سیستم اعلام حریق

امروزه از سیستمهای اعلام حریق به طور گسترده در ساختمان ها و اماکن مسکونی واداری و صنعتی استفاده می شود، تا در مواقع بروز آتش سوزی به موقع به ساکنین ساختمان اطلاع داده شود. با این کار خسارتهای ناشی جانی جلوگیری می شود. با توجه به پیشرفت فناوری (تکنولوژی) در سالهای اخیر، این سیستمها از نظر ساخت و عملکرد قطعات، بسیار متحول شده‌اند.

سیستم اعلام حریق متعارف(Conventional)

در سیستمهای متعارف مسیرهای سیم کشی به صورت شعاعی یا خطی است و کلیه تجهیزات ( آشکارسازها و شستیها) یک منطقه از محل تحت پوششی سیستم اعلام حریق به وسیله دو سیم به هم وصل می شوند و سپس به تابلوی کنترل مرکزی متصل می گردند. در صورت بروز حریق، علاوه بر روشن شدن لامپهای منطقه آتش سوزی، آژیرهای تابلوی مرکزی نیز به صدا در می آیند.

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر(Addressable)

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر، نوع جدیدتر سیستمهای اعلام حریق است که علاوه بر داشتن رفتار هوشمندانه در کشف حریق، دارای سرعت بالا در اطلاع رسانی پس از کشف حریق است. در این نوع سیستمها تابلوی کنترل مرکزی از یک یا چند حلقه استفاده می کند. به هر قطعه یک شماره آدرس اختصاص می یابد و سیستم بدون نیاز به سیم کشی مجزا برای هر قطعه، محل قرارگیری آن هارا به خوبی از روی آدرس ها می شناسد. میتوان تا ۲۲۰ قطعه را بر روی یک حلقه کنترل کرد. لذا در این سیستمها، علاوه بر تشخیص منطقه‌ حریق دقیقا عنصری که حریق را تشخیص داده است معین کرده و محل دقیق حریق را مشخص می‌کند. همچنین میتوان خبر دهنده هایی را که مربوط به آن محل است فعال نمود.

سیستم های اعلام و اطفا حریق بسته به نوح کاربری محیط انواع مختلفی دارند اما سیکل کنترلی تمامی آن ها یکسان است. کنترل پنل مرکزی هر لحظه وضعیت سنسورها را مورد بررسی قرار می دهد و در صورت آشکار شدن حریق، آژیرها را به صدا در می آورند و بسته به نوع پنل به صورت پیامک و یا تماس تلفنی افراد مسئول را آگاه می سازند.

مزایای استفاده از سیستم هوشمند در کنار سیستم اعلام حریق:

  • قطع کردن گاز ورودی
  • اعلام وضعیت روی پنل های کنترلی سیستم هوشمند که در مکان های مختلف نصب گردیده است
  • باز کردن کرکره های برقی
  • ارسال اطلاعات از طریق اینترنت به کامپیوترهای مختلف

کنترل ساختمان با تکنولوژی های نوین

امروزه همه به دنبال آسایش و راحتی بیشتر در خانه و محل کار خود هستند. کنترل هوشمند سیستم‌‌های امنیتی و حفاظتی برای ساکنین حسی دلپذیر از ایمنی و امنیت را در تمام ساعات شبانه‌روز به ارمغان می‌آورد.