ابزار دقیق چیست و به چه کاری می آید؟

آنچه که باید بدانید این است که ابزار دقیق در واقع ادواتی هستند که بر حسب نوع کمیت های مورد استفاده مانند فشار، دما، دبی و همچنین سطح و با توجه به شرایط بسیار مورد استفاده و انتخاب قرار خواهند گرفت. گفته می شود که ابزار دقیق در واقع برای کنترل و همچنین ساخت یک اتوماسیون مورد استفاده قرار خواهند گرفت و از جمله آنها می توان به انواع سنسور، انواع کنترلر و همچنین ترانسمیترها اشاره کرد که وظیفه ای مانند اندازه گیری، انتقال و همچنین نمایش و کنترل مثبت را به همراه خواهند داشت که البته تمامی این ها به روش های فیزیکی در پروسه های مختلف مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

ابزار دقیق را میتوانید به دو نوع دسته بندی کنید و از این جهت گفته می شود که ابزار دقیق عملکردهای متفاوتی را به همراه خواهد داشت. برای مقال میتوان گفت که ابزاری که شما توسط آن به کنترل دما و یا رطوبت و فشار میپردازید به طور حتم کارایی و همچنین نوع متفاوت تری نسبت به کنترلرهای دیگر دارند و به همین ترتیب هم گفته می شود که این ابزار برای نمایش ایندیکیتورها یا نمایشگرها معروف خواهند بود.

شما همچنین می توانید ابزار دقیق را از نظر پارامتری مورد بررسی قرار دهید و باید بدانید که در واقع شما باید عملیات های مختلفی هم روی آنها انجام دهید و آن ها را دسته بندی کنید. برای مثال گفته می شود که در بخش هایی که برای بررسی دما مورد استفاده قرار می گیرند و به طور کل، کنترلر های دما نامیده می شوند، ترانسمیترهای دما و همچنین ترمومترهای مختلف وجود دارند که نمایشگر دما و ابزار اندازه گیری و کنترل دقیق فشار هستند. شما همچنین می توانید فلومتر یا سنجش رطوبت و همچنین سیالات را مورد بررسی قرار دهید. در این بخش گفته می شود که کنترل سیالات یکی از مهم ترین دانستنی ها در ابزار دقیق است.

سنسور در ابزار دقیق چیست؟

گفته می شود که یکی از مهم ترین کاربردهای ابزار دقیق این است که اتوماسیون صنعتی را ایجاد کنند و اینجاست که شما میتوانید با توجه به هرآنچه که در ابزار دقیق می بینید در واقع اقدام به این کار کنید. سنسورها بخش هایی هستند که به شما کمک می کنند که کار خود را در زمینه اتوماسیون صنعتی به خوبی انجام دهید و هر آنچه که لازم است را در این زمینه برآورده کنید. دقت داشته باشید که این کار به شما کمک خواهد کرد که به خوبی اتوماسیون سازی را توسط ابزار دقیق انجام دهید. شاید این سوال برای شما پیش بیاید که سنسورها چه کمکی در این زمینه به شما خواهند کرد؟

بدون شک آنچه که صنعت امروزه به آن نیازمند است، نیاز به ابزار آلات مختلفی است که به شما برای اتوماسیون سازی کمک کند و در نتیجه شما نمیتوانید این سرعت صنعت و همچنین تکنولوژی را بدون استفاده از ابزارهای مختلف تصور کنید. در واقع این ابزارها هستند که کاربرد های مختلف را در زمینه های مختلف از جمله اندازه گیری، محافظت، ارتباط و همچنین کنترل به شما ارائه دهند.  همانطور که از نام سنسور میبینید در واقع از این ابزار برای نمونه برداری از یک پارامتر استفاده خواهد شد که تقریبا می توان به طور قطع گفت که یک سنسور دقیق باید در این زمینه وجود داشته باشد که به شما کمک کند که برای اندازه گیری بخش های مختلف از آن استفاده کنید. از جمله این کمیت ها میتوان به فشار، فلوی مایعات، دما، رطوبت و همچنین پی اچ های شیمیایی اشاره کرد که حتی در این بخش سنسورهای گازهای مختلف شیمیایی هم مهم هستند.

نمایشگر در ابزار دقیق چیست؟

نمایشگرها در واقع ابزارهایی هستند که ارتباط بصری را برای ایجاد یک سیستم کنترلی به شما خواهند داد. این نمایشگر ها در واقع ابزار دقیق بین انسان و سنسورها هستند که به شما اجازه می دهند هرآنچه که باید را در زمینه ابزار دقیق بدانید. نمایشگرها از جمله دیگر اجزای کنترلی هستند که برای نمایش مقادیر عددی در پارامترهای اندازه گیری شده در تابلوهای کنترلی و یا اتاق های فرمان مورد استفاده اند. شما همچنین می توانید به عنوان فشار روغن هیدرولیک این بخش را بشناسید و یا دمای هیترهای یک دستگاه صنعتی را ایجاد کنید. ابزار دقیق در واقع به شما در اندازه گیری های مختلف کمک خواهند کرد.

دیتالاگر در ابزار دقیق چیست؟

یکی دیگر از بخش هایی که در ابزار دقیق مورد استفاده هستند به دیتالاگرها معروف اند. از این ابزارها در واقع برای ثبت داده ها استفاده می شود. شما میتوانید با استفاده از این ابزار دقیق اقدام به کنترل فرآیندهای مختلف کنید. دقت داشته باشید که در این زمینه مستند سازی مقادیر و همچنین رخدادهای مختلفی که در این زمینه رخ خواهد داد به شما کمک می کند که برای آزمایشات و همچنین حرف های آزمایشات و تحقیقاتی که در این زمینه تئوری های لازم را ارائه خواهد داد که این کار به شما کمک خواهد کرد که بتوانید با استفاده از ابزار دقیق کارهای خود را انجام دهید.

مبدل در ابزار دقیق چیست؟

بخش بعدی که باید در ابزار دقیق به آن دقت کنید همان مبدل ها یا ترانسدیوسر ها هستند که تبدیل کننده های پارامتری مختلفی را ایجاد خواهند کرد که در واقع به سیگنالهای الکتریکی هم مربوط خواهند شد. اگر شما در این زمینه سنسور دما هم همراه با مبدل به شما کمک خواهد کرد که مقدار فشار را اندازه گیری کنید و مقدار اندازه گیری را نیز با مبدل تحویل خواهید داد. سپس مبدل های آن را به سیگنال های الکتریکی و همچنین قابل انتقال خواهد بود. شما میتوانید توسط سنسورهای دما یک مبدل را به کار ببرید و همچنین با سنسور فشار هم مقدار فشار را اندازه گیری کنید و مقداری که در نهایت اندازه گیری شده است را به مبدل تحویل دهید. سپس می توانید مبدل آن را به سیگنال های الکتریکی و همچنین قابل انتقال در شبکه تبدیل کنید. البته در شبکه های ارتباطی هم معمولا سیم های فلزی را میتوانید مورد استفاده قرار دهید. البته باید توجه داشته باشید که سنسورهای استفاده شده را باید از نوع سنسورهای مبدل پارامترهای فیزیکی به الکتریکی باشد.

البته باید در زمینه ابزار دقیق به این نکته هم دقت کنید که سنسورهای شما باید سیگنال های متفاوت داشته باشد. سیگنال های ضعیف در واقع به شما کمکی در این زمینه نخواهند کرد و در واقع میتوان گفت که خروجی سنسور دما را به سیگنال های قوی تری تبدیل می کند تا این مقدار را بتوانید برای کنترل کننده ها و همچنین پردازشگر قابل خواندن باشد و این کار به شما کمک می کند که بتوانید ابزار دقیق را به خوبی مورد استفاده قرار دهید.

کنترلر هایی که باید به آن دقت کنید کدامند؟

کنترلر ها در واقع بخش های اصلی در کنترل فرآیندهای صنعتی هستند. میتوان گفت این کنترلر ها هستند که با انجام پردازش هایی که در این زمینه لازم هستند می توانند بر روی داده هایی که از سنسورها به دست آمده اند فرمان های مختلف را صادر کنند. در واقع میتوان گفت که هسته مرکزی در هر سیستمی این است که شما بتوانید بخش کنترل کننده را شناسایی کنید.

کاربرد ابزار دقیق در صنعت

گفته می شود که کاربردهای بسیاری برای ابزار دقیق در صنعت وجود دارد. شما میتوانید با توجه به پیشرفت هایی که در بسیاری از صنایع داشته اید در نهایت تصور به سرانجام رسیدن را در این پروژه ها داشته باشید و باید بدانید که بدون استفاده از ابزار دقیق این کار تقریبا غیر ممکن است. میتوان گفت که در تمامی صنایعی که شما دیده اید ردپایی از این ابزار دقیق دیده شده است پس در زمینه اتوماسیون سازی یکی از مهم ترین بخش ها ابزار دقیق هستند که راهی برای بهبود و همچنین گسترش در صنایع مختلف هستند.

صنایعی که میتوان در آن ها از ابزار دقیق استفاده کنید در واقع صنایعی هستند که بیشتر در زمینه تولیدات سیالات و همچنین مایعات کار می کنند. این صنایع معمولا دارای خط لوله ای هستند که انتقال مایعات را برعهده دارند. در واقع میتوان گفت که انتقال این مایعات به شما مخازنی برای ذخیره، سیستم های مختلفی برای اندازه گیری پارامترهای مختلف و همچنین محصولات مختلف خواهد داد که در واقع فلوی نفت و دیگر مواد خواهد بود که همه پارامترهای موجود را نیز برای شما تغییر خواهد داد. شما همچنین می توانید برای اندازه گیری آن ها به ابزار آلات دقیق و کاملا مشهود نیاز خواهد داشت چرا که کوچکترین خطایی در این اندازه گیری ها باعث به وجود آمدن ضررهای کلان در این زمینه خواهد شد.

شما همچنین می توانید در صنایعی مانند نفت و گاز و هر صنعت دیگری برای کنترل صحیح فرآیند های تولیدی استفاده کنید که در این زمینه به پارامترهای مختلفی هم نیاز دارید که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

کنترل و اندازه گیری های سطح سیلوهایی که برای ذخیره سازی سیمان مورد استفاده هستند در واقع از جمله ابزار دقیق به شمار می آیند که به شما اجازه خواهند داد کارهای کنترلر را در این زمینه انجام دهید. کنترل و همچنین اندازه گیری های فشار بخار در دیگ های بخار هم به شما کمک خواهد کرد که این کار را انجام دهید. کنترل و اندازه گیری دبی خروجی مایعات و همچنین ضایعات هم در این بخش مورد استفاده خواهد بود. شما همچنین می توانید اندازه گیری های وزن محصولات تولید شده را نیز بررسی کنید.

کاربرد ابزار دقیق در تابلو برق چیست؟

گفته می شود که یکی دیگر از کاربردهای ابزار دقیق در بخش هایی مانند تابلو برق است. شما در این بخش میتوانید برای اندازه گیری پارامترهای مختلف مانند ولتاژ، جریان و همچنین توان از یک تابلو برق استفاده کنید. هرچند که نمی توان سیستم های اندازه گیری نمایش و کنترلی به کار رفته در تابلو برق را از جمله المان های ابزار دقیق جدا دانست.

سنسور القایی چیست؟

سنسورهای القایی در ابزار دقیق در واقع از جمله بخش هایی به شمار می آیند که بدون هرگونه تماس در این زمینه به شما کمک خواهند کرد که بر مبنای مدارهای مغناطیسی کار خود را انجام دهید. در این زمینه سنسور کنترل فشار، سنسور خازنی، سنسور فتوالکتریک، سنسور آلتراسونیک نیز وجود دارد که هر یک از آنها در ابزار دقیق یک وظیفه را برعهده دارند و همین هم باعث می شود که آن ها در مقابل بخش های مختلف عکس العمل های مختلفی را نشان دهند و همینطور به شما کمک خواهد کرد که این سنسورها نیز در مقابل فلزات عکس العمل نشان خواهد داد که می توانند فرمان مستقیم را در این زمینه به رله ها و همچنین بخش های مختلف دیگر هم ارائه دهید.

در واقع اساس کار سنسورهای القایی در این زمینه متفاوت است و به شما کمک خواهد کرد که کار خود را به خوبی انجام دهید. ساختمان هایی که سنسورهای القایی را ایجاد خواهد کرد که قسمت اساسی این سنسورها را نیز از اسیلاتورهایی با فرکانس هایی بالا ایجاد کنید. در نتیجه دامنه های مربوط به اسیلاتور هم کاهش داده خواهد شد.

ابزار دقیق در نهایت به شما کمک خواهد کرد که بتوانید کار خود را به صورت دقیق انجام دهید. اتوماسیون های مختلفی که در بخش های مختلف ایجاد شده اند به شما کمک خواهند کرد که صنعت خود را گسترش دهید و به شما اجازه خواهد داد که این کار را انجام دهید. اندازه گیری فاصله ها از قطعه های مختلف و همچنین جداسازی قطعات با ابعاد مختلف و همچنین بخش های مختلف در ابزار دقیق ایجاد خواهد شد. شما همچنین می توانید آشکارسازی هایی که در این بخش قابل کنترل خواهند بود و همچنین به شما اجازه می دهند که از صنایع مختلف در این زمینه اشاره خواهد کرد در نتیجه به شما کمک خواهد کرد که این کار را انجام دهید. دقت داشته باشید اتوماسیون سازی در این زمینه به شما کمک خواهد کرد که بتوانید از ابزار دقیق به خوبی استفاده کنید و این کا در واقع در بخش های مختلف به شما یاری رسان در گسترش صنعت خواهد بود. البته دقت داشته باشید که ابزار دقیق را به خوبی در اشنایدر الکتریک یاری خواهد کرد. در نهایت می توان گفت که شما میتوانید با خرید ابزار دقیق از یک بخش مستقیم کار خود را به خوبی انجام دهید.

در صورت لزوم سوال،انتقاد و پیشنهادی داشتید با تماس بگیرید