خانه هوشمند و هوشمندسازی ساختمان پروتکل Lonworks فناوران انرژی سبز نماینده رسمی اشنایدر الکتریک

خانه هوشمند و هوشمندسازی ساختمان BMS قسمت پنجم پروتکل LonWorks

پروتکل LonWorks

LonWorks به خانواده ای از محصولات که توسط کمپانی Echelon بر پایه پروتکل Lon Talk| می باشد، اطلاق می شود. Lon Talk در واقع یک پروتکل LAN است که با استقاده از سخت افزار Neuron Clips ساخت کمیانی Echelon کار می کند.

LonWorks مؤسسه ای است که مسئوليت استانداردسازی بر عہدہ دارد s نکته مهم درباره آن، پوشش گستره وسیعی از رسانه های مختلف است. امواج رادیویی، فیبر نوری، Oaxialنه twisted pair، Power line و infrared همگی امکان این را دارند تا در لایه فیزیکی این پروتکل مورد استقاده قرار گیرند.

 لایه های پروتکل LON

با توجه به شکل زیر این پروتکل دارای ۷ لایه است:

Physical Layer

این لایه طریقه انتقال بیت های داده را در کانال ارتباطی شرح می دهد. لایه فیزیکی این اطمینان را می دهد که ۱ بیت داده فرستاده شده از یک دستگاه بدون هیچ تغییری به دستگاه یا دستگاه های دیگر ارسال شود. رسانه هایی که در این لایه به کار می روند عبارتند از:

twisted pair –

power line –

radio frequency (RF) –

infrared (IR) –

coaxial cable –

fiber optic –

Internet-tunneling media –

Link Layer

این لایه روش های دسترسی مدیا و رمز گشایی داده ها را برای استفاده موثر از کانال ارتباطی شرح می دهد. بیت های انتقالی به قریم های دیتا شکسته می شوند. در لایه لینک زمانی که یک دستگاه می تواند دیتا

را انتقال دهد و چگونگی دریافت توسط دستگاه گیرنده و تشخیص خطاهای انتقال توضیح داده می شود.

Network Layer

این لایه مسیر انتقال اطلاعات از فرستنده به گیرنده یا گیرنده ها و تام گذاری و آدرس دهی آن ها را برای اطمینان از ارسال صحیح، مشخص می کند. لایه شیکه همچنین طریقه تبادل دیتا بین فرستنده در یک شیکه و گیرنده در شبکه دیگر را تعریف می کند.

Transport Layer

این لایه برای اطمینان از تحویل صحیح بسته دیتا ایجاد شده است. در این لایه سرویسی با نام “سرویس تصدیق پیام” وجود دارد که اگر دیتای فرستاده شده را تصدیق نکند، آن دیتا دوباره فرستاده می شود.

Session Layer

این لایه وظیفه کنترل روی اطلاعات تبادل یافته به وسیله لایه های پایین تر را دارد و همچنین یک پروتکل معتبر را برای تشخیص اعتبار دیتا معرفی می کند.

Presentation Layer

این لایه داده های مبادله شده به وسیله لایه های پایین تر را با رمز گشایی پیام ها، ساختار بندی می کند. این پیام ها می توانند به صورت متغیرهای شبکه ای، خواص مربوط به پیکریندی، پیام های کاربردی و فریم های خارجی باشند.

مزایای قناوری Lon Works

یکی از مزایای قابل توجه LonWorksسازگاری تجهیزات و شبکه آن در زمان های مختلف می باشد، به این معنی که تجهیزات در شبکه اولیه LonWorks با نوع امروزی آن که ۲.۰ Lon Works نام دارد، هماهنگی دارد. با این ویژگی می توان تجهیزات اساسی در شیکه ۲.۰ Lon Work را به شبکه کنترلی LonWorks در یک سیستم اضافه و یا محصولات موجود در فهرست Lon WorkS را در شیکه ..Lon WorkS۲ پیادهسازی کرد.

مزیت دیگر شبکه LON در مورد استاندارد تعریف شده برای آن می باشد که امکان استفاده از این شیکه را علاوه بر سطح Field در سطوح بالاتر اتوماسیون امکان پذیر می سازد.

در شبکه LON هر گره یا انشعاب تقریبا مستقل بوده و می تواند راسا برنامه های مختلقف را پردازش نماید. در حقیقت در یک شبکه LON هر گره هوشمند می باشد و تا حدود زیادی بدون وابستگی به گره های دیگر با سیستم مرکزی کار می نماید. ۴- ۴-۲- معماری Peer – TD-Peer)P۲P) در فناوری Lon Works|

معماری (Peer-to-Peer (P۲P بهترین روش جهت کنترل یکپارچه ساختمان می باشد. در سیستم P۲P نیازی به وجود Master برای ارتباط دستگاه ها با یکدیگر و همچنین مشخص کردن نوع دستور وجود ندارد و در دستگاه های کنترلی برای برقراری ارتباط مستقیم با یکدیگر آزاد هستند. این مسئله باعث کاهش محدودیت ها شده و از متوقف شدن شیکه در مواقعی که مشکلی برای Master ایجاد می شود جلوگیری می کند. در نتیجه شبکه های کنترلی P۲P دارای قابلیت اطمینان و کارایی بالایی هستند.

  • ارتباط اینترنتی تمامی کاربردها و متغیرهای استاندارد مربوط به شبکه این پروتکل از طریق وب قابل دسترسی و کنترل هستند و این امر نشان دهنده آن است که Lon WorkS برای پروژه های بزرگ با سرمایه بالا، مناسب می

باشد۔

Interoperability

Interoperability به این معنی است که تجهیزات مختلف با برندهای متقاوت قابلیت ارتباط با یکدیگر و انتقال اطلاعات به هم را بدون وجود واسطه داشته باشند. این موضوع در Lon Works توسط LonMark International پی گیری و اعمال شده است. LonMark دارای شرکت های وابسته بسیاری بوده که در سال ۲۰۰۹ تعداد آن ها به بیش از ۷۰۰ مورد رسیده است.

ئریافت اطلاعات بیش تر از Schneider Electric

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *