خانه هوشمند

امروزه هوشمندسازی خانه‌ها و شرکت‌ها به امری فراگیر تبدیل شده است چرا که سبب آسایش و راحتی کاربران و صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شود. سیستم روشنایی، سیستم امنیتی، سیستم صوتی و تصویری، سیستم گرمایش و سرمایش و… قابلیت هوشمند‌سازی دارند که می‌توان آن‌ها را به صورت با سیم و یا بی‌سیم از راه دور و از طریق اینترنت نیز کنترل کرد. همچنین می‌توان برای تمام سیستم‌ها برنامه‌ریزی کرد تا در بازه‌ی زمانی تعیین شده شروع به فعالیت کنند و در نهایت خاموش شوند.

خانه هوشمند چیست و چگونه خانه خود را هوشمند کنیم؟

با فراگیر شدن اینترنت ‌اشیا، اتوماسیون باعث آسانی در زندگی و هوشمند‌سازی خانه‌ها و ساختمان‌ها شده است. خانه‌های هوشمند علاوه بر ایجاد سبک زندگی بسیار امن، شروعی برای ایجاد شهر‌های هوشمند هستند. این هوشمند‌سازی، برخی عملکرد‌ها در ساختمان و خانه‌ها را به صورت خودکار انجام می‌دهد. شما می‌توانید با استفاده از تلفن همراه خود، خانه‌ی خود را از نظر امنیت، تنظیم روشنایی و دمایی و… به صورت یکپارچه کنترل کنید. همچنین می‌توانید با برنامه‌ریزی و تعیین مدت زمان انجام کار برای هر یک از تجهیزات، آن‌ها را به صورت خودکار روشن و پس از انجام کار در زمان تعیین شده خاموش کنید. بنابراین خانه هوشمند علاوه بر راحتی، کنترل خانه و صرفه‌جویی در هزینه و زمان را برای کاربر فراهم می‌کند. همچنین خانه هوشمند می‌تواند شما را از اتفاقات لحظه‌ای و ناگهانی مثل نشت آب و دسترسی غیرمجاز، زمانی که در خانه حضور ندارید آگاه سازد.

در اینجا برخی از دلایلی که برای هوشمند‌سازی و کنترل خانه وجود دارد آورده شده است:

 • افزایش رفاه و راحتی: اتصال همه دستگاه‌ها از طریق یک رابط مشترک و نیز کنترل تمامی آن‌ها با استفاده از تلفن همراه از راه دور باعث رفاه در زندگی می‌شود.
 • انعطاف ‌پذیری: سیستم‌های خانه هوشمند زمان ادغام تجهیزات و لوازم جدید به طور قابل ملاحظه‌ای انعطاف‌پذیر هستند.
 • بهره وری انرژی: فناوری خانه‌های هوشمند به کاربران امکان می‌دهد که در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنند و در نتیجه سبب کاهش هزینه‌ها شود.

در خانه هوشمند چه امکاناتی وجود دارد؟

حال که به طور کلی بیان کردیم که خانه هوشمند یعنی چه لازم است که به امکانات آن بپردازیم. قبل از مرور امکانات خانه هوشمند باید بگویم، خانه هوشمند امروزه به معنای خانه‌ای است که مانند یک انسان عمل می‌کند(یا یک دستیار خوب برای انسان) و به شما این امکان را می‌دهد که هرآنچه که می‌خواهید را در کوتاه‌ترین مدت زمان داشته باشید.

بگذارید برایتان مثالی از امکانات و مزیت خانه هوشمند بگویم. برای مثال ویلایی داریم که میخواهیم برای اخر هفته در آنجا اقامت کنیم و دارای امکانات هوشمند می باشد. می توانیم چند ساعت قبل از ورود به آنجا از طریق اپلیکیشن خانه هوشمند از راه دور، چراغ های روشنایی محوطه را روشن کرده و شدت روشنایی چراغ های داخل ویلا را در حالت کم نور قرار داده و سیستم تهویه ویلا را روشن کرده تا به دمای مطلوب ما برسد. سپس هنگام ورود به آنجا پرده های برقی را از طریق گوشی همراه باز کرده و سنسور های امنیتی را به دلیل اینکه حال خود در ویلا هستیم خاموش کرده و میتوانیم فقط سیسنور های مربوط به پنجره ها و درب هایی که امکان ورود سارق از آنها وجود دارد را فعال کنیم. پس از خروج از ویلا سیستم کنترل تردد هوشمند، در صورت باز ماندن درب های ورودی پیغام هشداری از طریق اپلیکیشن ارسال می کند و ما را از وجود خطری در ویلا مطلع می سازد. حال از راه دور می توانیم از طریق دوربین های مداربسته ی موجود در ویلا که دارای امکان دید در شب نیز می باشند با وضوح کامل امنیتی ویلای خود را بررسی کنیم.

خانه هوشمند

برخی از امکانات خانه هوشمند:

سیستم اعلام سرقت

شما میتوانید با هوشمندسازی خانه های خود سیستم های ضدسرقت را نیز در آن ها فعال کنید. شاید تصور کنید که این بخش به شما کمک نخواهد کرد اما تمامی تنظیمات مانند فعال و غیرفعال کردن زون های مختلف را خواهید داشت. شما همچنین میتوانید مدت زمان به صدا در آمدن آژیر خود را نیز تنظیم کنید که این بخش برای خانه های بزرگی که به طور مستقیم در حال تغییرات هستند بسیار مفید است. حتی برخی از این دزدگیرهایی که در این زمینه ایجاد شده اند با ارسال پیامک هایی که در این زمینه ارسال خواهد شد به شما اجازه می دهد که امنیت خانه خود را به خوبی ایجاد کنید. به یاد داشته باشید که سیستم های دزدگیر در واقع با استفاده از منبع تغذیه پشتیبان حتی در زمان هایی که برق قطع باشد نیز میتوانند مورد استفاده قرار گیرند.

اعلام حریق هوشمند

یکی دیگر از بخش هایی که در امکانات خانه هوشمند وجود دارد سیستم اعلام حریق است. شما میتوانید در این بخش با استفاده از سنسورهایی که مربوط به شناسایی حریق هستند که از جمله آنها میتوان به دود، حرارت و همچنین شعله اشاره کرد در صورت بروز هرگونه مشکل با آن به خوبی رو به رو شوید. همچنین میتوانید از آژیر، تماس های تلفنی و پیامک و همچنین اقدامات دیگر نیز استفاده کنید. در زمان های گذشته آتش سوزی ها از جمله بلاهایی بودند که در صورت شناسایی دیر مشکلات بسیار زیادی را برای افراد در این زمینه ایجاد می کردند اما امروزه شما میتوانید با سیستم اطفای حریق هوشمند به خوبی آن ها را تحت کنترل داشته باشید.

دوربین مداربسته

یکی از مهم ترین بخش هایی که برای برقراری امنیت مورد استفاده قرار گرفته است دوربین مداربسته است. میتوان گفت که در حوزه های مختلف امنیتی و همچنین ضدسرقت، هوشمندسازی منازل در واقع با دوربین مداربسته آغاز می شد و این روند همچنان هم ادامه دارد. اگرچه در زمان های گذشته هم استفاده از دوربین مداربسته باب بوده است و این را نمی توان جز جدیدی از امکانات خانه هوشمند دانست ولی نحوه استفاده از آن امروزه در خانه هوشمند متفاوت است.

میتوان اینطور گفت که در حوزه سیستم امنیتی و همچنین ضدسرقت در هوشمندسازی منازل، تصاویری که از دوربین مداربسته ایجاد خواهد شد به مراتب کاربردی تر خواهد بود. شما میتوانید دوربین‌های مداربسته را از طریق تاچ پنل های هوشمند داخل واحد خود و یا همان اپلیکیشن هایی که در گوشی موبایل وجود دارد کنترل کنید. این جا، جایی است که خارج از دنیای امروزه به شما کمک خواهد کرد که در یک مدرنیته تلفیقی زندگی کنید و بخش به بخش کارهای خود را راحت تر انجام دهید.

علاوه بر این، گفته میشود که تمامی دوربین های مداربسته به یک تاچ پنل مرکزی متصل خواهند شد که در آن ها علاوه بر کنترل تمامی امکاناتی که در سیستم هوشمند وجود دارد شما میتوانید تمامی مشاعات مربوط به ملک و حتی محل بازی کودکان خود را نیز مشاهده کنید و همینطور می توان با استفاده از سنسور موجود در دوربین مداربسته برای کنترل روشنایی استفاده کرد، به این صورت که با دیدن فرد یا شی سنسور حرکتی در دوربین عمل کرده و به کلید روشنایی فرمان می دهد. توجه داشته باشید که در این بخش باید از دوربین های آی پی استفاده کنید.

پریزهای هوشمند

شاید تصور کنید که تنها کاربردهای مربوط به پریز این است که شما آن ها را با استفاده از یک کنترل از راه دور خاموش و روشن کنید اما اینطور نیست. شما در واقع با استفاده از پریز هوشمند میتوانید جریان برق را نیز در آن ها کنترل کنید و یا مستقیما آن ها را دی اکتیو کنید.

درب باز کن تصویری (آیفون تصویری)

شاید بتوان گفت که بعد از دوربین مداربسته، یکی از بخش هایی که راه خود را زودتر به امکانات خانه هوشمند باز کرد درب باز کن بوده است. این درب باز کن تصویری ها علاوه بر اینکه زیبایی را برای داخل خانه شما ایجاد خواهند کرد به شما قابلیت های بسیاری در این زمینه هم خواهند داد که از جمله مهم ترین آنها میتوان به تماس تلفنی و همچنین تصویری با ساکنین بپردازید و این کار بسیار به شما کمک خواهد کرد. در واقع تماس های داخلی که به آن ها اینترکام گفته می شود به شما اجازه خواهد داد که تمامی آنچه که میخواهید را در کنار دوربین مداربسته از نظر امنیتی برای خانواده خود فراهم کنید.

سیستم‌های روشنایی هوشمند

سیستم روشنایی هوشمند علاوه بر قابلیت کنترل از راه دور و سفارشی، می‌توانند حضور فرد در اتاق را تشخیص داده و در صورت نیاز نور را تنظیم کند. لامپ‌های هوشمند همچنین می‌توانند خود را بر اساس در دسترس بودن در روز تنظیم کنند. برای مطالعه جزییات بیشتر به مقاله سیستم‌های روشنایی هوشمند مراجعه نمایید.

لوکس میتر(تنظیم‌کننده شدت روشنایی)

این واحد هوشمند در از سه بخش دریافت‌کننده، پردازشگر و نمایش دهنده تشکیل شده است. که در واقع ولتاژ تولیدی بر اساس میزان شدت نور، توسط پردازشگر، پردازش شده و در خروجی میزان شدت نور با واحد لوکس(lux) نمایش داده می‌شود. به عنوان مثال از لوکس متر هوشمند برند اشنایدر می‌توان در گلخانه‌ها برای نورسنجی استفاده کرد.

تلویزیون و سینمای خانگی

در خانه هوشمند پخش فیلم و سینمای خانگی بخش مهمی است. سیستم هوشمند تمام تجهیزات پخش فیلم و سینمای خانگی را با هم یکپارچه می‌کند. یکی از مهم‌ترین فایده‌های این یکپارچگی این است که دیگر نیازی به ریموت‌های مختلف برای دستگاه‌های مختلفی مثل تلویزیون، دی وی دی پلیر و ماهواره نیست و همه دستگاه‌ها با ریموت خانه هوشمند کنترل می‌شوند. علاوه بر این امکان پخش فیلم در همه جای خانه آن هم از روی یک هارد تحت شبکه تجربه تماشای فیلم را برای ساکنان خانه هوشمند ارتقا می‌دهد.

سیستم صوتی هوشمند(کنترل و پخش موسیقی)

پخش موسیقی از موبایل، پخش موسیقی از هارد تحت شبکه، دسته‌بندی آهنگ‌ها، پخش همزمان موسیقی‌های متفاوت در چندین اتاق، رادیو‌های اینترنتی و سرویس‌های پخش موسیقی رایگان بخشی از امکانات خانه هوشمند در زمینه صوتی است.

بخش‌های آسان‌سازی در امکانات خانه هوشمند

موارد دیگری هم در امکانات خانه هوشمند وجود دارد که بود و نبود آن‌ها شاید در کیفیت زندگی شما تأثیری نداشته باشد اما قطعاً بودن آن‌ها جذابیت‌های خاص خودش را دارد. سیستم‌های آسانسور‌های هوشمند هم به شما کمک خواهند کرد که در زمینه هوشمندسازی خانه هرآنچه که می‌خواهید را برآورده کنید. یکی از این امکانات آسانسور هوشمند می‌باشد و آسانسور شما به استقبال آن‌ها خواهد رفت. واقعاً بسیار لذت بخش است که دیگر منتظر آسانسور نمانیم!

امکان بعدی آبیاری هوشمند است که به شما کمک خواهد کرد که گیاهان خود را به صورت کاملاً هوشمند آبیاری کنید. شاید این بخش در نظر شما غیرممکن باشد اما آنچه که باید بدانید این است که در واقع شما می‌توانید به صورت کاملاً اتوماتیک در این زمینه کار خود را انجام دهید. شما حتی می‌توانید اندازه‌گیری‌های میزان رطوبت خاک را نیز انجام دهید.

علاوه بر بخش‌هایی که در بالا توضیح دادیم، خانه هوشمند می‌تواند سایر تجهیزات الکترونیکی خانه را هم یکپارچه کرده و کنترل آن‌ها را از طریق سیستم هوشمند ممکن سازد. این بخش‌ها شامل جک‌های برقی (مثل در‌های پارکینگ، در‌های ورود و خروج، سایبان‌ها، سقف‌های متحرک)، آبیاری باغچه، کنترل استخر و جکوزی و … هستند)

لازم به ذکر است، امکانات دیگری نیز وجود دارد اما افراد بسیار کمی از آن‌ها استفاده می‌کنند. شرکت ما در تلاش است تا در این زمینه آنچه که می‌خواهید را با توجه به بودجه‌ای که دارید به بهترین شکل برایتان خلق کند. شاید تصور کنید که این کار سخت است اما زمانی که رویای زندگی در یک خانه تماماً هوشمند را در سر بپرورانید خواهید دید که می‌توانید هرآنچه که می‌خواهید را در این زمینه برای خود برآورده کنید.

مزیت‌های خانه هوشمند چیست؟

برای آنکه بدانید چرا از خانه هوشمند استفاده کنید علاوه بر اطلاعاتی که داده شده لازم است که اشاره‌ای به مزیت‌های خانه هوشمند داشته باشیم.

بهینه سازی مصرف انرژی و کاهش هزینه قبض‌های انرژی ماهانه

مشخصاً این روز‌ها بسیاری از کشور‌ها و از جمله کشور ما با آلودگی هوا و محیط زیست مواجه شده و از طرف دیگر هم منابع طبیعی انرژی رو به کاهش هستند و اگر ما جزء دوست‌داران محیط زیست باشیم و به سلامت زندگی خودمان و آیندگان فکر کنیم باید در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنیم. یکی از هدردهنده‌های اصلی انرژی در کل دنیا خانه‌ها و ساکنین ساختمان‌ها هستند. اما در یک خانه هوشمند با مدیریت عملکرد تجهیزات هوشمند خانه و به کارگیری انواع سنسور‌ها چه در داخل و چه در خارج خانه به میزان زیادی در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌شود و به این شکل زندگی در یک خانه هوشمند ما را به یک فرد سبز و دوست دار محیط زیست تبدیل می‌کند. از طرف دیگر با صرفه‌جویی در مصرف انرژی، هزینه قبض‌های ماهانه انرژی هم به میزان زیادی کاهش می‌یابد که باعث صرفه‌جویی اقتصادی هم می‌شود.

کاهش مصرف انرژی در چه قسمت‌هایی از خانه هوشمند اتفاق می‌افتد؟

 • مدیریت و کنترل سیستم موتور خانه هوشمند
 • کنترل و تنظیم سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی در خانه هوشمند
 • کنترل و تنظیم پرده‌های داخلی از طریق موتور برقی پرده و یا سایبان‌های بیرونی ساختمان در هنگام صبح و استفاده از نور طبیعی در طول روز
 • مدیریت و کنترل سیستم روشنایی از طریق هوشمند‌سازی
 • کنترل تجهیزات صوتی و تصویری در خانه هوشمند
 • مانیتورینگ مصرف انرژی در تمامی تجهیزات هوشمند و تشخیص تجهیزات پر مصرف و معیوب
 •  مدیریت مصرف انرژی در زمان‌های پیک مصرف

افزایش رفاه و آسایش و زندگی لوکس در یک خانه هوشمند

یکی از مزیت‌های اصلی زندگی در یک خانه هوشمند بهره بردن از زندگی در فضایی لوکس و مدرن است. اما برای اینکه بهتر بتوانید تصور کنید که زندگی در یک خانه هوشمند لوکس و مدرن دقیقاً چه شکلی است و چه امکاناتی برای شما فراهم است به چند مورد از آن‌ها در اینجا اشاره می‌کنیم:

 • تعریف سناریو‌های مختلف مانند سناریو صبح بخیر، استراحت، مطالعه، شام، میهمانی و.. و تنظیم اتومات بسیاری از کار‌های روزمره با فعال کردن سناریو‌های مختلف
 • کنترل نور طبیعی از طریق پرده برقی هوشمند
 • روشن و خاموش کردن تجهیزات آشپزخانه هوشمند مانند قهوه جوش و چای ساز از راه دور و فقط با لمس یک دکمه روی گوشی موبایل
 • ارسال گزارش‌های ورود و خروج افراد و خصوصاً کودکان و سالمندان که کنترل تردد آن‌ها مهم است
 • حذف و دور انداختن قفل‌های کلیدی قدیمی و ناکارا و جایگزینی آن با قفل دیجیتالی
 • آبیاری هوشمند یا آبیاری اتوماتیک برای باغچه‌ها یا گلدان‌های داخل آپارتمان
 • کنترل تمامی تجهیزات خانه هوشمند از راه دور و از طریق تبلت، گوشی موبایل و یا ریموت کنترل

افزایش ایمنی و امنیت در خانه هوشمند

یکی از مزایای اصلی زندگی در یک ساختمان هوشمند علاوه بر راحتی و زندگی لوکس افزایش ایمنی و امنیت در خانه‌ها و فضای اداری است. در یک خانه هوشمند با نصب سیستم‌های امنیتی مطمئن و تجهیزات امنیتی هوشمند و همین طور سیستم‌های تشخیص، اعلام و اطفای حریق هوشمند و سنسور‌های تشخیص نشتی گاز، امنیت و ایمنی ساختمان‌ها به میزان زیادی افزایش می‌یابد.

انواع پروتکل‌های ارتباطی در خانه هوشمند

برای اینکه بخش‌های مختلف خانه هوشمند بتوانند به راحتی با هم و با کنترل‌کننده مرکزی ارتباط برقرار کنند، لازم است راه ارتباطی مشخص و تعریف شده‌ای وجود داشته باشد. پروتکل ارتباطی در واقع مسیری استاندارد و قابل قبول برای همه بخش‌های سیستم است تا بتواند اطلاعات را بین خودشان جا به جا کنند. این مسیر‌های ارتباطی هم بی‌سیم هستند و هم با سیم.
به طور کلی۵ پروتکل مختلف وجود دارد که می‌توانید درباره‌ی آن‌ها اطلاعات بیشتری به دست‌آورید:

منظور از رابط‌های کاربری در خانه هوشمند چیست؟

رابط‌های کاربری خانه هوشمند درواقع ابزار‌هایی هستند که کاربران خانه هوشمند به کمک آن‌ها می‌توانند با خانه ارتباط برقرار کنند. این ابزار‌ها از ریموت کنترل هوشمندی که جایگزین همه ریموت‌های خانه می‌شود تا کلید‌های هوشمند، صفحه‌های لمسی و یا تلفن همراه و تبلتی که همه از آن‌ها استفاده می‌کنند را در بر می‌گیرد. به کمک این ابزار‌ها شما به سادگی می‌توانید به خانه هوشمند فرمان بدهید یا برنامه‌ریزی‌های ساده‌تر را خودتان در آن‌ها اعمال کنید.

سوالات متداول درباره خانه هوشمند

دقیقا منظور از خانه هوشمند چیست؟

بسیاری ذهنشان با این سوال که دقیقا منظور از خانه هوشمند چیه پر شده و با خوندن مقالات مختلف گیج و سردرگم می‌شوند. بهترین جوابی که می‌توانم بگویم این است که مبحث خانه هوشمند بسیار گسترده است و اکثریت افراد خانه تمام هوشمند نمی‌سازند و فقط به هوشمند سازی خانه خود به طور دلخواه میپردازند و بخش هایی که برایشان بیشتر مهم و جذاب است را در الویت قرار می‌دهند. به خاطر همین با تنوع بسیاری هنگام خواندن مطالب روبرو می‌شوید.

چگونه خانه خود را هوشمند کنیم؟

با توجه به تمام مواردی که در بالا گفته شد شما به نسبت زیادی می‌دانید که خانه هوشمند یعنی چه؛ بنابراین بهترین کاری که میتوانید بکنید این است که با کارشناسان ما تماس بگیرید نیازمندی‌های خود را اعلام کنید و پروژه خود را در اسرع وقت شروع کرده و با کیفیت بالا به پایان برسانید. همچنین در صورتی که هنوز پروژه شما به این مرحله نرسیده است می‌توانید با هماهنگی از شو روم ما بازدید نمایید و برای پروژه خود و هزینه‌های آن برنامه ریزی نمایید.

آیا فناوران انرژی سبز نمایندگی خانه هوشمند است؟

اگر بخواهم بسیار ساده به این سوال پاسخ دهم مسئله این است که چیزی به نام نمایندگی خانه هوشمند وجود ندارد! خانه هوشمند با برندهای مختلفی کار می‌شود که به دلیل وجود تحریم ها برندهای خارجی عملا نمایندگی‌ای ندارند و تعداد انگشت شماری شرکت مانند فناوران انرژی سبز هستند که تامین کننده اصلی قطعات و تجهیزات خانه هوشمند هستند و می‌توانند با بهترین قیمت و کیفیت ارائه خدمات کنند.