پیش از این در مقاله هایی در مورد ساختمان هوشمند و هوشمند سازی ساختمان در یک مجموعه مقاله صحبت کرده بودیم. در این قسمت سعی داریم تا با ارائه توضیحاتی دقیق تر این پدیده را از زاویه های مختلف مورد ارزیابی و بررسی قرار دهیم.

با رشد فناوری اطلاعات، سیستم هایی به وجود آمده که می توانند تغییرات محیط زندگی انسان را تشخیص دهند و نسبت به آن ها واکنش نشان دهند. تغییراتی از قبیل تغییر شرایط دمایی، شرایط نور میزان اکسیژن و … . این توانایی در کنترل تغییرات منجر به تغییر در ساختمانهای ما شده است. نتیجه این تغییر رشد وسیع و مهمی در زمینه ساختمان هوشمند بوده است. ساختمانهایی که سیستمهای ارتباطی و فناوری اطلاعات را ترکیب کرده و سیستمی یکپارچه، راحت، با امنیت بالا را بوجود می آورند. در مقایسه با رویه سنتی در نحوه مدیریت و کنترل ساختمان های سنتی، هوشمند سازی ساختمان قادر به کاهش قابل توجه مصرف انرژی، کاهش هزینه های خدماتی و نیز ارایه امکانات امنیتی و مدیریتی می باشند.

 

با مدیریت هوشمند ساختمان تا ۳۰ درصد در مصرف انرژی صرفه جویی کنید

رویه سنتی برای مدیریت ساختمان های بزرگ برای تأمین خدماتی مانند اعلام و اطفاء حریق، صرفه جویی در مصرف برق، صرفه جویی در مصرف سوخت های فسیلی، دوربین های مداربسته، مدیریت تهویه مطبوع و … با شرکت های مختلفی وارد مذاکره می گردند. تعدد پیمانکار باعث تحمیل هزینه های سربار بسیاری می گردد که از جمله آن سیم کشی های متعدد برای سیستم های مختلف و نیاز به افراد با تخصص های مختلف برای راهبری این سیستم ها می باشد. با یکپارچگی که سیستم مدیریت هوشمند ساختمان به ارمغان آورده است بسیاری از معایب ذکر شده را رفع می شوند. هزینه ها را کاهش می دهد و بازدهی را بیشتر می نماید. همچنین هزینه های نگهداری و رفع عیب سیستم های یکپارچه بسیار کمتر می باشد.

بطور کلی ساختمان هوشمند ، ساختمانی است که مجهز به یک زیر ساختار ارتباطاتی قوی بوده که می تواند به صورت مستمر نسبت به وضعیتهای متغیر محیط عکس العمل نشان داده و خود را با آنها وفق دهد و همچنین به ساکنین ساختمان این اجازه را میدهد که از منابع موجود به صورت موثر تری استفاده نموده و امنیت و آرامش آنها را افزایش دهد.

دریافت اطلاعات بیش تر از اشنایدر الکتریک

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *