خانه هوشمند و هوشمندسازی ساختمان پروتکل KNX فناوران انرژی سبز نماینده اشنایدر الکتریک

پروتکل KNX

این استاندارد که سابقاً به عنوان EIB شناخته می شد، یک سیستم مخابراتی برای اتوماسیون است که با استفاده از تکنولوژی اطلاعات، تجهیزات مختلفی از قبیل سنسورها، عملگرها، کنترلرها و ترمینال ها را به یکدیگر متصل می کند.

شرکت KONNEX متولی استانداردسازی پروتکل KN X است. KNX در سال ۲۰۰۳ به عنوان استاندارد اروپایی ۹۰ ۵۰۰ EN ثبت شد و در سال ۲۰۰۶ تحت شمارهٔ ۱۴۵۴۳ ISO/IEC استانداردی بین المللی شد. در حال حاضر بیشتر کمپانی های مطرح در سراسر دنیا از این پروتکل جهت اتوماسیون خانه ها (Home Automation) با تجهیزاتی که بیشتر لوکس هستند و غالباً جهت راحتی بیشتر کاربر (و نه کاربردهای ایمنی، امنیتی و بهینه سازی انرژی) استفاده می کنند.

  نرم افزارها و حالات برنامه ریزی

سه مدل نرم افزار وجود دارد که با KNX می توان استقاده کرد:

۱- نرم افزار سیستمی: این نرم افزار وظیفه پردازش اطلاعات را بر روی باس بر عهده دارد و بصورت دائمی بر روی ROM ماژول ها توسط سازنده قرار گرفته است.

۲- نرم افزار کاربردی تجهیزات : توسط سازنده قطعات با مرکز داده ” سازگار یا ETS۳ تولید می شود. کاربر بر اساس کاربرد مورد نظر خود، نرم افزار خود را انتخاب، پارامترها را تنظیم و پس از آن اطلاعات را به وسیله ETS۳ در تجهیزات load کند.

نرم افزار ETS یک برنامه مجتمع شده است که برای طراحی و پیاده سازی می باشد.

تجهیزات KNX معمولاً می توانند تعدادی برنامه کاربردی را اجرا کنند. کاربر مشخص می کند که کدام function تجهیزات و چه پارامترهایی را تنظیم کند. برای مثال با انتخاب نرم افزار کاربردی مناسب، کاربر می تواند یک coupler را به عنوان line repeaterو یا به عنوان coupler arca تعریف کند و یا می توان با تنظیم پارامترهای یک کلید چهار پل آن را به عنوان یک سوئیچ خاموش یا روشن و یا دیمر تنظیم کرد.

حالات برنامه ریزی برای این پروتکل عبارتند از:

۱- وضعیت “A-Mode یا حالت خودکار، تجهیزاتی هستند که به صورت خودکار خودشان را برنامهریزی می نمایند و به گونه ای طراحی شده اند که کاربران تنها وظیقه خرید و نصب آن ها را به عهده خواھشد داشت۔

۲- وضعیت “E-Mode یا حالت آسان: تجهیزاتی هستند که آموزش های ابتدایی را برای نصب نیاز دارند. رفتار آن ها از پیش برنامهریزی شدهاست ولی با این وجود پارامترهای قابل برنامهریزی نیز دارند که

متناسب با نیاز کاربر تعریف می شوند.

۳- System Mode) S-Mode) یا حالت سیستمی: تجهیزاتی هستند که در ساخت سیستمهای اتوماسیون سقارشی به کار گرفته می شوند. تجهیزات S-Mode هیچ پیشفرض اولیهای نداشته و بایستی توسط تکنسین های مجرب نصب و برنامهریزی شوند. سرعت انتقال اطلاعات بر روی Kbps ،KNX.TP ۹۶ است. در صورتی که امکان نصب کابل نیباشد، از نوع KNXPL استفاده می شود که اطلاعات را بر روی کابل توان و سیگنال سینوسی ولتاژ انتقال می دهد.

دریافت اطلاعات بیش تر از Schneider Electric

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *