تفاوت بین تکنولوژی کلید sf6 و تکنولوژی کلید خلا در چیست؟

تفاوت بین تکنولوژی کلید sf6 و تکنولوژی کلید خلا در چیست؟

آیا تاکنون با کلید فشار متوسط آشنا بوده اید؟ آیا می دانید که این کلیدها به چه کار می آیند و تفاوت بین تکنولوژی کلید SF6 و تکنولوژی کلید خلا در چیست؟ در این بخش با ما همراه شوید تا با دژنکتور خلا اشنایدر الکتریک، دژنکتور خلا، دژنکتور sf6 اشنایدر الکتریک، کلید خلا و کلید قدرت آشنا شوید.

کلید فشار قوی چیست؟

شاید قبل از اینکه به بررسی کلید فشار متوسط بپردازیم باید انواع کلیدها را برای شما توضیح دهید. توضیحات خود را با کلید فشار متوسط آغاز می کنیم. این نوع از کلیدها برای اولین بار در سال ۱۹۵۶ به بازار ارائه شده اند و به عنوان یکی از بهترین انواع کلیدها شناخته شدند. در این نوع کلیدها برعکس کلید فشار متوسط از گاز SF6 یا هگزا فلوئورید گوگرد استفاده می شود که به عنوان خاموش کننده جرقه و همچنین عایق بین دو کنتاکت مورد استفاده قرار می گیرد که همچنین نگهدارنده ولتاژ نیز هستند. این گاز الکترونی های آزاد را جذب می کند و یون های منفی را ایجاد می کند. این عمل باعث می شود که تعداد الکترون هایی که در این گاز آزاد می شود کاهش پیدا کنید و در نتیجه مانع از ایجاد ابر بهمنی الکترون ها خواهد شد. در این بخش شکست عایق انجام می گیرد و جرقه ای صورت می گیرد. استقامت گاز الکتریکی در این بخش تا سه برابر استقامت در هوا خواهد بود و در صورتی که فشار آن به ۳ تا ۵ اتمسفر برسد، استقامت الکتریکی ۱۰ برابر خواهد شد.

تفاوت بین تکنولوژی کلید sf6 و تکنولوژی کلید خلا در چیست؟

کلید فشار متوسط و کلید فشار قوی از جهات بسیاری با هم متفاوت هستند. از نظر شیمیایی میتوان گفت که کاملا با ثبات است و میل ترکیبی آن بسیار کمتر از آن چیزی است که شما تصور می کنید. در مقابل هم می توان گفت که این گاز در برابر حرارت بسیار پایدار خواهد بود و به شما اجازه می دهد تا کار خود را به خوبی انجام دهید. در نهایت می توان گفت که این گاز دارای هدایت حرارتی بسیار زیادی دارد. به دلیل این مشخصات می توان گفت که یک عایق منساب در این مزنیه به شمار می آید و به همین دلیل امروزه استفاده از این گاز به عنوان یک گاز پرکاربرد بسیار شناخته شده است.

برخلاف کلید فشار متوسط، کلید فشار قوی دارای مزایای بسیاری است که از جمله آنها می توان به حجم کوچک کلید، وزن سبک، عدم خوردگی در تجهیزات مختلف و همچنین طول عمر زیاد اشاره کرد. برای این کلیدها همچنین یک وضعیت در زمینه قطع و وصل بودن مشخص خواهد شد که وضعیت فنر را از نظر شارژی به شما خواهد گفت. برای این کلیدها معمولا دو کلید فشاری وجود دارد که شما جهت قطع و وصل جریان از آن کمک می گیرید. در این نوع کلیدها، می توان گفت که مکانیزم های مربوط به قطع و وصل ممکن است که با مکانیزم شارژ هم درگیر باشند که در کلید فشار متوسط اینطور نیست. کلید های SF6 امروزه در دو نوع تولید می شوند که شامل ثابت و کشویی هستند. طراحانی که در این زمینه فعالیت می کنند کاربرد و محل استفاده آنها را مشخص خواهند کرد. در نهایت هم میتوان گفت که در نوع کشویی، کنتاکت های کلید از طریق بوشینگ های مشخصی به باس بارهای موجود در انتهای پانل متصل خواهند شد. این کلید ها مانند کلید فشار متوسط دارای بخش های مختلفی هستند که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • این کلید ها دارای یک محفظه گاز هستند که کنتاکت های کلید در آن قرار گرفته است.
  • ترمینال های ورودی و خروجی کلید هم شامل این موارد می شوند.
  • دکمه های قطع و وصل کلید ها
  • نشانگر وضعیت کلید
  • نشانگر وضعیت شارژ فنر
  • شمارشگر تعداد دفعات قطع و وصل کلید
  • اهرم های مربوط به شارژ فنر کلید

تفاوت بین تکنولوژی کلید sf6 و تکنولوژی کلید خلا در چیست؟

در بین این تکنولوژی های کلید فشار متوسط کدام یک بهتر هستند؟

می توان گفت که کلیدهای خلا زمانی مورد استفاده قرار می گیرند که شما بخواهید قطع و وصل جریان های طولانی را انجام دهید. در واقع کلید خلا، یک گزینه مناسب برای قطع و وصل جریان اتصال کوتاه نیست و به همین دلیل هم باید در برابر جریان اتصال کوتاه از آن محافظت شود. بهترین وسیله ای که در این زمینه می توانید از آن استفاده کنید، فیوزهای HH است. این کلیدهای خلا در سطوح ولتاژهای مختلف و برای ولتاژهای متوسط رو به پایین مورد استفاده قرار می  گیرند و همین هم باعث می شود که برای قطع و وصل های طولانی مورد استفاده قرار نگیرند.

تفاوت بین تکنولوژی کلید sf6 و تکنولوژی کلید خلا در چیست؟

شما نمیتوانید از کلید فشار متوسط و همچنین کلید های خلا در زمینه وصل ترانس های زیر بار یا بدون بار استفاده کنید. همچنین قادر نخواهید بود که موتورها را وصل کنید. وصل کابل هایی که بدون بار یا سیمهای هوایی انتقال انرژی هم هستند غیرممکن است.

کلید قدرت که در بخش بالا به آن اشاره کردیم در واقع کلیدی است که با گاز عایق شده است و به صورت کاملا بسته کار می کند. هر کجا که فضا کمتر باشد از این کلید به جای کلید فشار متوسط استفاده خواهد شد. این نوع کلید همچنین از انواع دیگری که با قدرت های مشابه و همچنین از کلیدهای هوایی کم سر و صداتر است. گاز SF6 در این بخش خاصیتی دارد که می تواند الکترون های آزاد را جذب کند و در نتیجه برای جذب این الکترونهای آزاد در لحظه قوس هم مناسب است. قدرت دی الکتریک گاز با افزایش فشار افزایش پیدا خواهد کرد بنابراین می توان گفت که یک عایق مناسب است که خاصیت خنک کنندگی هم دارد و شما میتوانید به آسانی در نقاط مختلف از آن استفاده کنید.

از جمله مزایای که علاوه بر کلید فشار متوسط ذکر شده است می توان به کاهش نقاط قطع اشاره کرد. همچنین قوس کوتاه و در نتیجه سوختن سر کنتاکت ها هم از جمله مزایای این نوع کلید هاست. نکته دیگری که باید در مورد آن ها بدانید این است که این نوع از کلیدها معمولا کم حجم هستند. البته می توان گفت که این کلیدها، نسبت به کلید فشار متوسط گران قیمت تر است و به همین دلیل می توان گف که استفاده از آن توسط عده خاصی است که می توانند آن را خریداری کنند.

نحوه عملکرد کلید خلا و کلید فشار متوسط

کلید دیگری که علاوه بر کلید فشار متوسط مورد استفاده قرار می گیرد کلید خلا است. میتوان گفت که بریکر یا مدارشکن در واقع جز تجهیزاتی به شمار می آید که مدارهای الکتریکی را در برابر جریان های ناخواسته ای که در اثر اتصال کوتاه ایجاد شده اند محافظت خواهد کرد. عملکرد اصلی این تجهیزات را می توان قطع جریان دانست که به هنگان تشخیص خطا کار خواهند کرد. کلید خلا و همچنین کلید فشار متوسط را می توانید نوعی از بریکر ها بدانید که قوس الکتریکی را در محفظه خاموش خواهند کرد. عملیات فعال کردن و همچنین بستن کنتاکت هایی که در این بخش به کار می آیند تنها در یک محفظه خلا صورت خواهد گرفت که به آن قطع کننده خلا گفته می شود.

تفاوت بین تکنولوژی کلید sf6 و تکنولوژی کلید خلا در چیست؟

ساختار کلید خلا چیست؟

دژنکتور خلا اشنایدر الکتریک در واقع یک کلید است که علاوه بر اینکه کار قطع و وصل کردن خط را انجام می دهد، حفاظت از شبکه را نیز برعهده دارد . در شرایط مختلف که اتصال کوتاه پیش می آید به وسیله عملکرد رله ها کار خود را انجام می دهد. مدار وصل در این کلیدها در واقع یک فرمان از راه دور و از راه نزدیک خواهد بود.

شاید نکته جالب در این بین سالی باشد که برای اولین بار تکنولوژی قطع کننده خلا به بازار ارائه شد. از آن زمان تا کنون بیش از ۶۰ سال می گذرد اما باز هم تکنولوژی های مربوطه به این کلیدها در حال توسعه هستند. با گذشت زمان، می توان گفت که تکنولوژی های مختلف در قسمت های مهندسی باعث شد که اندازه کلیدهای خلا به نسبت کوچکتر شود. دقت داشته باشید که این نوع کلیدها در واقع نسبت به اندازه ای که در ابتدا تولید شده بودند بسیار کوچک تر شده اند.

دژنکتور خلا علاوه بر اینکه از کلید فشار متوسط پرکاربرد تر است به شما این امکان را می دهد که کلید را درون یک محفظه خلا قرار دهید. دژنکتور خلا اما برخلاف کلید فشار متوسط می تواند دی الکتریک را ترمیم کند و همچنین یک قطع کننده عالی هم برای قطع جریان های فرکانسی بالا به شمار می آید که با ایجاد آرک های مختلف در این زمینه فعالیت می کند و به صورت خط اضافه تولید خواهد شد.

براساس این عملکردهایی که در این بخش مورد استفاده هستند، دو عدد کنتاکت هم وجود دارد که به آنها الکترود گفته می شود. در این شرایط عادی عملکردها، می توان گفت که کلید به صورت کاملا بسته باقی خواهد ماند. در صورت بروز هرگونه خطا در این بخش، شما میتوانید از کویل های مدارشکن انرژی دار شده استفاده کنید. سرانجام هم کنتاکت های مختلفی که به عنوان بریکر در بازار وجود دارند مورد استفاده قرار خواهند گرفت که به دلیل یونیزاسیون های بخارات فلز کنتاکت ها مورد استفاده قرار می گیرد و جالب است بدانید که کاملا برخلاف کلید فشار متوسط کار خواهد کرد.

تفاوت بین تکنولوژی کلید sf6 و تکنولوژی کلید خلا در چیست؟

در این لحظه الکترونهایی که به همراه بخارات فلزی، یون های تولید شده و همچنین آرک های مختلف مورد استفاده هستند سرعت بر روی سطح کانتکت ها قرار خواهند گرفت که همین هم باعث بهبود قدرت دی الکتریک خواهد شد و در نهایت آرک به صورت کاملا سریع خاموش می شود.

مزایای کلید قدرت خلا

برخلاف آنچه که از کلید فشار متوسط گفته شد، می توان گفت که کلید قدرت خلا دارای مزایای بسیاری است. این کلید ها معمولا طول عمر بالاتری دارند و شما میتوانید با اطمینان بیشتری از آنها استفاده کنید. آن ها می توانند هر جریانی که خطا باشد را قطع کنند و همین هم باعث می شود که خطر آتش سوزی به طور کل کاهش پیدا کنید. این نوع کلیدها معمولا فاقد سرو صدا هستند  و همین هم باعث می شود که آلودگی صوتی ایجاد نکنند. همچنین قدرت دی الکتریک بالا مانند کلید فشار متوسط و همچنین نیاز به قدرت کم برای کنترل آن ها از جمله دیگر عواملی است که شما می توانید جز مزایای  کلید قدرت خلا آن ها را بشناسید.

کلید فشار متوسط چیست؟

در این بخش تاکنون انواع کلیدهای مختلف را مورد بررسی قرار دادیم و گفتیم که آن ها تفاوت های بسیاری با کلید فشار متوسط دارند. البته گفته می شود که کلید فشار متوسط در واقع نوع های مختلفی دارد که یکی از انواع آن ها شامل دژنکتورهای روغنی، دژنکتورهای گازی و همچنین دژنکتور خلا می شود. میتوان گفت که کلید فشار متوسط زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که شما میخواهید از آن در صنایع مختلف استفاده کنید. آنچه که باید بدانید این است که مدار قطع معمولا در کلید فشار متوسط به این صورت است که شما میتوانید آن را به صورت کاملا اتوماتیک و از طریق رله های مختلف انجام دهید. اینکه شما به این رله ها دسترسی داشته باشید باعث می شود که بوبین قطع انژکتوری هم به کار بیفتد.

تفاوت بین تکنولوژی کلید sf6 و تکنولوژی کلید خلا در چیست؟

در نهایت می توان گفت که کلید فشار متوسط کلید فشار ضعیف و همچنین کلید فشار قوی از جمله کلیدهایی هستند که در صنایع مختلف از آنها استفاده می شود. استفاده های بی نظیری که از کلید فشار متوسط می شود معمولا به دلیل کیفیتی است که دارد. اشنایدر الکتریک جز برندهایی است که در این زمینه به صورت کاملا معتبر فعالیت می کند و به شما این امکان را می دهد که کار خود را به آسانی با این کلیدها انجام دهید. کلید فشار متوسط اشنایدر الکتریک در اندازه های مختلف و برای صنایع مختلف قابل خریداری است. البته دقت داشته باشید که بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که با یک متخصص در این زمینه مشورت کنید تا بتوانید خریدی آسان و معتبر داشته باشید. همچنین اینطور گفته می شود که صنایع اشنایدر الکتریک که در تولید انواع کلید فشار متوسط فعالیت می کند، به شما امکان خرید تمامی این تجهیزات را خواهد داد و شما میتوانید آن ها را با کیفیتی بی نظیر خریداری کنید.

 

 

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *