خانه هوشمند Zigbee فناوران انرژی سبز نماینده اشنایدر الکتریک

توپولوژی شبکه های ZigBee

نظیر به نظیر و ستاره ای (Star) حمایت و پشتیبانی می کند از انواع توپولوژی پیشرفته و پیچیده نظیر به نظیر می توان به نوع توپولوژی و شبکه بندی تور مانند مش (Mesh) اشاره کرد که دارای قابلیت های مانند شبکه های منعطف ، با زمان تاخیر کم و پایین ، ارتباط چندگانه قدرتمند و از عیوب این نوع توپولوژی نیز می توان به کشف و شناسائی مسیرهای پرهزینه ، عدم ایجاد شکل گیری قالب های بزرگ و ابر قالب ها و نیاز به حافظه جهت جدول مسیر دهی اشاره نمود. از دیگر انواع توپولوژی های شبکه ZigBee میتوان به توپولوژی های ترکیبی نیز اشاره کرد که ساختار این نوع توپولوژی گره های حسگر موجود در شبکه ZigBee به صورت اتوماتیک یا خودکار به فرم و شکل خوشه های ساماندهی می شوند و در هر خوشه یک گره به عنوان گره مسئول یا سرخوشه انتخاب می شود. این شیوه شبکه بندی بر پایه پردازش توزيع استوار است و گره سرخوشه یا مسئول تنها مرکز پردازشی توزیع کننده در شبکه هوشمند می باشد، گره های مسئول ، مسئولیت مدیریت و کنترل عملیات و فرایند پردازش اطلاعات گره های دیگر خوشه و سپس ارسال به هماهنگ کننده یا (ZC) را دارند.

سیم بندی یا توپولوژی شبکه های حسگر بی سیم از نوع توپولوژی گراف بوده و به این جهت که ارتباط گره های موجود در این شبکه گراف به صورت بی سیم و پخش فراگیر یا برودکست Broadcast Packet می باشد و هر گره با گره های اطراف آن در ارتباط است و در نتیجه گره های دیگر نیز موجب ارتباط همگانی در این شبکه بی سیم می شوند. در این رابطه الگوریتم های کار را ، در گرد آوری داده و کاربردهای شناسائی اشیاء را درخت پوشا فرض می کنند. چون روند شکل گیری ترافیک به گونه ای است که اطلاعات ممکن است همزمان از چند گره به سمت یک یا چند گره دیگر از یک مسیر در گراف شبکه ارسال شوند الگوریتم های مدیریت توپولوژی در لحظه شروع به کار باید توانائی به خدمت گرفتن اعضاء یا گره های جدید و یا توانائی حذف گره هایی که به دلایل مختلف از شبکه خارج شدن را فراهم کنند، و یا به اصطلاح شبکه به صورت لایه باز عمل کرده و توانائی عملکرد در حالتهای پویا ، استاتیک و دینامیک را داشته باشد.

۱۱- ویژگی های منحصر به فرد پروتکل ارتباطی ZigBee در سیستم هوشمند ساختمان

پی ریزی برنامه های شبکه هوشمند ZigBee بر اساس استاندارد ۸۰۲٫۱۵٫۴ IEEE و پیروی از این استاندارد حسگرهای بیسیم. ویژگی های مانند توان مصرفی پایین که برای دو حالت با مد TX/RX) ، Mode و حالت خواب با (Sleep) غیر فعال مورد نیاز است. این پروتکل می تواند در کمتر از ۳۰ هزارم ثانیه از حالت خواب (Sleep) یا غیر فعال (فانوس دریایی به حالت بیداری با فعال (فانوس دریایی ) باز گردد که این قابلیت سرعت پاسخگوئی بالا و زمان تاخیر بسیار ناچیز را می توان یکی از برتری های ZigBee در مقایسه با پروتکل بلوتوث Bluetooth بشمار آورد که این فرایند باعث مصرف بهینه انرژی توسط پروتکل ZigBee می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *