تجهیزات شبکه پسیو و هرآنچه که باید بدانید!

آیا شما هم با مفاهیمی نظیر تجهیزات پسیو شبکه آشنایی دارید؟ آیا تاکنون نام آن‌ها را شنیده‌اید و می‌دانید که برای چه بخش‌هایی مورد کاربرد هستند؟ دقت داشته باشید که به طور کل گفته می‌شود که موضوعاتی نظیر ارتباطات و ستون فقرات آن‌ها را بخواهید مورد بررسی قرار دهید. اگر شما هم می‌خواهید در این مورد اطلاعات کافی را کسب کنید با ما در این بخش همراه شوید.

تجهیزات پسیو شبکه چیست؟

مهمترین این تجهیزات شامل موارد زیر است که در بخش های مختلف مفصل هریک را بررسی خواهیم کرد:

کابل شبکه

شاید اولین نکته‌ای که در توضیحات پسیو شبکه باید با آن آشنا شوید این است که کابل شبکه یا پسیو شبکه چیست؟ زمانی که صحبت از کابل کشی به میان می‌آید می‌توان گفت که کابل کشی در واقع ستون فقرات را برای برقراری ارتباط تشکیل می‌دهند. بدین ترتیب شما می‌توانید با داشتن شبکه سریع کار‌های خود را سر و سامان بخشید. آنچه که باید بدانید این است که سیستم کابل کشی یا پسیو شبکه با کیفیت یکی از مهم‌ترین نکات در این زمینه است.

کابل کشی هایی که باید با آنها آشنا شوید تنها محدود به نوع باکیفیت نخواهند شد و حتی کیفیت متوسط هم میتواند برای شما در این زمینه کاربردی باشد. این است که اجرای درست و استاندارد تمامی بخش ها از جمله مهمترین نکاتی است که باید به آن دقت کنید. آنچه که در این بخش مهم است این نکته است که تمامی استانداردهایی که در این فرمان موجود هستند باعث ایجاد یک شبکه کابلی مطمئن در این زمین خواهند شد که بالاترین میزان پهنای باند را نیز داراست و علاوه بر اینکه می تواند نیازهای فعلی قابلیت ها را تغییر دهد تکنولوژی های آتی را نیز به سادگی و همچنین با هزینه های کم ایجاد خواهد کرد.

پسیو شبکه در واقع با اجرای راس داده ایجاد خواهد شد که همان دیتا سنتر است و قلب شبکه را تشکیل خواهد داد. بخش دیگری هم وجود دارد که سرویس های هزارسو را تشکیل می دهد و اجرای آن هم در واقع نیازمند رعایت گروهی از جمله استانداردها و همچنین تکنیک هایی است که در این زمینه مورد استفاده قرار می گیرند. پسیو شبکه در واقع باید علاوه بر نازکی و زیبایی در پیاده سازی، با استفاده از حداکثر حجم و گنجایش مورد استفاده قرار گیرد تا بتوان امکانات مستعمل را در آن به کار برد.

امکانات تجهیزات شبکه پسیو

تجهیزات شبکه پسیو همانطور که گفته شد دارای انواع بسیاری هستند. در این بین، امکانات پسیو هم به گروهی از تجهیزات گفته می‌شود که در واقع روی ان‌ها فعالیتی انجام نخواهد شد و آن‌ها تنها نقش زیرساختی خواهند داشت و به شما کمک خواهد کرد که بتوانید فعالیت‌های مربوط به این کار را به درستی انجام دهید. دقت داشته باشید که تنها نقش زیرساختی جهت انتقال وجود دارد که البته عبور دیتا را نیز راحت‌تر خواهد کرد. اگر بخواهیم به صورت راحت‌تر این مفهوم را برای شما باز کنیم باید بگوییم که شما در پسیو شبکه نیازی به تجهیزات و جریان برق نخواهید داشت و می‌توان گفت که تمامی این‌ها در واقع بخشی از امکانات هستند. این امکانات به صورت کلی یک شبکه را خواهند ساخت که البته در انتقال می‌تواند کابل مسی و یا کابل فیبر نوری باشد. کابل شبکه اشنایدر کابل شبکه CAT6 از انواع پسیو شبکه هستند.

تجهیزات پسیو شبکه و دسته‌بندی آن‌ها

به طور کل می‌توان گفت که تجهیزاتی که از آن‌ها برای انتقال اطلاعات به جریان الکتریکی برق نیاز است به دو دسته تقسیم‌بندی خواهند شد و بسته به اینکه شما می‌خواهید از اکتیو یا پسیو آن‌ها استفاده کنید متفاوت هستند. به طور کل، تجهیزاتی که برای منتقل کردن آن‌ها نیازی به جریان برق وجود ندارد تجهیزات پسیو هستند که از این تجهیزات در دسته‌بندی‌های مختلفی هم استفاده خواهد شد. این تجهیزات شامل انواع کابل‌ها، انواع کانکتور‌ها و همچنین اتصالات هستند که البته داکت‌ها و کانال‌ها را نیز در این بین نباید از یاد برد. فیبر نوری، پچ پنل، پچ‌کورد، پیگ‌تیل، کیستون، keystone، patch panel، patch cord، pigtail هم از جمله بخش‌های دیگری هستند که در تجهیزات پسیو شبکه به میان می‌آیند.
شما برای راه‌اندازی یک شبکه کامپیوتری نه تنها به یک بخش پسیو نیاز دارید بلکه به یک بخش اکتیو هم نیاز خواهید داشت. البته دقت داشته باشید که در بخش سخت‌افزاری و نرم‌افزاری تفاوت‌های بسیاری وجود دارد.

فیبر نوری

در واقع گفته می شود که یک کابل فیبر نوری یک کابل شبکه است که از رشته های بسیار زیادی از شیشه تشکیل شده است که تمامی این بخش ها در واقع درون یک محفظه عایق قرار گرفته اند. این کابل ها در واقع برای استفاده در مسافت های زیاد موردنظر هستند و برای شبکه هایی که داده هایی با عملکرد بالا دارند، پسیو شبکه و کابل شبکه فیبر نوری مناسب تر هستند و می توانند مسافت بیشتری را انتقال دهند. همانطور که میدانید، امروزه کابل های فیبر نوری بیشتر اینترنت جهان و همچنین تلویزیون های کابلی و … را پشتیبانی می کنند.

پچ‌کورد

پچ کورد یا Patch cord یا همان کابل پچ، یک کابل شبکه است که برای اتصال دستگاه‌های شبکه به یکدیگر یا به پچ پنل‌ها بکار می‌رود. این کابل‌ها اغلب برای اتصال دستگاه‌های شبکه مانند کامپیوتر، سوئیچ، روتر و یا پچ پنل‌ها به یکدیگر استفاده می‌شوند. پچ کورد‌ها دارای کانکتور‌های RJ-۴۵ هستند که به دو سر کابل پچ متصل می‌شوند. این کابل‌ها معمولاً با اندازه‌های مختلفی تولید می‌شوند، اما اغلب در اندازه‌های ۱، ۲، ۳ و ۵ متری به فروش می‌رسند. پچ کورد‌ها در انواع مختلفی با توجه به نوع کانکتور، طول، نوع کابل و خصوصیات دیگر تولید می‌شوند.

 برخی از انواع پرکاربرد پچ کورد‌ها عبارتند از:

پچ پنل


پچ پنل یک وسیله مستطیلی شکل معمولاً فلزی است که بر روی آن تعدادی از کیستون‌های شبکه به صورت منظم در کنار یکدیگر قرار گرفته است. پچ پنل‌ها عموماً به صورت ۲۴ پورت و ۴۸ پورت تولید می‌شوند که این اعداد بیانگر تعداد کیستون‌های قرار گرفته بر روی آن هاست. پچ پنل‌ها با توجه به ابعاد و اندازه‌ای که کارخانه برای آن‌ها در نظر می‌گیرد به دو مدل یک یونیت و دو یونیت تقسیم‌بندی می‌شوند. اگر ارتباط یک کاربر با سوییچ به صورت مستقیم و بدون پچ پنل برقرار باشد، پس از چند بار جدا کردن و متصل کردن سوکت نود آن شخص و خرابی سر سوکت، لازم است مجدداً دست به کار شوید و سر سوکت را تعویض نمایید که این کار بسیار زمان بر خواهد بود. پس با وجود پچ پنل نیازی به تعویض سر سوکت نیست و در صورت خرابی تنها یک پچ کورد تعویض خواهد شد.

به صورت کلی انواع مختلفی از پچ پنل ها در دنیا تولید می شود اما سه دسته از آن ها پرکاربردترین و رایج ترین پچ پنل ها می باشند:

کیستون

همانطور که گفته شد، در زیرساخت‌هایی که مربوط به تجهیزات پسیو شبکه هستند موارد بسیاری دیده می‌شوند که طراحی آن‌ها در واقع هدفی به غیر از سهولت کار در این زمینه نخواهد داشت. تسهیل ارتباطات یکی از مهم‌ترین بخش‌ها و کار‌هایی است که در این زمینه انجام خواهد گرفت. در نهایت تمامی موارد می‌توان گفت که کیستون‌ها در واقع بخش مهمی برای تسهیل ارتباطات به شمار می‌آیند که از یک سو به کابل شبکه متصل می‌شود و از سمت دیگر هم پورت مادگی را در بر خواهد داشت. دقت داشته باشید که در خیلی از جا‌ها از کیستون استفاده خواهد شد که از جمله آن‌ها می‌توان به پچ فنل، فیس پلت و همچنین باکس‌های روکار دیوار را نام برد.

زمانی که صحبت از تجهیزات پسیو شبکه می‌شود می‌توان گفت که این تجهیزات در واقع به شما کمک خواهند کرد که یک شبکه ارتباطی قوی‌تر داشته باشید. به طور کل می‌توان گفت که آن‌ها در واقع شامل کانکشن‌های بسیاری هم خواهند شد. شما باید برای سربندی از کابل‌هایی استفاده کنید که معمولاً از جنس مس هستند و البته کانکشن‌ها بخش مهمی از تجهیزات تأثیرگذار به شمار خواهند آمد و در سرعت شبکه کامپیوتری شما هم بسیار مهم هستند چرا که هرچقدر که شبکه شما مرغوبیت بیشتری داشته باشد شما در نهایت قادر خواهید بود که کار انتقال را آسان‌تر انجام دهید. شرکت‌های مختلفی در این زمینه فعالیت می‌کنند و تولیدات خود را در این زمینه ارائه داده‌اند.

راهی برای ایجاد کانکشن در تجهیزات پسیو شبکه:

اگر شما هم به دنبال راهی برای ایجاد کانکشن‌های مختلف در این زمینه هستید باید بدانید که کارایی‌های مختلفی را می‌توانید انجام دهید به شرطی که تمامی آنچه که باید را بتوانید فراهم کنید. شرکت‌های مختلفی در این زمینه فعالیت دارند و در تلاش هستند تا با ایجاد نوآوری و خلاقیت در این زمینه بتوانند کار خود را انجام دهند. شرکت اشنایدر در واقع توانسته است تا به کمک این بست کابل‌های شبکه در شرایط مختلف در شرایط مختلف کارایی و سرعت شبکه را تخمین بزنند و آن‌ها را نگهداری کنند و به این ترتیب گفته می‌شود که کابل‌های مختلف می‌توانند حتی برای محفظه‌های کوچک هم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

رک

برای پاسخ به رک شبکه چیست باید گفت Rack در عبارت ساده‌ترین توضیح، یک واحد استاندارد فیزیکی برای نصب و نگهداری تجهیزات سرور و شبکه است. رک‌ها به صورت یک ساختار فلزی با ارتفاع استاندارد و قابل تنظیم طراحی می‌شوند که به شما امکان می‌دهد تجهیزات شبکه و سرور خود را به طور منظم و سازمان یافته درون آن قرار دهید.

رک‌ها برای مدیریت و نظم دهی به سرور‌ها، سوئیچ‌ها، روتر‌ها، فایروال‌ها، پچ پنل‌ها و سایر تجهیزات شبکه استفاده می‌شوند. این واحد‌ها دارای اندازه‌ها و استاندارد‌های خاصی هستند که به آن‌ها «یونیت» می‌گویند. یونیت‌ها به عنوان واحد‌های استاندارد، برابر با عرض ۱.۷۵ اینچ (حدود ۴.۴۵ سانتیمتر) هستند و می‌توانند به صورت عمودی یا افقی درون رک قرار بگیرند.

انواع رک در شبکه

در شبکه‌های کامپیوتری، تعدادی نوع رک وجود دارد که بسته به نیاز‌ها و محیط‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی از انواع Rack‌های شبکه عبارتند از:

رک ایستاده (Open Frame Rack)

این نوع رک دارای چهار ستون عمودی است که تجهیزات شبکه را به صورت ایستاده درون آن قرار می‌دهند. رک ایستاده اغلب برای مکان‌هایی با فضای محدود استفاده می‌شود و قابلیت هوایی بالایی دارد.

رک دیواری (Wall-Mounted Rack)

این نوع رک به دیوار یا سطح عمودی متصل می‌شود و تجهیزات شبکه را به صورت افقی درون آن قرار می‌دهند. Rack دیواری برای فضاهای کوچک و محیط‌هایی که فضای اضافی بر روی زمین ندارند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رک کابینت (Cabinet Rack)

این نوع رک دارای درب‌ها و پنل‌های جلو و عقب است که برای محافظت و امنیت تجهیزات شبکه استفاده می‌شود. رک کابینت علاوه بر حفاظت از تجهیزات، قابلیت مدیریت کابل‌ها و کاهش تداخل ها را نیز دارد.

رک سرور (Server Rack)

این نوع رک شبکه به طور خاص برای نصب و نگهداری سرورها طراحی شده، آن‌ها دارای فضاهایی با ارتفاع استاندارد هستند که به شما امکان می‌دهد تا سرورها را به صورت عمودی درون آن قرار دهید. 

لازم به ذکر است، رک‌های سرور معمولاً از فن‌های خنک کننده و سیستم‌های مدیریت دما برای حفظ دمای مناسب سرورها استفاده می‌کنند. به طور خلاصه همه این انواع رک‌ها به شما کمک می‌کنند تا تجهیزات شبکه را به صورت منظم و سازمان‌یافته درون آنها قرار داده و بهترین استفاده را از فضای فیزیکی و منابع برق و خنکایی داشته باشید. انتخاب نوع رک مناسب بسته به نیازها و شرایط خاص شماست.

جمع بندی اطلاعات تجهیزات شبکه

سیستم‌های اتصال در بخش‌هایی مانند تجهیزات پسیو شبکه کانکشن‌های بسیاری هم وجود دارد که با نام‌های تجاری مختلف وجود دارد. این ماژول‌هایی که در کانکشن‌ها به عنوان پرکاربردترین‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند معمولاً در شبکه‌های کامپیوتری مورد استفاده هستند و شما به کمک این پلاگ‌ها می‌توانید به راحتی شبکه را سرهم‌بندی کنید تا بتوانید تجهیزات آن‌ها را آماده کنید.

در نهایت می‌توان گفت که تجهیزات پسیو شبکه در واقع برای بخش‌های تجاری مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند و تماماً بستگی دارد که بتوانید آن‌ها را برای بخش‌های مختلف مورد استفاده قرار دهید. دقت داشته باشید که اگر شما بخواهید یک شبکه درست را مورد بررسی قرار دهید در واقع باید بتوانید تمامی آنچه که نیاز دارید از شبکه‌های پسیو گرفته تا… دسته‌بندی کنید و در نهایت هم قادر خواهید بود که هر آنچه می‌خواهید را به دست‌آورید. شما همچنین می‌توانید از تجهیزات اشنایدر کمک بگیرید که این تجهیزات از جمله بخش‌هایی هستند که شما را برای ایجاد یک شبکه پسیو و بعضا اکتیو یاری خواهد کرد و شما در نهایت این امکان را خواهید داشت که شبکه خود را برپا کنید.