خانه هوشمند Zigbee فناوران انرژی سبز نماینده اشنایدر الکتریک

نحوه بازگست سرمایه در صورت اجرای سیستم مدیریت هوشمند ساختمان بوسیله پروتکل ارتباطیZigBee

هزینه های ناشی از اجرای هوشمند سازی بوسیله پروتکل ارتباطی ZigBee به تعداد واحدهای موجود در یک ساختمان ، مساحت و زیر بناء و محیط اطراف آن جهت اجرای پروژه های مانند نور و روشنایی ، تعداد طبقات و همچنین نوع تجهیزات و تعداد گره و سیستم گیرنده مورد استفاده در هوشمند سازی ساختمان ، تعداد و ابعاد پلنت ها و تجهیزات مربوط به تاسیسات الکتریکی و مکانیکی به کار رفته در آن بستگی دارد. که هدف اصلی از اجرای پروژه هوشمند سازی ساختمان مصرف کنترل شده و بهینه انرژی و همچنین استفاده مناسب و بهینه از تجهیزات الکتریکی ، مکانیکی و الکترومکانیکی موجود در ساختمان جهت فزایش طول عمر این تجهیزات میباشد. که با اجرای دقیق و درست این پروژه علاوه بر مصرف بهینه و ذخیره انرژی سرمایه اولیه جهت نصب و راه اندازی اتوماسیون خانگی با سیستم مدیریت هوشمند ساختمان (BMS) باز می گردد.

پروژه های هوشمندی که با شکست مواجه شدند

مزایای سیستم مدیریت هوشمند سازی ساختمان تنها هنگامی حاصل می شود که سیستم مورد نظر به صورت دقیق و درست نصب ، نگهداری و حفاظت شود. در غیر این صورت مواردی مانند نادیده گرفتن واقعیت با افکار درونی ، پنهان کردن مسائل و مشکلات محوله و عدم بروز آنها ، انجام ندادن و یا عدم انجام صحیح وظایف و مسئولیت های محوله و عدم انجام مولفه های اصلی و فعالیتهای بحرانی پروژه و تامین منابع مالی در زمانهای خود.

نتیجه گیری

با توجه به پیشرفت فناوری و نفوذ سیستم های هوشمند در تجهیزاتی مانند گوشی های تلفن همراه ، تبلت ، رایانه ها و شبکه های رایانه ای و به ویژه شبکه های حسگر بی سیم و حرکت گسترده در سرتاسر جهان به سمت هوشمند سازی و مدیریت هوشمندانه و استفاده صحیح از تجهیزات و انرژی می باشد و با توجه به اینکه استفاده از پروتکل ZigBee به عنوان یکی از پروتکل های ارتباطی از نوع بی سیم و بر پایه استاندارد ۸۰۲٫۱۵٫۴ IEEE جهت کنترل خودکار و هوشمند تجهیزات از طریق راه دور طراحی شده است که سبب ارتباط تعداد زیادی در حدود ۶۴۰۰۰گره یا وسیله از نوع تجهیزات سیستم هوشمند با یکدیگر در درون یک شبکه هوشمند ساختمان می شود. و این تجهیزات را می تواند به صورت همزمان به یکدیگر متصل کنند. ضمن اینکه پروتکل ZigBee دارای توان مصرفی پایین یا Low Power می باشد و به علت اینکه تجهیزات آن معمولا در حالت خواب یا غیر فعال به سر می برند مصرف انرژی کمی دارند و به همین جهت دارای باتری های با طول عمر بالا می باشند و از نکات مثبت آن جهت بکار گیری در سیستم هوشمند ساختمان هزینه پایین جهت نصب و راه اندازی آن و عدم نیاز به سیم کشی مجدد و تغییرات در ساختمان ها می باشد که می توان از آن در ساختمانهای قدیمی نیز استفاده کرد و از چشم اندازها و اهداف گسترده نفوذ آن می توان به مصارف صنعتی ، بهداشتی و درمانی ، تجاری و خانگی آن نیز اشاره کرد و مسئله بی سیم بودن و استفاده از پروتکل لایه باز و توانایی نصب تجهیزات هوشمند سازی با مارکها و برندهای مختلف در یک شبکه هوشمند ساختمان را می توان از مزایای دیگر آن ذکر کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *