کلید های اتوماتیک و کلید های مینیاتوری نسبت به هم چه مزایا و معایبی دارند؟

کلید های مینیاتوری  و فیوز مینیاتوری مدارهای مختلف را در برابر جریان هایی که اتصال کوتاه دارند و همچنین جریان های اضافه محافظت خواهد کرد. این بدین معناست که کلید مینیاتوری اشنایدر الکتریک در واقع می توانند جریان اولیه را تحمل کنند و اضافه بار را سریعا خنثی کنند تا برق قطع شود. در این بخش می خواهیم به معرفی کلید اتوماتیک اشنایدر الکتریک بپردازیم پس با ما همراه شوید.

کاربرد کلیدهای اتوماتیک و کلیدهای مینیاتوری اشنایدر الکتریک

کلید اتوماتیک اشنایدر الکتریک در واقع یک نوع کلید است که به کلید مینیاتوری متصل خواهد شد. این کلید در تجهیزات و مدارهای الکتریکی مختلف قرار می گیرد و در صورتی که شدت جریان عبوری از حدی که باید بیشتر باشد، کلید مینیاتوری اشنایدر الکتریک جریان را قطع خواهد کرد که سایر بخش ها دچار آسیب نشوند.

فیوز مینیاتوری یکی از بخش هایی که به عنوان قطع کننده جریان در مدارهای امروزی مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین مکانیسمی است که استفاده از آن در خانه های هوشمند رو به افزایش است.

هنگامی که شدت جریان بیشتر از حد معمول باشد، کلید مینیاتوری در واقع به عنوان یک محافظ برای شما عمل خواهد کرد و مدار را قطع می کند. این کار باعث می شود که شدت جریان اضافه، به بخش های مختلف دستگاه های شما آسیبی نرساند.

زمانی که صحبت از اتصال کوتاه در کلید مینیاتوری اشنایدر الکتریک به میان می آید، ممکن است که اضافه جریان در این زمینه باعث آتش سوزی شود و همین هم باعث صدمه دیدن اتصالات مختلف خواهد شد و بدون اینکه شما از قطع کننده مدارها و یا حتی کلیدهای مینیاتوری استفاده کنید ممکن است که از برق صنعتی هم بهره مند نشوید.

کلیدهای مینیاتوری و فیوز مینیاتوری در واقع به دسته های گوناگونی تولید می شوند و براساس کاربرد به دو نوع کلید مینیاتوری اشنایدر الکتریک  تندکار و کندکار تقسیم بندی خواهند شد. از فیوزهای مینیاتوری تندکار در روشنایی و از کلیدهای کندکار در مدارهای موتوری استفاده می شود.

فیوز مینیاتوری

استانداردهای مربوط به کلید مینیاتوری اشنایدر الکتریک شامل چیست؟

استانداردهای مختلفی در زمینه استفاده از کلید مینیاتوری اشنایدر الکتریک وجود دارد. دو نوع جریان در واقع برای کلیدهای مینیاتوری تعریف شده است که شامل جریان لحظه ای و جریان نامی خواهند شد.

جریان لحظه ای به صورت یک عدد بزرگ روی کلیدهای مینیاتوری نوشته شده است و نهایتا ۶۰۰۰ یا ۳۰۰۰ خواهد بود. این عدد معمولا در یک کادر مستطیل شکل قرار می گیرد و جریان لحظه ای نام دارد. کلید مینیاتوری اشنایدر الکتریک تنها قادر خواهد بود که در کمتر از یک ثانیه این میزان جریان را تحمل کند و سپس قطع خواهد شد.

جریان نامی اما به حداکثر جریان مجازی گفته می شود که فیوز مینیاتوری توانایی تحمل آن را دارد و اگر جریانی بیش از حد این جریان روی فیوز مینیاتوری عبور کند، مدار قطع خواهد شد.

چگونه کلیدهای اتوماتیک و مینیاتوری اشنایدر الکتریک را انتخاب کنید؟

شما می توانید ببینید که بر روی کلیدهای مینیاتوری یک سری حروف و اعداد درج شده اند که تیپ کلید را نشان می دهند.  تیپ بی، سی، دی، کا و زد از جمله انواع مختلف تیپ فیوزهای مینیاتوری در این بخش هستند که میخواهیم به صورت مفصل هریک از آن ها را مورد بررسی قرار دهیم.

کلید مینیاتوری اشنایدر الکتریک تیپ B

این نوع کلید می توانند جریان اضافه بار را در جریان نامی بین ۳ تا ۵ برابر حدی که هست تحمل کنند و مدار را قطع خواهند کرد. این کلیدها حساسیت مناسبی را برای کاربردهای خانگی دارند. کلید مینیاتوری اشنایدر الکتریک تیپ B در واقع به کلیدهای مینیاتوری تندکار هم معروف هستند.

کلید مینیاتوری اشنایدر الکتریک این نوع کلید برای موتورهایی که در آن ها جریان به صورت هجومی وجود دارد مورد استفاده قرار می گیرد. کلید های مینیاتوری این نوع در مصارف صنعتی پرکاربرد هستند که از جمله آنها می توان به اشعه ایکس اشاره کرد.

کلیدهای تیپ D  در جریان اضافه بار بین ۱۰ تا ۲۰ برابر جریان نامی را مشخص خواهند کرد و می توان گفت که زمان قطع در آن ها از تمامی انواع دیگر کلید مینیاتوری اشنایدر الکتریک بیشتر است.

کلید مینیاتوری اشنایدر الکتریک تیپ K

کلید مینیاتوری اشنایدر الکتریک برعکس کلید فشار ضعیف هستند. شما می توانید از ان ها در مدارات قدرت استفاده کنید چرا که حساسیت آن ها نسبت به سایر کلیدها بیشتر است. این بدین معناست که اگر موتور یک بار اضافه را تحمل کند کلید های تیپ K  به سرعت موتور را خاموش خواهند کرد ولید ر مواردی که اتصال کوتاه منحنی وجود دارد، می توان گفت که بین کلید هایی که ذکر شد این مورد بهترین است.

کلید مینیاتوری اشنایدر الکتریک تیپ Z

کلید مینیاتوری اشنایدر الکتریک در واقع بسیار حساس هستند و می توانند مانند کلید کمپکت عمل کنند. نکته ای که باید به آن دقت کنید این است که در بخشی که شدت جریان عبوری از شدت جریان نامی پیشی می گیرد، منحی های قطع در این بخش فعال می شوند و جریان قطع خواهد شد.

حساسیت هایی که در کلیدهای مینیاتوری وجود دارد در مواقع اضافه بار و اتصال کوتاه هم بیشتر است و در صورتی که هرگونه خطا در مدار ایجاد شود به طور حتم مدار سریعا قطع خواهد شد. بنابراین می توان گفت که این کلیدها در مدارهایی که در آن ها حساسیت بالاست مورد استفاده قرار می گیرند.

فیوز و کلید اتوماتیک

کلید اتوماتیک یکی از تجهیزاتی است که از آن جهت محافظت تجهیزات و دستگاه های برقی مختلف استفاده خواهد شد که از جمله آنها می توان به سیم، کابل های مدار و همچنین دستگاه های صنعتی اشاره کرد. تفاوت کلیدهای اتوماتیک با کلید مینیاتوری اشنایدر الکتریک را می توان اینگونه توضیح داد.

که در این کلیدها یک سری رله ایجاد شده است که هر کدام از آنها وظیفه های خاصی را برعهده دارند که به عنوان مثال می توان رله های هوشمند را نام برد که صرفا برای قطع و وصل کردن مورد استفاده قرار می گیرند.

فیوز مینیاتوری

مزایای کلید مینیاتوری اشنایدر الکتریک و معایب آن نسبت به کلید اتوماتیک

در بخش قبل در مورد کلیدهای مینیاتوری صحبت کردیم اما جالب است بدانید که مزایای این نوع کلیدها از آنچه که تصور می کنید بسیار بیشتر است. کلیدهای مختلفی در این بخش وجود دارند که شما می توانید از آن ها استفاده کنید و در واقع آماده به کار هستند.

در کلیدهای اتوماتیک کنتاکت هم یک سری بخش های مختلف تعبیه شده است که می توانید از آن ها استفاده کنید و توسط آن ها وضعیت را کنترل کنید تا شما بتوانید در چراغی که سیگنال را در اتاق فرمان ایجاد می کند را تغییر دهید. اگر فیوز مینیاتوری و کلید اتوماتیک روی یک مدار اتصال کوتاه شده ببندید، می توانید اضافه جریان کلید را به سرعت در مدار توسط کلید مینیاتوری اشنایدر الکتریک و همچنین کلید اتوماتیک قطع کنید.

فیوز مینیاتوری

کلید کمپکت اشنایدر هم یکی از انواع کلیدهای اتوماتیک است که کاربرد آن به غیر از کلید مینیاتوری اشنایدر الکتریک است که دارای ابعاد به نسبت کوچک تری می باشد و به همین خاطر استفاده از آن ها در تابلو برق صنعتی هم یک فضا کم و کوچک را اشغال خواهد کرد.

جنس بدنه هم در این نوع کلیدهای کمپکت در واقع پلاستیک فشرده است که شما میتوانید حتی در صورت نیاز آن ها را تعمیر کنید. از نظر قدرت قطع اگر بخواهیم این بخش را بررسی کنیم باید بگوییم که آن ها قابلیت تعمیر شدن را ندارند و از نظر قدرت قطع هم ممکن است که کلید های مینیاتوری قدرت بیشتری داشته باشند اما کلید اتوماتیک هوایی قدرت قطع کمتری دارد.

کلید کامپکت اشنایدر دارای رنج های مختلفی از آمپر است که مکانیزم محافظتی آن ها محسوب می شود و در مقابل اضافه بار از طریق رله های حرارتی و همچنین حفاظت در مقابل اتصال هم ممکن است که به صورت یک رله مغناطیسی عمل کند. در واقع می توان گفت که هردوی آن ها مزایای بسیاری دارند اما این معایب آن هاست که باعث می شود در استفاده از آن ها تفاوت ایجاد شود.

کلید کمپکت اشنایدر هوایی یا کلید مینیاتوری اشنایدر الکتریک؟

این کلید یکی از انواع کلیدهای اتوماتیک است که یک فشار ضعیف را برای شما ایجاد خواهد کرد که دارای شدت جریان های مختلفی بین ۶۳۰ تا ۶۳۰۰ آمپر است. در این نوع کلیدها همین قطع و وصل شدت جریان است که باعث می شود شما بتوانید در صورت جرقه زدن برای جلوگیری از خطر، جریان را به طور کل قطع کنید.

جنس این نوع کلیدها از سیلیس و یا آزبست است که به صورت لایه لایه ساخته شده اند و در واقع این ساختار باعث تقسیم یک سری جرقه های کوچک به جرقه های بزرگ خواهند شد و راحت تر هم خاموش می شوند. کلیدهای اتوماتیک را می توان از نظر کاربرد به دو نوع تقسیم بندی کرد که قابل تنظیم و غیرقابل تنظیم هستند و به منظور افزایش کارایی مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

اگر شما هم به دنبال افزایش کارایی کلیدهای اتوماتیک و فیوز مینیاتوری هستید، می توانید از تجهیزات جانبی استفاده کنید که روی آن ها نصب می شوند و هرکدام دارای یک سری کاربردهای خاص خود هستند.

فیوز مینیاتوری

رله های شنت تریپ در حالتی که مقدار ولتاژ منبع تغذیه در بازه بین ۷۰ تا ۱۱۰ درصد قرار می گیرد فرمان قطع را صادر خواهد کرد و در دو مدل ولتاژ AC  و DC موجود است. همچنین می توان گفت که از کنتاکت های کمکی هم در این رله به منظور مانیتور کردن در اتاق فرمان استفاده می شود.

رله افت ولتاژ هم عملکردی متفاوت دارد که اگر ولتاژ در آن کمتر و یا مساوی با ۷۰ درصد باشد می توان آن را یک ولتاژ نامی دانست. فرمان قطع کلید هم در این بخش صادر می شود و از وصل شدن کلید در شرایطی که ولتاژ پایین است جلوگیری می شود. این رله در دو نوع موجود است که شامل با تاخیر و بدون تاخیر می شوند.

موتور الکتریکی هم در کلید اتوماتیک اشنایدر الکتریک به منظور قطع و وصل کردن کلید مورد استفاده است و البته شما می توانید از آن از فاصله دور هم استفاده کنید. انواع واحد محدود کننده هم در این زمینه وجود دارد که برای افزایش قدرت قطع و وصل کلید مورد استفاده قرار می گیرد.

کنتاکت های کمکی هم در این قسمت با استفاده از پل های اصلی انجام خواهد گرفت که شما همچنین می توانید از این بخش ها جهت مشاهده وضعیت کلیدها استفاده کنید.

محصولات اشنایدر الکتریک و کلید مینیاتوری اشنایدر الکتریک

اشنایدر الکتریک یکی از تولیدکنندگان در زمینه انواع محصولات الکتریکی به شمار می آید، از جمله محصولات این شرکت می توان به کلید مینیاتوری اشنایدر الکتریک، کلید کمپکت، اشاره کرد. در این بین اما کلید اتوماتیک اشنایدر الکتریک یکی از بهترین انتخاب های شماست.

پیشنهاد ما به شما این است که اگر شما هم به دنبال خرید محصولات اشنایدر الکتریک هستید، به طور حتم با یک متخصص در این زمینه مشورت کنید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

در صورت لزوم سوال،انتقاد یا پیشنهادی داشتید با ما تماس بگیرید.