تولید برق با انرژی خورشیدی

آلودگی و افزایش قیمت جهانی انرژی موجب جایگزینی سوختهای فسیلی با انرژی‌های تجدیدپذیر مانند انرژی خورشیدی و بادی شده است. در این میان، تولید انرژی خورشیدی با استفاده از سلول‌های خورشیدی رشد سریع‌تری را داشته است. با  تولید برق از انرژی خورشیدی می‌توان بسیاری از کارهای روزمره مانند پخت و پز را انجام داد.

طبق تعریف، انرژی خورشیدی انرژی حاصل از نور خورشید است. این انرژی می تواند به طور مستقیم برای مصارف گرمایی و یا روشنایی استفاده شود. یا اینکه می‌تواند با استفاده از مبدل‌های خورشیدی آن را به الکتریسیته تبدیل نمود. در سالیان اخیر مردم به طور فزاینده ای در استفاده از انرژی خورشیدی سرمایه گذاری کرده‌اند. تا علاوه بر صرفه جویی آسمانی پاک را برای خود و فرزندانشان فراهم آورند.

باتوجه به کاهش سوخت‌های فسیلی، حرکت به سمت انرژی های تجدیدپذیر مانند انرژی خورشیدی امری حیاتی است. مزیت اصلی انرژی خورشیدی این است که می تواند به آسانی توسط کاربران خانگی و تجاری به کار گرفته شود. استفاده از انرژی خورشیدی نه تنها به نفع افراد استفاده کننده است، بلکه به نفع محیط زیست هم هست.

براساس آمارهای وزارت نیرو، ظرفیت کنونی نصب شده در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر تنها یک درصد انرژی کل کشور است. پیش بینی می شود این سهم تا سال ۱۴۰۰ به ۵ هزار مگاوات افزایش یابد. عامل اصلی برای افزایش این سهم با ایجاد خرید تضمینی توسط وزارت نیرو انجام شده است. به این صورت که در صورت تأسیس نیروگاه‌های خانگی یا مزرعه‌ خورشیدی، وزارت نیرو طی قراردادهای ۲۰ ساله و با اعطای ۵۰ درصد تسهیلات بلاعوض اقدام به تشویق سرمایه گذاری در این بخش نموده است.

مزرعه‌های خورشیدی به طور کلی به دو دسته متصل به شبکه و جدا از شبکه تقسیم می‌شوند.

متصل به شبکه: (On Grid)

در این سیستم کاربر برق تولیدی خود را به وزارت نیرو می فروشد. در واقع در این روش، انرژی تولیدشده پس از انجام پردازش‌های لازم و انجام تغییرات مطابق با استانداردهای شبکه سراسری به شبکه تزریق میشود. چنین مزرعه‌هایی معمولا می‌توانند از ۱ تا ۲۰ کیلووات انرژی را تأمین کنند.

منفصل از شبکه (Off Grid):

در این ساختار الکتریسیته تولید شده پس از ذخیره سازی در باتری در زمان‌هایی که دسترسی به شبکه سراسری امکان‌پذیر نیست مورد استفاده قرار می‌گیرد. در چنین ساختاری می توان همه یا بخشی از برق مورد نیاز یک ساختمان با استفاده از انرژی خورشیدی تامین نمود.

مزایای استفاده از انرژی خورشیدی برای تولید برق.

  1. قابلیت استفاده در مناطق دوردست.
  2. منبعی تجدیدپذیر.
  3. صرفه اقتصادی.
  4. کاهش هزینه قبض برق.
  5. افزایش ارزش ساختمان.
  6. نصب آسان.
  7. تعمیر و نگهداری آسان.

ظرفیت قطع چیست؟

ظرفیت قطع چیست؟

ظرفیت قطع چیست؟ انواع مختلفی از کلیدهای اتوماتیک در بخش های مختلف قابل استفاده هستند که بیشتر آن ها کاربردهای متفاوتی هم دارند و در بخش های گوناگونی از شبکه هم مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع کلیدها در ابعاد، مکانیزم و همچنین موارد دی…
تفاوت بین تکنولوژی کلید sf6 و تکنولوژی کلید خلا در چیست؟

تفاوت بین تکنولوژی کلید sf6 و تکنولوژی کلید خلا در چیست؟

تفاوت بین تکنولوژی کلید sf6 و تکنولوژی کلید خلا در چیست؟ آیا تاکنون با کلید فشار متوسط آشنا بوده اید؟ آیا می دانید که این کلیدها به چه کار می آیند و تفاوت بین تکنولوژی کلید SF6 و تکنولوژی کلید خلا در چیست؟ در این بخش با ما همراه شوید تا ب…
چرا رله حفاظتی اشنایدر بهترین گزینه در صنعت است؟

چرا رله حفاظتی اشنایدر بهترین گزینه در صنعت است؟

چرا رله حفاظتی اشنایدر بهترین گزینه در صنعت است؟ آیا تاکنون نام رله حفاظتی را شنیده اید؟ آیا می دانید که چگونه می توانید از این بخش در صنعت استفاده کنید؟ در این بخش ضمن معرفی رله ها، به شما خواهیم گفت که چرا رله حفاظتی اشنایدر بهترین گزینه د…
کلید های اتوماتیک و کلید های مینیاتوری (فیوز مینیاتوری) نسبت به هم چه مزایا و معایبی دارند؟
پروتکل هوشمندسازی ساختمان
دستگاه های اندازه گیری انرژی
قفل برقی در خانه هوشمند
ابزار دقیق
دستگاه شارژر برقی