگر دراختیارتان قرار می دهد

نمایشگر لمسی:

اولین پنل اعلام حریق مورد تایید که صفحه آن تمام لمسی بوده و کاربری آن بسیار آسان می باشد.

اعلام حریق

اعلام حریق

شخصی سازی :

این پنل در رنگهای، سفید،مشکی، قرمز ، آبی و …و همچنین با قابلیت شخصی سازی

دتکتور :

دتکتورهای متعارف و آدرس پذیر های بسته به نوع مشخصات آتش به صورت زیر تقسیم بندی میشوند : دتکتورهای هوشمند دودیحرارتیترکیبی و

از مزایای قابل توجه این دتکتورها :

۱ –    قابلیت تنظیم دود و حرارت و بستن کانال دود و حرارت
۲ –    دارای LED با سه رنگ متفاوت
۳ –    ترکیب رنگ های متفاوت جهت تطبیق با دکوراسیون محیط
۴ –    دارای ایزولاتور داخلی در سیستم آدرس پذیر
۵ –    کالیبره شدن خودکار و اتوماتیک و تست سیستم داخلی دتکتور
۶ –    آنالیز اطلاعات ورودی برای فرمان آلارم
۷ –    دارای فرستنده بی سیم و نصب به روی لوپ در سیستم آدرس پذیر با قابلیت دریافت اطلاعات ۳۲ قطعه بی سیم در ۶۰۰ مترمربع
۸ –   طراحی بسیار زیبا و مدرن
۹ –    شستی قابل ریست آدرس پذیر

اعلام حریق
اعلام حریق

دتکتور دودی، نوری ، آدرس پذیر با پروتکل مخابراتی  دیجیتالی

۱- ساخته شده از مواد پلاستیکی چند رنگ با طراحی مدرن

۲- سازگار با انواع مدارهای مجتمع جداکننده

۳- تنظیم خودکار با تغییرات محیطی

۴- با سه رنگ LED

۵- ولتاژ کارکرد ۱۰ الی ۴۰ ولت

۶- IP40/ IP42 با محافظت WP100

۷- متوسط جریان مصرفی ۹۰ میکرو آمپر

۸- بیشترین جریان مصرفی ریموت ۶mA: LED

۹- دمای کارکرد +۷۰ الی تا -۳۰ درجه سانتی گراد

۱۰- بیشترین میزان رطوبت محیط ۹۵ بدون میعان

۱۱- ابعاد ۱۱۰*۵۴ میلی متر

۱۲- وزن با پایه ۱۳۰ گرم

اعلام حریق

اعلام حریق

دتکتورهای مولتی ،دودی حرارت دما افزایشی آدرس پذیر

دتکتور های دودی یونیزاسیون دارای یک عنصر تشعشع رادیواکتیو می باشند که با عبور اشعه رادیو اکتیو از هوای داخل محفظه و یونیزه کردن آن مقداری جریان عبور میدهد،به هنگام ورود دود در محفظه جریان عبوری تغییر میکند که این تغییر باعث اعلام حریق میشود.

عمر عنصر رادیواکتیو حدود ۸ سال میباشد که دفع این دتکتورها هزینه بسیار دارد ازینرو تولید این نوع از دتکتورها رو به توقف میباشد.

دتکتورهای دودی اشعه ای

از دتکتور های دودی اشعه ای در مواردی که بخواهیم محیط های بزرگی همچون سوله ها را تحت پوشش سیستم اعلام حریق قراردهیم استفاده میکنیم،این دتکتورها دارای یک فرستنده و یک گیرنده هستند که هر یک در یک نقطه نصب می شوند (در مواردی این نوع دتکتور ها فرستنده و گیرنده در کنار هم قرار میگیرند.

و از طریق یک رفلکتور عمل ارسال و دریافت انجام میشود)و مواردی مانند دود در مسیر این فرستنده و گیرنده را قطع کند اعلام خطر میکند،این دتکتور فضایی به پهنای حدود ۱۵متر و طول ۱۰ تا ۱۰۰ متر را پوشش میدهد و ارتفاع نصب آن ۲.۷ تا ۲۵ متر میباشد.

اعلام حریق

اعلام حریق

آژیر FDESF102 :

ویژگی های عملکردی

آژیر FDESF102 با یک طراحی مرتب ، دستگاههای Teledata را پشتیبانی می کند.

حداکثر عملکرد مدیریت شده توسط ریزپردازنده ، LED های قدرت بالا ، ۳۲ سایه مختلف ، قابل استقرار

۳ سطح صدا ، گزینه ۰٫۵  Hz و ۱ hz ، پایه عمیق با  قابلیت قفل شدن بر روی بدن آژیر ،بدنه مقاوم در برابر آتش

آژیر FDES101 :

ویژگی های عملکردی

آژیر معمولی FDES101 با طراحی شسته و رفته طیف دستگاه های معمولی Teledata را غنی می کند.

اعلام حریق

اعلام حریق

آژیر FDES101 :

ویژگی های عملکردی

آژیر معمولی FDES101 ب ا طراحی شسته و رفته طیف دستگاه های معمولی Teledata را غنی می کند.

حداکثر عملکرد مدیریت شده توسط ریزپردازنده ، ۴ تن مختلف ، پایه عمیق و قابل قفل کردن روی

بدن آژیر ، مورد مقاوم در برابر آتش.

شستی قابل ریست آدرس پذیر

ویژگی های عملکردی

FDCP109 برای مصارف داخلی در سیستم های ضد حریق طراحی شده و الزامات آن را برآورده می کند دارای استاندارد اروپایی EN54-11.

اعلام حریق

 سیستم اعلام حریق تله دیتا : 

از تاریخ و اتفاقات ثبت شده، انسان ها متوجه شدند واکنش و عملکرد سریع در زمان بروز آتش سوزی و حریق نقش بسیار مهم و حیاتی در کنترل آن دارد. در قرون اخیر، وقتی کسی متوجه حریق میشد با استفاده از زنگ دستی یا شیپور مخصوص، ادارات آتش نشانی یا هر مرکز ذیصلاحی را جهت اطفاء حریق مطلع میکرد.

بعدها این کار با استفاده از ناقوس کلیساها یا سوت بخار کارخانجات انجام میشد، که بعضا با خطا همراه بود و آتش نشانی بصورت دقیق نمیتوانست محل را شناسایی کند ، لیکن با اختراع تلگراف این گزارش دهی کاملتر و سریع تر انجام می شد.

نیویورک اولین شهر ایالات متحده بود که در سال ۱۸۴۷ میلادی، با ساخت خطوط تلگراف جهت اعلام حریق از شهرداری به ایستگاه های آتش نشانی اقدام نمود. یک سیستم حریق دارای چند دستگاه است که با یکدیگر کار میکنند و در صورت وجود دود ، آتش ، منوکسید کربن و سایر شرایط اضطراری ، آن ها را تشخیص داده و از طریق تجهیزات صوتی و بصری به مردم هشدار میدهد.

این هشدارها میتوانند به صورت اتوماتیک توسط دتکتورهای دودی و دتکتورهای حرارتی فعال شوند و یا با کمک شستی اعلام حریق ، در نقاط مخصوص فعال سازی اعلام حریق به صورت دستی انجام شود .

به مجموعه دستگاه هایی که وظیفه اشکار سازی حریق جهت انجام اقدامات لازم پیش از وقوع حریق های بزرگتر میگویند که تقسیم بندی سیستم های های اعلام حریق بر دو نوع متعارف (conventional) و آدرسپذیر(addressable) می باشد.

همچنین سیستم اعلام حریق میتواند در حین وقوع حریق کارهایی نظیر قطع برق و گاز ساختمان،باز کردن درب های برقی جهت خروج،بستن فن ها مکنده هوا و دریچه های هوا،خاموش نگه داشتن آسانسورو… را انجام دهد.امروزه از سیستمهای اعلام حریق به طور گسترده در ساختمان ها و اماکن مسکونی واداری و صنعتی استفاده می شود.

تا در مواقع بروز آتش سوزی به موقع به ساکنین ساختمان اطلاع داده شود. با این کار خسارت های جانی و مالی جلوگیری می شود. با توجه به پیشرفت تکنولوژی در سال های اخیر، این سیستم ها از نظر ساخت و عملکرد قطعات، بسیار متحول شده‌اند.

شرکت Teledata در سال ۱۹۷۷ به عنوان پاسخ تقاضای روز افزون بازار دستگاه های الکترونیکی ایمنی در کشور ایتالیا تاسیس شد.این شرکت به لطف پویایی خود در سالهای متمادی روی کلیه کاربردهای سیستمهای امنیتی ،به ویژه طراحی ، توسعه و تولید سیستم های الکترونیکی تخصصی در بازار امنیت و اتوماسیون صنعتی کار کرده و گسترش چشمگیری داشته است.

اعلام حریق

تعریف سیستم اعلام حریق

به مجموعه دستگاه هایی که وظیفه اشکار سازی حریق جهت انجام اقدامات لازم پیش از وقوع حریق های بزرگتر میگویند که تقسیم بندی سیستم های های اعلام حریق بر دو نوع متعارف (conventional) و آدرسپذیر(addressable) می باشد.

همچنین سیستم اعلام حریق میتواند در حین وقوع حریق کارهایی نظیر قطع برق و گاز ساختمان،باز کردن درب های برقی جهت خروج،بستن فن ها مکنده هوا و دریچه های هوا،خاموش نگه داشتن آسانسورو… را انجام دهد.امروزه از سیستمهای اعلام حریق به طور گسترده در ساختمان ها و اماکن مسکونی واداری و صنعتی استفاده می شود.

تا در مواقع بروز آتش سوزی به موقع به ساکنین ساختمان اطلاع داده شود. با این کار خسارت های جانی و مالی جلوگیری می شود. با توجه به پیشرفت تکنولوژی در سال های اخیر، این سیستم ها از نظر ساخت و عملکرد قطعات، بسیار متحول شده‌اند.

اعلام حریق

سیستم اعلام حریق متعارف(Conventional) :

در سیستم های متعارف مسیرهای سیم کشی به صورت شعاعی یا خطی است و کلیه تجهیزات یک منطقه از محل تحت پوشش سیستم اعلام حریق به وسیله دو سیم به هم وصل می شوند و سپس به تابلوی کنترل مرکزی متصل می گردند.

در صورت بروز حریق، علاوه بر روشن شدن لامپ های منطقه آتش سوزی، آژیرهای تابلوی مرکزی نیز به صدا در می آیند.آشکار ساز های سیستم های اعلام حریق متعارف بصورت شاخه ای در مدار و در قالب زون بهم متصل میشوند و وظیفه ی اشکار سازی دود و حریق و اعلام از طریق اژیر و فلاشر را بر عهده دارند.

از معایب سیستم های اعلام حریق متعارف عدم نشان دادن محل دقیق دود و حریق،در صورت وجود مشکل در یک اشکار ساز بعلت به علت پیوسته بودن مدار  مابقی دستگاه ها در مدار از کار می افتند،مناسب نبودن برای ساختمان های بزرگ ب علت هزینه ی زیاد سیم کشی ها می‌باشد،از مزای این سیستم میتوان به ارزان بودن دستگاه ها اشاره کرد که برای ساختمان های کوچک مناسب می‌باشد.

اعلام حریق

اعلان حریق

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر(Addressable) :

مدار در سیستم اعلام حریق آدرسپذیر بصورت حلقه می باشد که کلیه آشکارسازها و دستگاه های مربوط ب اعلام حریق بر روی این حلقه قرار می‌گیرند و مجموعه ای از یک لوپ (loop) را تشکیل میدهند،این سیستم شامل یک کنترل پنل مرکزی دتکتور های دود و حرارت و… و ماژول ها و شستی ها و آژیر ها میباشد،

همانطور که از اسم این سیستم مشخص میباشد هر دستگاه یا آشکار ساز یک آدرس مختص به خود را دارد بگونه ای که دود یا حریق با ذکر محل دقیق بر روی پنل مربوطه مشخص می‌شود و فرایند اقدامات سریع را فراهم میکند،از مزایای این سیستم میتوان به مشخص کردن محل دقیق حادثه،امکان استفاده تا ۲۵۰ المان!!

در یک لوپ(در سیستم های متعارف حداکثر ۲۵ المان قابل استفاده در هر زون میباشد) قابلیت تعریف سناریو جهت کنترل اگزوز فنها و درب های خروج و اسانسورها و … ب هنگام بروز مشکل در ساختمان،هزینه ی پایین تاسیسات و کابل کشی در ساختمان های بزرگ نسبت به سیستم های متعارف،نام برد.

از معایب این سیستم میتوان به هزینه ی بالای تجهیزات در ساختمان های کوچک اشاره نمود.سیستم اعلام حریق آدرس پذیر، نوع جدیدتر سیستم های اعلام حریق است که علاوه بر داشتن رفتار هوشمندانه در کشف حریق، دارای سرعت بالا در اطلاع رسانی پس از کشف حریق است.

در این نوع سیستم ها تابلوی کنترل مرکزی از یک یا چند حلقه استفاده می کند. به هر قطعه یک شماره آدرس اختصاص می یابد و سیستم بدون نیاز به سیم کشی مجزا برای هر قطعه، محل قرارگیری آن ها را به خوبی از روی آدرس ها می شناسد. میتوان تا ۲۲۰ قطعه را بر روی یک حلقه کنترل کرد.

لذا در این سیستم ها، علاوه بر تشخیص منطقه‌ حریق دقیقا عنصری که حریق را تشخیص داده است معین کرده و محل دقیق حریق را مشخص می‌کند. همچنین میتوان خبر دهنده هایی را که مربوط به آن محل است فعال نمود.

آشکار ساز ها :

اشکار ساز های بسته به نوع مشخصات آتش به صورت زیر تقسیم بندی میشوند:اشکار سازهای دود،آشکار سازهای حرارت،آشکار سازهای شعله،اشکار سازهای گازی،آشکار ساز های ترکیبی .هر یک از اشکار سازها خود انواع مختلفی دارند:

دتکتور های دودی یونیزاسیون :

دتکتور های دودی یونیزاسیون  دارای یک عنصر تشعشع رادیواکتیو میباشند که با عبور اشعه رادیو اکتیو از هوای داخل محفظه و یونیزه کردن آن مقداری جریان عبور میدهد،به هنگام ورود دود در محفظه جریان عبوری تغییر میکند که این تغییر باعث اعلام حریق میشود،عمر عنصر رادیواکتیو حدود ۸ سال میباشد که دفع این دتکتورها هزینه بسیار دارد ازینرو تولید این نوع از دتکتورها رو به توقف میباشد.

دیکتور های یونیزاسیون

photoelectric

دتکتورهای دودی اپتیکی :

دتکتورهای دودی اپتیکی دارای یک قطعه نوری داخل خود میباشند که به هنگام ورود دود در محفظه ی دتکتور حریق اعلام میکند،از این دتکتورها میتوان در ساختمان ها ادارات و بیمارستان ها استفاده نمود.

دتکتور های دودی اشعه ای :

از دتکتور های دودی اشعه ای در مواردی ک بخواهیم محیط های بزرگی همچون سوله ها را تخت پوشش سیستم اعلام حریق قراردهیم استفاده میکنیم،این دتکتورها دارای یک فرستنده و یک گیرنده هستند که هر یک در یک نقطه نصب میشوند (در مواردی این نوع دتکتور ها فرستنده و گیرنده در کنار هم قرار میگیرند.

و از طریق یک رفلکتور عمل ارسالو دریافت انجام میشود)و مواردی مانند دود در مسیر این فرستنده و گیرنده را قطع کند اعلام خطر میکند،این دتکتور فضایی به پهنای حدود ۱۵متر و طول ۱۰ تا ۱۰۰ متر را پوشش میدهد و ارتفاع نصب آن ۲.۷ تا ۲۵ متر میباشد.

اعلام حریق

دتکتورهای-دودی-مکنده-(نمونه-بردار)

دتکتورهای دودی مکنده (نمونه بردار) :

در انواع دتکتورهای دودی،دود با انتشار و افزایش حجم به محفظه ی دتکتور میرسد و اعلام خطر میگردد،اما مکان هایی وجود دارند که مرحله ی اول تشکیل آتش اهمیت بالایی دارد مانند اتاق سرور کتابخانه یا محل حفاظت اسناد مهم و…،برای این موارد از نوع خاصی از دتکتورهای دودی استفاده میشود که دتکتور مکنده یا نمونه بردار نامیده میشوند.

این دتکتور ها به وسیله ی یک موتور و لوله هایی که به آن متصل است از هوای اطراف نمونه برداری میکند وخساسیت بسیار بالایی دارد.

دتکتور های حرارتی :

دتکتور های حرارتی از یک مقاومت حرارتی تشکیل شده اند که با افزایش دمای محیط بر اثر اتش جریان آن تغییر میکند و موجب اعلام حریق میگردد که دارای دو نوع ثابت(fix) و نرخ افزایشی دما (rate of rise) می‌باشند. از دتکتور های افزایشی در مکان هایی که تغییرات نا گهانی دما وجود دارد.

مانند اشپزخانه استفاده میشود و نحوه عملکرد آن به این صورت است که دمای محیط را مکرر اندازگیری میکند و به افزایش دمای تدریجی حساسیت نشان میدهد.دتکتورهای دمای ثابت به این صورت عمل میکنند که درصورت رسیدن دما به میزان قابل توجه و از پیش تعیین شده اعلام خطر میکنند.

*دتکتور های حرارتی در مقایسه با دتکتورهای دودی سطح پوشش کمتر حساسیت کمتر ولی ظریب خطای کمتری را دارا میباشند و در فضاهایی مانند آشپزخانه و پارکینگ بعلت احتمال خطا در دتکتور دود از دتکتورهای حرارتی استفاده میکنند‌.

دتکتور-حرارتی

اعلان حریق

دتکتور اشعه :

این نوع از دتکتورها به وسیله گیرنده ی اشعه ماورا بنفش یا گیرنده ی مادون قرمز  آتش را تشخیص میدهد و اعلام خطر میکند،به طور کلی از نظر تشخیصی به دو دسته ماورا بتفش و مادون قرمز تقسیم میشوند ،گیرنده های مادون قرمز به طیف مادون قرمز حساس بوده.

و برای آشکار سازس آتش مواد هیدروکربنی مناسب میباشد و به نور خورشید غیرحساس و با تشعشعات مادون قرمز متغیر الارم کاذب میدهد.گیرنده های ما ورابنفش به طیف ماورا بنفش حساس بوده وبرای آشکارسازی آتش مواد هیدروژنی مناسب میباشد،به نور خورشید غیرحساس و با تشعشعات ناشی از قوس الکتریکی و جوشکاری آلارم کاذب میدهد.

دتکتورهای گازی :

مبنای تشخیص دتکتورهای گازی بر دونوع تشخیص گاز های سوختنی و قابل اشتعال و یا گازهای سمی میباشد.دتکتورهای گازی برای تشخیص نشتی گاز مخصوصا فضاهایی که گاز LPG و CNG وجود دارد و اقدام پیش از آتش سوزی مورد استفاده قرار میگیرد،مبنای تشخیص برخی از آنها بوی گاز میباشد.

و در آپارتمان ها ، ادارات و مراکز صنعتی مورد آستفاده قرار میگیرند. برخی از انواع دتکتورهای گازی پیشرفته قابلت بستن شیر برقی باز کردن دریچه هوا و‌‌…را دارند.

اعلان حریق

استاندارد های سیستم اعلام حریق

استاندارد NFPA-72 ضوابط و دستورالعمل های مربوط به استانداردهای آتش نشانی ایالت متحده ی آمریکا میباشد و آزمایشگاه های معتبر UL و FM قطعات سیستم اعلام حریق را مورد ازمایش قرار میدهند و تاییدیه ی NFPA-72 را صادر میکنند.

استاندارد EN-54 ضوابط و دستورالعمل های مربوط به استانداردهای آتش نشانی اتحادیه اروپا می‌باشد و آزمایشگاه های معتبر EVPU , LPCB , VDS قطعات سیستم اعلام حریق را مورد آزمایش قرار میدهند و تاییدیه ی  EN-54 را صادر میکنند

سیستم های اعلام و اطفا حریق بسته به نوح کاربری محیط انواع مختلفی دارند اما سیکل کنترلی تمامی آن ها یکسان است. کنترل پنل مرکزی هر لحظه وضعیت سنسورها را مورد بررسی قرار می دهد و در صورت آشکار شدن حریق، آژیرها را به صدا در می آورند و بسته به نوع پنل به صورت پیامک و یا تماس تلفنی افراد مسئول را آگاه می سازند.

مزایای استفاده از سیستم هوشمند در کنار سیستم اعلام حریق:

  • قطع کردن گاز ورودی
  • اعلام وضعیت روی پنل های کنترلی سیستم هوشمند که در مکان های مختلف نصب گردیده است
  • باز کردن کرکره های برقی
  • ارسال اطلاعات از طریق اینترنت به کامپیوترهای مختلف

معرفی دوره knx
معرفی دوره knx
معرفی دوره آموزشی
ظرفیت قطع
تکنولوژی کلید
رله حفاظتی اشنایدر
فیوز مینیاتوری
پروتکل هوشمندسازی ساختمان
دستگاه های اندازه گیری انرژی