دستگاه های اندازه گیری انرژی

دستگاه های اندازه گیری انرژی

دستگاه های اندازه گیری انرژی را بشناسید!

آیا تاکنون نام دستگاه های اندازه گیری انرژی را شنیده اید؟ آنچه که باید بدانید این است که در صنایع مختلف از انواع دستگاه های اندازه گیری استفاده می شود. اندازه گیری هایی که برای موارد مختلف و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند در واقع شامل موارد بسیاری هستند که از جمله آن ها می توان به دستگاه های اندازه گیری انرژی بر روی تابلوهای برق ساختمان اشاره کرد که آن ها به منظور اندازه گیری جریان توان مصرفی و همچنین مصرف کننده های مختلف روی تابلوها و سایر پارامتر ها مورد استفاده قرار خواهند گرفت و در واقع میتوان استفاده های مختلف دیگری را نیز به آن ها نسبت داد که از جمله آن ها شدت جریان یا آمپر، ولتاژ و همچنین ضریب قدرت از جمله مهم ترین آن هاست. آنچه که باید بدانید این است که کاربرد های مختلفی برای دستگاه های اندازه گیری انرژی اعمال شده است که هریک از آنها برای یکی از صنایع خاص مورد استفاده هستند. ما در این بخش می خواهیم دستگاه های اندازه گیری انرژی یا Power meter، انرژی‌سنج، پاورمتر، هارمونیک را مورد بررسی قرار دهیم پس با ما همراه شوید.

دستگاه های اندازه گیری انرژی

کاربردهای دستگاه های اندازه گیری انرژی

همانطور که از نام این دستگاه ها پیداست، میتوان گفت که کاربردهای بسیاری هم برای آنها وجود دارد. در واقع دستگاه های انرژی کاربردهای بسیاری دارند که از جمله آن ها میتوان به شناسایی و همچنین تفکیک سریع مصرف کنندگان روی فیدرها و همچنین کنتورهای مختلف اشاره کرد. امروزه یکی از مهمترین مباحثی که باید به آن دقت کنید این است که در واقع کاربردهای دستگاه اندازه گیری زمانی مشخص خواهد شد که مصرف انرژی شما را تا حد بسیار زیادی کاهش دهند. در این بین حتی تعیین سهم و تراز مصرف انرژی بخش های مختلف در ساختمان هم با دستگاه های اندازه گیری انرژی انجام خواهد شد.

تشخیص موارد احتمالی تلفات و همچنین نشتی جریان ها در سیم کشی ها و سربندی های تابلو ها هم از جمله موارد مهمی است که باید در کاربردهای دستگاه های انرژی به آن اشاره کنید. دقت داشته باشید که این کار به شما اجازه خواهد داد که مخارج خود را تا حد بسیار زیادی کاهش دهید. علاوه بر این تشخیص مواردی مانند احتمالی افت و همچنین نوسانات ولتاژ در تابلو تغذیه و همچنین سایر انشعابات هم از جمله موارد مهم در این زمینه است. آنچه که باید بدانید این است که اندازه گیری ضریب قدرت و همچنین مقدار توان راکتیو و تشخیص نیاز احتمالی به خازن گذاری هم کاربردهای ویژه ای در انتخاب دستگاه های اندازه گیری انرژی خواهد داشت.

دستگاه هایی هم مانند دستگاه های اندازه گیری شدت نور که از آن ها برای اندازه گیری میزان و شدت روشنایی در مکان های مختلف استفاده می شود به شما در صرفه جویی در مصرف برق کمک خواهد کرد پس فراموش نکنید که تمامی این موارد در واقع به شما اجازه می دهند که کار خود را برای استفاده از انرژی آسان تر کنید.

دستگاه های اندازه گیری انرژی

انرژی سنج چیست؟

آنچه که باید بدانید این است که در واقع نوعی انرژی سنج محسوب می شوند. انرژی متر هم یکی از ابزارهایی است که همانطور که گفته شد از آن برای اندازه گیری میزان گرمایش و همچنین سرمایش مصرفی در ساختمان استفاده می شود. البته همانطور که گفتیم، دستگاه های اندازه گیری انرژی به عنوان یکی از مهم ترین ابزار برای پیش نیازهای بهینه سازی و کنترل مصرف انرژی در تاسیسات مکانیک مختلف مورد استفاده قرار خواهند گرفت. آنچه که در این مقاله می خواهیم به آن بپردازیم این است که به عنوان یک کنتور تفکیک کننده مصرف انرژی و همچنین آب، نحوه کارکرد و همچنین مزایا و معایب آن ها از جمله نکات مهم است. در نهایت خواهید دید که آن تصوری که از دستگاه های اندازه گیری انرژی داشته اید به طور کل با آنچه که واقعا به آن انرژی سنج گفته می شود متفاوت است.

انرژی متر یا کنتور تفکیک کننده به دستگاه های اندازه گیری انرژی گفته می شود که در واقع هر میزانی که از آب، انرژی و یا موارد دیگری که در ساختمان مورد استفاده قرار گرفته است را مورد بررسی قرار خواهند داد و اینطور است که شما در نهایت می توانید میزان انرژی مصرفی خود را تخمین بزنید و هرآنچه که نیاز است را در این زمینه بررسی کنید.

دقت داشته باشید که این کار در واقع به بهینه سازی شما کمک خواهد کرد. ممکن است که بعضا شما سرمایه زیادی را به خاطر یک خرابی کوچک  صرف کنید در حالی که با مبلغی بسیار کمتر می توانید هر آنچه که در این زمینه لازم است را برطرف کنید. دقت داشته باشید که سیستم گرمایش و سرمایش شما هم باید بهینه سازی شود. در مرحله آخر به واسطه برنامه هایی که تعریف شده هستند در انرژی متر یا انرژی سنج اطلاعات بهینه ای در اختیار شما به عنوان یک کاربر قرار خواهد گرفت که در واقع این حقیقت را ایجاد خواهد کرد که کنتورهای تفکیک کننده شامل چندین قطعه می شوند و هریک از آنها در این بخش نقشی خواهند داشت.

البته در این بخش نکته مهمی که وجود دارد این است که نحوه عملکرد تفکیک کننده های مصرف انرژی به چه صورت خواهد بود؟ میتوان گفت که عملکرد یک انرژی سنج یا دستگاه های اندازه گیری انرژی را میتوان در بخش های مختلفی تفکیک کرد که اطلاعاتی که در بخش اول گفته می شود اطلاعاتی است که مربوط به ثبت دستگاه های ورودی خواهد بود و شامل دو قطعه فلومتر و همچنین دماسنج می شود و بخش دوم هم شامل برنامه هایی است که به آن اشاره شده است و شما میتوانید این برنامه ها را به صورت کامل تغییر دهید تا به آنچه که میخواهید دست پیدا کنید.

دستگاه های اندازه گیری انرژی

دستگاه های اندازه گیری انرژی

توضیحاتی در مورد دستگاه پاورمتر

در این بخش میخواهیم شما را با دستگاه پاورمتر آشنا کنیم. شما هم بدون شک در زمره کسانی که دستگاه های اندازه گیری انرژی را تاکنون شناخته اید. پاورمتر و یا توان سنج ها دستگاه هایی هستند که شما میتوانید از آن ها برای اندازه گیری پاورهای مختلف استفاده کنید. به طور کل میتوان گفت که پاورمتر و یا توان سنج ها دستگاه هایی هستند که از آنها برای محاسبه توان، انرژی، توان اکتیو و همچنین راکتیو استفاده می شود. فاکتورهای مهمی در این زمینه وجود دارد که از جمله آنها می توان به فاکتورهایی که برای اندازه گیری ولتاژ و جریان ایجاد شده اند اشاره کرد. دقت داشته باشید که در واقع توان معرف انرژی در واحد زمان است که برای یک مدت زمان مشخص مورد بررسی قرار خواهد گرفت و به آن وات گفته می شود. این محصول خصوصا زمانی که الکتریسیته و ولتاژ به میان می آید حائز اهمیت خواهد بود و این در حالی است که در سیستم های الکتریکی مختلف و به خصوص در جریان های متناوب نیاز به آنالیز در مواقع مختلف دیده می شود که البته فاکتورهای مهم هم باید مورد بررسی قرار گیرند.

پاورمترها میتوانند شامل چندین بخش باشند و البته دقت داشته باشید که به طور هم زمان هم میتوانند چندین پارامتر را مورد بررسی قرار دهند و بیانگر یک میزان مصرف انرژی در دستگاه های الکتریکی هستند. گفته می شود که شما میتوانید به کمک این توان سنج ها مقدار مصرف انرژی الکتریکی را نیز مورد بررسی قرار دهید و در واقع دستگاه های اندازه گیری انرژی می توانند به عنوان یک پاورمتر مورد استفاده قرار گیرند.

شما میتوانید به کمک این توان سنج ها، مقدار مصرفی انرژی الکتریکی را نیز مورد بررسی قرار دهید.  دقت داشته باشید شما میتوانید در منازل مسکونی بزرگ و همچنین برای کارگاه های بزرگ از دستگاه های اندازه گیری انرژی استفاده کنید. شما به کمک این دستگاه ها میتوانید هزینه های مربوط به مصرف برق را به صورت جزئی و حتی کلی کاهش دهید. به کمک این دستگاه ها شما میتوانید پارامترهای مهم دیگری را نیز مورد بررسی قرار دهید. در نهایت هم می توان گفت که پاورمتر از جمله بخش هایی است که شما میتوانید مقادیر ولتاژ و همچنین جریان شبکه را نیز مورد بررسی قرار دهید. در اصطلاح به پاورمترها، آمپرمتر و یا ولت متر هم گفته می شود و همین طور نمایشگرهای مهم جریانی هم در این زمینه وجود دارد که بیشترین میزان مصرف آن ها نیز تابلوهای برق است که شما میتوانید به وسیله آن ها مقدار جریان و ولتاژ را نیز اندازه گیری کنید.


دستگاه های اندازه گیری انرژی

با هارمونیک آشنا شوید!

یکی دیگر از بخش هایی که قصد داریم در این مقاله شما را با آن آشنا کنیم هارمونیک است. اینکه هارمونیک چیست و چه تاثیری روی سیستم برق خواهد گذاشت. ممکن است که این سوال هم برای شما پیش بیاید که هارمونیک چیست و چه تاثیری خواهد داشت. در این بخش می خواهیم با بیانی ساده شما را با مبحث هارمونیک آشنا کنیم و اگر بیشتر در این زمینه علاقه مند بودید می توانید اطلاعات بیشتری را هم در این زمینه کسب کنید.

میتوان گفت که به زبان ساده اگر ما جریان یا ولتاژ را از فرم سینوسی خارج کنیم و یا در سینوسی کامل هم وجود نداشته باشد دچار هارمونیک شده اند. هارمونیک هایی با فرکانس های مختلفی که وجود دارند به روش های مختلف هم عمل خواهند کرد. در واقع گفته می شود که منابع ایجاد هارمونیک ها در دستگاه های اندازه گیری انرژی بار غیرخطی خواهند داشت و بار غیرخطی نیست باری است که شکل موج در جریان آن ها شبیه به شکل موج ولتاژ آن ها نباشد. اینطور گفته می شود که در دستگاه های اندازه گیری انرژی، منبع اصلی تجهیزات آن ها کوره های القایی و الکترونیکی است. البته گفته می شود که به طور کل هارمونیک ها تاثیرات ناخواسته ای نیز خواهند داشت که در دستگاه های اندازه گیری انرژی هم می توانید آنها را ببینید.

این تاثیرات شامل افزایش مقدار موثر جریان ها خواهد بود و همچنین افزایش جریان گذرنده از نقطه صفر سیستم هم از جمله تاثیرات ناخواسته در نقطه صفر سیستم است. اشباع ترانس هم در این زمینه به شما کمکی نخواهد کرد چرا که از جمله تاثیرات ناخواسته هارمونیک محسوب می شود.

در اتصال ترانس های توزیع هم اگر توجه کرده باشید می توان گفت که تنها زمانی که ولتاژها متعادل باشند می توان گفت که جریان نقطه صفر برابر صفر است اما وقتی که سیستم آلوده به هارمونیک باشد جریان در نقطه مرکزی ستاره دیگر صفر نخواهد بود و بعضی اوقات هم دیده می شود که به دلیل همفازی هارمونیک سوم در برخی از مواقع حتی جریان هم جریان فاز بیشتر خواهد شد که این به نوبه خود یکی از مشکلات اصلی در هارمونیک ها به شمار می آید. با توجه به اینکه به صورت روزافزون عواملی که به آن ها هارمونیک زا گفته می شوند در حال افزایش هستند شما باید به این نکته هم توجه کنید که مقطع سیم نول را اگر بتوانید تغییر دهید در نهایت برای شما بسیار کارآمد خواهد بود.

دستگاه های اندازه گیری انرژی

در این بخش می توانیم اینطور بگوییم که اگر بار های آلوده توسط UPS تغذیه شوند از جمله مشکلاتی که در این زمینه و در دستگاه های اندازه گیری انرژی ایجاد شده اند حل خواهند شد. شما همچنین با استفاده از فیلتر هارمونیک میتوانید در تابلو بانک خازنی از فیلترهای حذف هارمونیک و یا راکتورها جها رفع مشکلاتی که در این زمینه ایجاد شده اند استفاده کنید.

در نهایت می توان اینطور گفت که استفاده از این  به شما کمک خواهد کرد که بتوانید تمامی آنچه که میخواهید را در زمینه بهینه سازی انرژی انجام دهید. اینطور گفته می شود که شما میتوانید راهکارهای بسیاری را در این زمینه امتحان کنید که البته از جمله مهمترین آن ها همین نکته است که بتوانید انرژی را با دستگاه های انرژی اندازه گیری کنید. دقت داشته باشید که اگرچه عده بسیاری بر این باورند که این کار به شما کمکی نخواهد کرد و در نهایت حتی ممکن است که شما را با مشکلات بسیاری رو به رو کند اما آنچه که باید بدانید این است که این نکته تنها در بهینه سازی و کاهش هزینه های موجود شما را یاری می کند و بعضا به شما اجازه خواهد داد که هرآنچه که باید را در این زمینه برای کاهش هزینه ها انجام دهید.

دستگاه های اندازه گیری انرژی

دستگاه های اندازه گیری انرژی

در صورت لزوم سوال،انتقاد و پیشنهادی داشتید با تماس بگیرید