ساختمان هوشمند منطبق با محیط زیست خانه هوشمند فناوران انرژی سبز نماینده اشنایدر الکتریک

با پیشرفت تکنولوژی هر روزه شاهد پدیده های مدرن و جدیدی اصراف خود هستیم. گوشی های تلفن همراه هوشمند ، رایانه های هوشمند بسیار پیچیده و البته کارامد. عینک های واقعیت مجازی. این ها تنها تعداد اندکی از نتایج پیشرفت علم و جاه طلبی های انسان قرن معاصر است. در ادامه این مطلب قصد داریم تا یکی دیگر از این پدیده ها را تحت عنوان ساختمان هوشمند منطبق با محیط زیست توضیح دهیم.

امروزه همه ساختمان هایی که ساخته می شوند جنبه تجاری داشته و کم ترین اهمیت را به انرژی و ضرورت نحوه مصرف آن می دهند. ساختمان هایی با ظاهری پر شکوه، پر نور و درخشان و بسیار شیک، موجب جلب توجه خریداران و عموم افراد می شوند. و این ساختمان های با مصرف زیاد انرژی روز به روز در حال گسترش هستند. که با مصرف زیاد انرژی در جهات مختلف موجب آسیب رساندن جدی به محیط پیرامون، زمین و آیندگان می شوند. بنابراین با چه تدبیر و اصولی می توان ساختمان هایی طراحی نمود که علاوه بر صرفه جویی در مصرف انرژی و منابع، بتواند هم با محیط خود ارتباط برقرار کند و هم تبدیل به ساختمان هوشمند منطبق با محیط زیست شود؟ در این مقاله مفهوم معماری منطبق با محیط زیست مورد بحث بوده و آن را به بحث هوشمند سازی ساختمان آن ها تعمیم خواهیم داد.

ساختمان هوشمند منطبق با محیط زیست فناوران انرژی سبز نماینده اشنایدر الکتریک

آیا معماری ساختمان هوشمند منطبق با محیط زیست باعث نجات زمین می شود؟

آیا معماری ساختمان هوشمند منطبق با محیط زیست باعث نجات زمین می شود؟

ساختمان هوشمند منطبق با محیط زیست به گونه ای است که کم ترین آسیب را به طبیعت وارد می کند. و به صورت کار آمدی از طبیعت محافظت می‌نماید. نام دیگر این نوع ساخت ساز، ساخت و ساز سبز است که در آن تلاش می‌شود از مصالح بومی و منابع تجدید پذیر استفاده شود. در این نوع از ساختمان هوشمند چه در موقع ساخت و چه پس از ساخت و هنگام سکونت در آن، از انرژی به صورت کاملا موثر استفاده می‌شود.

زمانیکه انسان متوجه شد که ساخت و ساز اثرات نامطلوبی بر محیط زیست دارد، ساخت و ساز سبز توسعه یافت. تکنولوژی در این زمینه با الهام گرفتن از ساخت و ساز‌های بومی دوران باستان در حال توسعه است. برای مثال استفاده از خمیر کاغذ که تجدید‌پذیر است به عنوان عایقی برای بام. اگرچه ساده است اما بسیار در استفاده صحیح از منابع طبیعی موثر خواهد بود. یا استفاده از سایر انرژی های تجدید پذیر مانند انرژی خورشیدی و یا توربین های بادی به منظور تولید برق مصرفی ساختمان.

گسترش صنعت و مهمتر از آن كاربرد نادرست تكنولوژی، كيفيت زيستی را در بسیاری از کلان‌شهرهای امروزی زیر سوال برده است. متخصصان معتقدند اجرای طرح‌های فضای سبز مناسب در شهرها و حتی پیاده سازی این طرحها در خود بناهای مسکونی یکی از مهمترین راهکارها برای حل معضلات گوناگون شهرها است. فضاهای سبز بايد از نظر كمی و كيفی متناسب با حجم فيزيكی شهر (ساختمانها، خيابانها و جاده‌ها) و نيازهای جامعه از جمله از لحاظ روانی، گذران اوقات فراغت و نيازهای بهداشتي باشند.

نظر شما درباره یک خانه هوشمند چیست؟ نظرات خود را با دیگر کاربران خانه هوشمند فناوران انرژی سبز به اشتراک بگذارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *