خانه هوشمند Zigbee ارتباط بی سیم کنترل از راه دور ایمنی و آسایش (۴)

خانه هوشمند Zigbee فناوران انرژی سبز نماینده اشنایدر الکتریک

انواع تجهیزات خانه هوشمند با پروتکل ارتباطی ZigBee در سیستم هوشمند

یک اصل کلی و مهم در لایه کاربرد ZigBee پروفایل کاربرد می باشد. این پروفایل ها وسیله ای برای ارتباط تجهیزات در یک شبکه هوشمند مبتنی بر ZigBee می باشند که از آن به عنوان رمز و یا کلید نیز یاد می شود. پروفایل کاربرد تجهیزات و پیامها و نحوه انجام عملیات محاسباتی را شامل شده و در بر می گیرد. که در گره های انتهای شبکه با (End node) یا همان برگهای انتهایی که در شبکه ZigBee می باشند قرار گرفته اند، که موجب پیوستگی و یکپارچگی در تبادل اطلاعات و تعامل در نحوه کارکرد بین تجهیزات در شبکه هوشمند ZigBee می گردد.

از لحاظ و نحوه آدرس دهی به گره ها و تجهیزات موجود در شبکه ، آدرس های بزرگ و طولانی تر در لایه MAC به صورت ۶۴ بیتی پیاده سازی و اجراء می شوند.

اجزاء اصلی که یک شبکه مبتنی بر پروتکل ZigBee را شامل می شود عبارتنداز:

۱) هماهنگ کننده یا (ZC)Coordinator)(: این دستگاه مسئولیت راه اندازی و پیگیری فرایند مسائل بحرانی

را در هنگام آغاز فعالیت شبکه بر عهده دارد و آدرس دهی و واگذاری IP به تجهیزات موجود در شبکه ، کنترل و مدیریت عملیات نیز از دیگر وظایف هماهنگ کننده ها به شمار می آید در هر شبکه هوشمند ZigBee فقط یک دستگاه هماهنگ کننده وجود دارد و آن هم باید با کارکرد کامل (FFD) باشد. هماهنگ کننده ها تمام اطلاعات در مورد شبکه هوشمند ZigBee را در خود ثبت و ذخیره می کنند. این بخش از پیچیده ترین بخش ها در شبکه هوشمند ZigBee می باشد و به همین علت جهت انجام عملیات محاسباتی به سرعت بالا در پردازش اطلاعات و حافظه بیشتر نیاز دارد.

۲) مسیریاب (ZR)Routers)(: یک مسیریاب منابع لازم جهت پیاده سازی الگوریتم های مسیریابی برای ارسال و دریافت پیام از مبداء به مقصد را دارا می باشد و در ضمن قادر به ساخت ، نگهداری و ارتباط گره های که در سطوح پایین تر قرار دارند. (که در اصطلاح شبکه ، فرزند و یا برگ نامیده می شوند) به گره های سطوح بالاتر یا ریشه می باشند.

۳) مرکز اعتماد یا (ZTC) در شبکه های هوشمند ZigBee : این بخش به عنوان مهمترین قسمت در ایمن سازی و معماری امنیتی در شبکه های ZigBee محسوب می شود و بوسیله تمامی تجهیزات مورد اعتماد قرار می گیرد. این تجهیزات از خدمات حیاتی و حساسی مانند مدیریت دستگاه ها ، مدیریت اعتماد ، و مدیریت شبکه برخوردار می باشند.

۴) تجهیزات و دستگاه های انتهای شبکه (ZED) در شبکه های هوشمند ZigBee : این تجهیزات بخش انتهای شبکه هوشمند می توانند از کارکرد کامل (FFD) و عملکرد کاهش یافته ای از کارکرد (FFD) بهره مند شوند.

 

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *