telemetry & scada

اسکادا که سامانه سرپرستی و گردآوری داده می باشد، یکی از روش های مدرن کنترل و ثیت اطلاعات است که توسط این سیستم شما قادر خواهید بود در هرکجایی حتی از راه دور، فرایند را کنترل نمایید.

SCADA مخفف Supervisory Control And Data Acquisition می باشد و یک سیستم کنترلی است که از رایانه ها، ارتباطات شبکه ای و رابط گرافیکی کاربری استفاده می کند تا فرایند های نظارتی را مدیریت کند.

این سامانه برای سرپرستی، کنترل و گرد آوری اطلاعات پی ریزی شده است و در فرایندهای صنعتی مانند تولید و توزیع نیرو ،ساخت و گداخت فولاد، صنایع شیمیایی،صنایع آب ،گاز، نفت و … کاربرد دارد. عمده عملیات کنترل سایت و پروژه، عملا به صورت اتوماتیک توسط (Remote Terminal Unit) یا RTU و یا به وسیله PLC انجام می شود.

حال این پرسش مطرح می شود که راه دور تا چه اندازه باید طولانی باشد یا به عبارت دیگر فاصله بین سیستم کنترل شونده و ایستگاه کنترل کننده چه اندازه باید باشد. معمولا این فاصله به اندازه ای است که ارتباط بین ایستگاه مرکزی و فرایند تحت کنترل با جفت سیم مستقیم امکان پذیر نباشد و برقراری این ارتباط ،به یک سیستم مخابراتی مجهز نیاز داشته باشد. یک سیستم اسکادا شامل سیگنال های ورودی / خروجی ، کنترلرها ، HMI ، شبکه ها ، ارتباطات ، پایگاه های داده و نرم افزار می باشد برخی از دلایلی که استفاده از سیستم اسکادا را توجیه می کند عبارت است از:

  • افزایش بهره وری پرسنل
  •  بهبود ایمنی سیستم به دلیل دریافت اطلاعات بهتر و بهبود وضعیت کنترل فرایند
  • محافظت تجهیزات کارخانه
  • حفاظت محیط در مقابل معایب و خرابی سیستم
  • صرفه جویی در انرژی به دلیل بهینه سازی کارخانه

تفاوت های تله متری و اسکادا

سیستم های SCADA به طور سنتی از ترکیبی از اتصالات رادیویی (بی سیم) واتصال مستقیم (سیم) استفاده می کنند ، اگرچه SONET SDH نیز اغلب برای سیستم های بزرگی مانند راه آهن و نیروگاه ها استفاده می شود. عملکرد مدیریتی یا مانیتورینگ از راه دور یک سیستم SCADA اغلب به عنوان تله متری شناخته می شود. بدین ترتیب معمولا تله متری زیر مجموعه ای از سیستم اسکادا را تشکیل می دهد.

سایتک اسکادا یک نرم افزار فشرده و منعطف و قابل اعتماد اسکادا می باشد که توسط شرکت اشنایدر الکتریک عرضه شده است. سایتک اسکادا همچنان یکی از فناوری های رایج اسکادا بشمار می رود.

تأسیسات نیازمند به اسکادا (SCADA) :

شبکه تولید (نیروگاه ها) و توزیع برق (به شیوه های مرسوم یا هسته ای)، ساخت فولاد، صنایع شیمیایی، صنایع آب، تأسیسات و خطوط انتقال گاز و نفت، پالایشگاه ها، تجهیزات مخابراتی، مراکز اتمی، سامانه های حمل و نقل بین شهری، کارخانجات لبنیات